“MİLLİYETÇİLİK BU VATANA, MİLLETE HİZMET ETMEKTİR”

Mayıs 27, 2015  

Mevlid Kandili kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Şu ara seçim var ya birileri milliyetçilik naraları atıyor. Millet acayip derecede milliyetçi kesildi ama biz şunu da biliyoruz ki asıl milliyetçilik bu vatana, millete hizmet etmektir” dedi.

Işık, Torul ilçesinde Pazar Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, programa geç kaldığı için katılımcılardan haklarını helal etmelerini istedi.

Çok hayırlı bir işin törenine katıldığı için geç kaldığını anlatan Işık, “Sabah Sayın Başbakanımızla, ülkemizin 71 yıl geciken bir projesinin startını verdik. 71 sene önce bu ülkede bir kahraman çıkmıştı Nuri Demirağ. ‘Memleketin tayyareye ihtiyacı var, bize tayyare bağışlar mısın’ diye giden devlet yetkililerine, ‘Bir değil, iki tayyare bağışlayayım ama bu tayyareyi niye biz yapmıyoruz’ diyen ve ‘Bismillah’ diyerek dünyadaki bütün tayyare ve uçak fabrikalarını gezen, sonra da gelip Beşiktaş’ta Barbaros Yokuşu’nda bir atölyede tayyare üreten Nuri Demirağ. Maalesef o büyük insanın, o büyük gayretini çekemeyenler, aynen bugün olduğu gibi Nuri Demirağ’ın uçak projesini, uçak fabrikasını maalesef o günün iktidarı bilerek, isteyerek batırdı ve Türkiye uçak imalatı için 71 yıl bekledi” diye konuştu.

Işık, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törende, Türkiye’nin yerli üretimiyle ilgili imzayı attıklarını vurgulayarak, memlekete ve millete hayırlı olmasını diledi.

Türkiye’nin ilk bilişim vadisinin temelinin dün Kocaeli’nin Gebze ilçesinde atıldığını belirten Işık, “Gebze’de tamamlandığında 100 bin insan çalışacak. Türkiye’yi dünya süper liginin en güçlü oyuncularından, en güçlü takımlarından biri haline getirecek bilişim vadisinin temelini attık. Bir önceki gün de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Taner Yıldız’la Türkiye’nin ilk milli rüzgar türbininin Beykoz’da, artık direğe dikilmesinden önceki lansmanını yaptık” ifadesini kullandı.

Bakan Işık, yatırımları anlatmasının sebebini şu sözlerle açıkladı:

“Şu ara seçim var ya birileri milliyetçilik naraları atıyor. Millet acayip derecede milliyetçi kesildi ama biz şunu da biliyoruz ki asıl milliyetçilik bu vatana, millete hizmet etmektir. Lafla peynir, ekmek gemisi yürümez. Lafla milliyetçilik olmaz. Ziya Paşa ne diyor, ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.’ Bugün sizin önünüze gelip milliyetçilik naraları atanlara, ‘3,5 sene iktidarda şu memlekette yerli olarak ne ürettiniz’, Allah için bir sorun. 3,5 senede bir yerli tüfek üretilemez mi? Gelseydi Torul’a, Kürtün’e ‘bize yerli tüfek üretin’ deseler üretir miydiniz? 3,5 sene iktidar olup da Türkiye’de bir tüfek dahi üretmeyenler şimdi milliyetçilik edebiyatı yapıyor.”

 “Bunlar nutuk milliyetçisi…”

Türkiye’nin, dünyanın en iyi gece görüş dürbünlü, lazer odaklanmalı tüfeğini ürettiğine dikkati çeken Işık, “Şu anda seri üretimini yapıyoruz ve kendi silahlı kuvvetlerimize de veriyoruz. Yakında ihracatını da yapacağız. Hani şair ne güzel demiş, ‘kimimiz bu vatan için öldük, kimimiz ise nutuk attık.’ Bunlar nutuk milliyetçisi ama asıl milliyetçi, gerçek milliyetçi AK Parti ve AK Parti’nin çalışkan kadrolarıdır” dedi.

Işık, AK Parti iktidara geldiğinde, savunma sanayisinde yerlilik oranının yüzde 24 olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

“Yüzde 24 olan savunma sanayisindeki yerlilik oranını yüzde 60’lar seviyesine çektik. 2002 senesinde iktidara geldik, savunma sanayisinde tamamen dışa bağımlıyız. Hem de öyle bir düzen kurulmuş ki 1 milyar dolar Türkiye silah alacak, yüzde 7,5 komisyon resmi. Türkiye’ye 1 milyar dolarlık silah satan bir adam bir de yüzde 7,5 Türkiye’nin bütçesinden komisyon alıyor. Öyle vatan, millet, Sakarya edebiyatıyla zaman kaybetmeye tahammülümüz yok. Bugüne kadar MHP’ye de Saadet Partisi’ne de Büyük Birlik Partisi’ne de CHP’ye de oy veren Torullu kardeşlerim özellikle düşünsün. Allah’ınızı severseniz, resmi ithalatta, resmi komisyonun olduğu bir ülkede hiç yerli üretim olur mu? Ne yaptık biz? Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakan olarak verdiği ilk kararlardan biri Sayın Abdullah Gül’le birlikte bu komisyonu kaldırmak oldu.”

