“MERKEZ BANKASI MÜDAHALESİ AMACINA ULAŞTI VE DÖVİZ İSTİKRAR KAZANDI”

Şubat 18, 2014  

 

IMG_3450IMG_3456

 

“Arzumuz, dövizin istikrarını sürdürmesi, ihracatçımızın önünü görmesi, üretim yapan insanımızın önünü görmesi”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık,  Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Hiçbir merkez bankası başkanının faizi artırmak istemeyeceğini belirten Işık, “Son faiz artırım kararı, dövizin istikrar kazanması açısından bir müdahaleydi. Bugün de gördüğümüz kadarıyla Merkez Bankası müdahalesi amacına ulaştı ve döviz istikrar kazandı. Arzumuz, dövizin istikrarını sürdürmesi, ihracatçımızın önünü görmesi, üretimin yapan insanımızın önünü görmesi” diye konuştu.

Faiz artırım kararının, reel ekonomiye yük getirdiğini ifade eden Işık, aslında piyasanın ulaştığı faiz kararını bir ölçüde Merkez Bankasının realize ettiğini anlattı. Bundan sonra çok çok gerekli olmadıkça Merkez Bankasının faiz artırımına gitmeyeceğini düşündüğünü dile getiren Işık, “Bu benim şahsi düşüncem, bugün yapılanı da bu noktada doğru buluyorum. Ekonomik dengelerin, göstergelerin istikrar kazanması noktasında her kurum gibi Merkez Bankası da üzerine düşen görevi yapacak” ifadelerini kullandı.