“MEDENİYET ÇİZGİLERİMİZİ ESERLERİNİZDE YANSITIN”

Aralık 19, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “İnşaat mühendislerimizden ve mimarlarımızdan en önemli iki beklentim var. Bir tanesi yaptığınız tüm eserlerinizde medeniyet çizgilerimizi eserlerimize yansıtmak, ikincisi de binayı inşa ediyorsak, kullandığımız malzemelerin mümkünse tamamını yerli kullanmak”

10401425_715330981901334_7741313408070985161_n

Işık, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi’nin 61. Kuruluş Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, meslek dayanışmasının Türk kültüründe önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Ahilik geleneğinden gelen bir toplum olarak, mesleğin kendi etik kurallarına insanların uymasının geleneklerinde bulunduğunu kaydeden Işık, odaların meslek dayanışması ve etik kuralların oluşması açısından önemli olduğunu dile getirdi. Işık, “Bugünlerde bazı odaların ideolojinin kör noktalarına takılıp meslek mensuplarının menfaatlerini korumak, mesleğe giren gençlere daha iyi gelecek sağlamak yerine ideolojileri doğrultusunda hareketle meşgulken Kocaeli’de İnşaat Mühendisleri Odası’nın bu kadar güzel birliktelikler yapması beni de mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

İnşaat alanının, ülkenin lokomotif sektörlerden biri olduğuna da işaret eden Işık, bu alanın yaklaşık 300 sektörü de tetiklediğini anlattı.

Ülkenin büyümesinin, inşaat sektörünün de büyümesiyle doğru orantılı olduğunu belirten Işık, şöyle konuştu:

“Sizlerin, ülkenin büyümesine ve kalkınmasına sunacağınız katkıdaki rolünüz azalmayacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak en çok önemsediğim noktalardan birisi de Türkiye’nin inşaatta büyürken, inşaat sektöründe kullanılan tüm girdilerin de yerli üretimle karşılanmasını sağlamak. İnşaat mühendislerimizden ve mimarlarımızdan en önemli iki beklentim var. Bir tanesi yaptığınız tüm eserlerinizde medeniyet çizgilerimizi eserlerimize yansıtmak, ikincisi de binayı inşa ediyorsak, kullandığımız malzemelerin mümkünse tamamını yerli kullanmak. Türkiye’de üretilen ürünleri tercih etmek. Bunları gerçekten önemsiyoruz. Türkiye’nin geleceği bu noktada. İnşaat teknolojilerinin gelişmesi için de yalıtımdan tutunuz da taşıyıcı noktalara kadar pek çok alanda yerli üretimle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sizlerden beklentimiz yerli ürünleri daha fazla kullanmanız.”