MİLLİ SAVUNMA BAKANI IŞIK, SUUDİ ARABİSTAN’DA

Şubat 10, 2017  

 

Milli Savunma Bakanı IŞIK, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Muhammed bin SELMAN ile iki ülke arasındaki ilişkileri, terörle mücadeleyi ve bölgedeki gelişmeleri ele aldı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, resmi temaslarda bulunmak üzere gerçekleştirdiği Suudi Arabistan ziyaretinde başkent Riyad'taki Kral Selman Askeri Havalimanı'na iniş yaptı. Bakan Işık'ı, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah El Aiş (sağ2), Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer (solda) ve askeri yetkililer karşıladı. ( Ramazan Turgut - Anadolu Ajansı )

 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, resmi temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan’da.

Bakan Işık’ı Kral Selman Askeri Havalimanında Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah el-Aiş, Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ve diğer yetkililer karşıladı.

 

Havalimanından FNSS Savunma Sistemleri firmasının Riyad kentinde kurulu MUC Al Kharj tesislerine geçen Bakan Işık ve beraberindeki heyet, FNSS Genel Müdürü Kemal Nail Kurt ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri için M113 araç modernizasyon programı kapsamında personel taşıyıcı araçların modernizasyonlarının yapıldığı tesiste yetkililerde bilgi alan Işık, tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık (solda), Suudi Arabistan ziyareti kapsamında, ASELSAN ile Suudi Arabistan Askeri Endüstri Şirketi MIC ortaklığında, Suudi Arabistan'ın ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Riyad'da kurulan yazılım tabanlı telsiz fabrikasını ziyaret etti. Bakan Işık'a, Suudi Arabistan Askeri Teknolojileri Üretim Merkezi Başkanı Muhammed Bin Hamd El-Madi (sol 2), eşlik etti. Fabrikayı gezen Bakanı Işık, yetkililerden bilgi aldı. ( Ramazan Turgut - Anadolu Ajansı )

 – Teröre Karşı İslam İttifakı merkezi

Fikri Işık, daha sonra beraberindeki heyet ile beraber Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan ve merkezi Riyad’da bulunan 41 ülkenin üye olduğu ‘Teröre Karşı İslam İttifakı’ merkezini ziyaret etti.

Teröre Karşı İslam İttifakı Merkezi Müdürü Abdulilah es-Salih tarafından karşılanan Bakan Işık, merkezi ve ortak operasyonlar merkezini gezdi.

Burada Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah el-Aiş ve merkezin müdürü Salih ile bir araya gelen Bakan Işık, daha sonra merkezin şeref defterini imzaladı ve kendisine takdim edilen plaketi kabul etti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık temaslarının ikinci durağında ASELSAN ortaklığı ile Başkent Riyad’ta kurulan yazılım tabanlı telsiz fabrikasını gezdi.

Suudi Arabistan’ın ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan fabrikada yetkililerden bilgi alan Işık, “ASELSAN, telsiz haberleşmesi ile ilgili hem donanım, hem yazılım olarak Suudi Arabistan savunma ve güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılabilmesi için buraya çok önemli ve çok iyi bir tesis kurdu.” dedi.

“Böyle bir tesisin kurulmasıyla kardeş ülkenin böyle bir yeteneği kazanması gerçekten Türkiye açısından önemli. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki savunma sanayi iş birliği için de iyi bir başlangıç” olduğunu belirten Bakan Işık, bu alanın çok büyük olduğunu, Suudi Arabistan’ın ihtiyacı çerçevesinde buradaki kapasitenin belirleneceğini ifade etti.

 

Kurulan bu tesisin savunma sanayisinde özellikle elektronik harbe yönelik çok önemli bir başlangıç olduğunu dile getiren Işık, “Bu alanda Türkiye’nin Suudi Arabistan’la iş birliği yapmış olması çok önemli, bu çok iyi bir başlangıç.” diye konuştu.

Bakan Işık, şöyle konuştu:

“Bunu biz çok önemsiyoruz. Çünkü Suudi Arabistan ve Türkiye bölgenin en önemli ülkeleri ve bölgedeki stratejik ortaklar. Bu noktada aynı tehditlere maruz kalan iki ülke. Dolayısıyla iş birliğimiz kaçınılmaz. Ben ASELSAN’ı tebrik ediyorum. Burada kurdukları bu fabrika ile Suudi Arabistan’ın savunma ve güvenlik güçlerinin önemli bir ihtiyacını karşılamış oldular. Ama bu aynı zamanda Türkiye’nin, Suudi Arabistan’ın savunma sanayisinde daha fazla yer alması için de bir kapı oldu. Bundan dolayı son derece önemli buluyorum bu tesisi. Burada yapılan çalışmaları gezdik, gördük. Burada Suudi işçileri, teknisyenleri ve mühendisleri de ASELSAN yetiştirmiş, eğitmiş. Şimdi onlar kendi telsizlerini, kendi yazılımlarıyla üretebiliyorlar. Tabi kriptolamayı yine ASELSAN burada çalışan mühendislere eğitim yolu ile kazandırmış. Son derece güzel bir örnek. Savunma alanındaki iş birliğimiz için hem güzel bir örnek hem de iyi bir başlangıç.”

Işık ve beraberindeki heyete, Suudi Arabistan Askeri Teknolojileri Üretim Merkezi Başkanı Muhammed bin Hamd El-Madi eşlik etti.

 

Fabrikanın şeref defterini imzalayan Fikri Işık, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından merkezden ayrıldı.

 

Işık, Suudi Arabistan Savunma Bakanı İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, resmi temasları çerçevesinde, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Başkent Riyad’da bir araya geldi.

Başkent Riyad’taki Savunma Bakanlığı binasında gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ile başta Suriye ve Yemen olmak üzere bölgedeki gelişmeler ele alındı.

 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık (solda), Suudi Arabistan’daki resmi temasları çerçevesinde, Suudi Arabistan İkinci Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman (sağda) ile başkent Riyad’taki Savunma Bakanlığı binasında bir araya geldi. ( Ramazan Turgut - Anadolu Ajansı )

Görüşmede ayrıca, “terörle mücadele konusunda her iki ülkenin de ortak tavrı taşıdığı, ismi ne olursa olsun her türlü terör örgütünün insanlığın ortak düşmanı olduğu ve ortak düşmana karşı mücadele etmek gerektiği” dile getirildi.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgede terörle en etkin mücadele eden iki ülke olduğu, ülkeler arasındaki iş birliğinin ise artarak devam etmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaretin önemine de vurgu yapılan görüşmede, savunma sanayi ile ilgili tüm projelerin üzerinde hassasiyetle durulması kararlaştırıldı.