MİLLETİMİZ İRFAN SAHİBİDİR

Nisan 6, 2014  

 Mİ 6Mİ 7Mİ 9

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Evet bizim insanımızın hepsi ilim sahibi olmayabilir ama bu milletin en önemli vasıflarından biri irfan sahibi olmasıdır” dedi. 

Işık, Sultanbeyli Belediyesi’nce düzenlenen ‘Milli İrade Şöleni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin demokrasi tarihinin en önemli seçimlerinden birini geride bıraktığını kaydetti.

Seçimlerin bazı kesimleri hayal kırıklığına uğrattığını aktaran Işık, bazılarının sandık sonuçları belli olur olmaz “eski ayarlarına” geri döndüğünü söyledi.

Bunların, seçimden önce başka bir kodda milletin huzuruna çıktığını, seçimlerden sonra ise “fabrika ayarlarına” döndüğünü ifade eden Işık, “Seçimden önce Sultanbeyli’de çarşaflı hanımefendilere rozet takarlar, seçimden sonra aynı insanları otobüsten atmaya kalkarlar” dedi.

Bu insanların ilim ile irfan arasındaki farkı bilmediğini söyleyen Işık, şöyle devam etti: “Evet bizim insanımızın hepsi ilim sahibi olmayabilir ama bu milletin en önemli vasıflarından biri irfan sahibi olmasıdır. Senin o beğenmediğin dağdaki çobanın bu ülke meseleleri konusundaki hassasiyeti, hiç kimse kusura bakmasın, İstanbul’daki bazı sarışın hanımefendilerinkinden çok daha yüksektir. Vatan için ölmeye giderken ‘Dağdaki çoban buyur sen öne geç’ diyeceksiniz ama ‘benim oy dağdaki çobanınki ile nasıl bir olur’ diyeceksiniz.”

“Sandık demokrasinin olmazsa olmazıdır” 

Bakan Işık, halkın yolsuzluğu önemsediğini belirterek, “Yolsuzluğa karışanı asla ama asla affetmez. Ama bu halk, kimin hangi niyetle ne yaptığını da inanın altın terazisinden daha hassas bir terazi ile ölçer” dedi.

Işık, halkın, tüyü bitmemiş yetimin hakkına uzanan eli hem kendisinin kıracağını hem de kıranları alkışlayacağını kaydetti.

Ancak halkın hainlere de sahtekarlara da gereken cevabı en güzel şekilde verdiğini bildiren Işık, 30 Mart’ın bunun tarihi olduğunu dile getirdi.

Sandık sonuçlarının bazı çevrelerce beğenilmediğine işaret eden Işık, demokraside her şeyin sandık olmadığını ama sandığın demokrasinin olmazsa olmazı, ‘elifba’sı olduğunu söyledi.

Son seçimi kaybedenlerin başında “paralel yapı”nın geldiğini aktaran Işık, şunları kaydetti: “Bu paralel yapı kendini o kadar güçlü gördü ki, küresel güç odaklarından o kadar destek aldı ki, ‘Ben hükümeti bir haftada deviririm’ sandı. Bu ülke, haddini aştığında yeniçeri ocağını dahi tasfiye etmiş bir milletin ülkesidir. Siz bu cüreti nereden buluyorsunuz? O yüzden bu mücadele devam edecek. Bu yapı ile mücadelemiz hiç durmadan, aksamadan devam edecek.”