Gelinen noktada Türkiye’nin kendi tankını ürettiğini belirten Işık, “ALTAY tankları yüzde yüz yerli. Onun şu anda test işlemleri devam ediyor. 2017’de ALTAY tanklarının seri üretimini yapacağız. Kendi topumuzu, kendimiz yapıyoruz. Dünyanın en iyi nüfus edici bombasına Türkiye sahip. Nedir biliyor musunuz? Bunu tamamen TÜBİTAK’la geliştirdik. İki başlıklı, önce biri geliyor iki metre kalınlığındaki betonu paramparça ediyor, arkasındaki hedefi de ikinci başlık vuruyor. Dünyanın en iyisi bu. Kim yaptı? Türkiye yaptı. Kiminle yaptı? Türk insanıyla yaptı. Allah’a şükürler olsun kendi topumuzu, füzemizi yapıyoruz. Öyle bir füze yaptık ki F-35 savaş uçaklarına Amerika’dan sonra monte edilecek ilk silah Türk silahı, son füzesi. Bunu TÜBİTAK’la yaptık. SOM-J füzesi, inşallah önümüzdeki yıldan itibaren F-35’lere bile takılacak” diye konuştu.

Işık, Türkiye’nin artık kendi gemisini yaptığını dile getirerek, “İki tane yaptık, iki tanesi kızakta, şimdi diğerlerinin de projesini yapıyoruz. Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki o çıkartma sıkıntımızı hepimiz hatırlıyoruz değil mi? Türkiye geçtiğimiz günlerde bir projeye daha imza attı, kendi çıkartma gemimizi, kendi helikopter gemimizi ve uçak gemimizi tek bir gemide topluyoruz ve Türkiye artık inşallah uçak gemisini de yapan dünyadaki sayılı ülkelerden biri oluyor” ifadesini kullandı.

“Türkiye’nin ilk yerli otomobilini de yollara çıkaracağız”

Bakan Işık, “milliyetçilik havanda su dövmek, akşama kadar nara atmak değildir” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye milyarlarca dolar verir, helikopter alırdı, değil mi? Bu ülke kendi helikopterini yapamaz mı? İşte yaptık. ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girdi. Artık Türkiye kendi dizayn ettiği, mühendisliğini kendisinin yaptığı bir helikoptere sahip. ATAK helikopteri şu anda TSK bunu kullanmaya başladı. ‘Güneydoğu’da benim helikopterimi kullanırsın, kullanamazsın’ dönemi tamamen bitiyor. Bizim anlayışımız bu, biz bunu istiyoruz.”

Türkiye’nin herşeyiyle kendine yeter üke olmak için büyük gayret gösterdiğini belirten Işık, şunları kaydetti:

“İnşallah bu kardeşinizin bakanlığı döneminde, Türkiye’nin ilk yerli otomobilini de yollara çıkaracağız. 2020’den önce bir Türk markasını hem Türkiye’de hem de dünyada inşallah satışa sunacağız. Bu da bu ülkenin itibarı, prestiji için son derece önemli. Bu memlekette bugün her türlü tevziatla bize yüklenenler şunu unutmasınlar, bizim devraldığımız ülke IMF’nin vereceği 500 milyon dolara, 1 milyar dolara muhtaç bir ülkeydi. Bu ülkenin Başbakanı merhum Ecevit, 500 milyon dolar, 1 milyar dolar için Amerikan başkanının karşısında maalesef esas duruşta durmuştu. O fotoğrafı hiç unutmayalım. Birileri o fotoğrafı, o günleri özlemiş. Birileri tekrar Türkiye’ye diz çöktürmeyi özlemiş, birileri tekrar Türkiye’nin namerde muhtaç olduğu günleri özlemiş ama inanıyorum ki Torullu hemşehrilerim de milletimizin hiçbir ferdi de bunu özlemedi.”

Işık, Türkiye’nin gelecekte tekrar namerde muhtaç olmaması için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Bu memleketi Allah tekrar IMF’ye de namerde de muhtaç etmesin. Bu memleketi bir daha kimsenin kapısında bekletmesin. Onun için de sizlerden beklentimiz, bu ara koalisyon rüyası görenlere güzel bir ders vermeniz. Birileri şu ara güzel bir rüya görüyor kendi açılarından. Ne yapacaklar? AK Parti’yi türlü türlü tevziatlarla zayıflatacaklar ve CHP, MHP, HDP koalisyonu kuracaklar” dedi.

Işık, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Kobani eylemleri dolayısıyla Doğu’yu, Güneydoğu’yu sokak çağrısıyla kan gölüne çeviren Selahattin Demirtaş’ı şu anda demokrasi kahramanı lanse ediyorlar değil mi? İzliyorsunuz televizyonları. Ne kadar da barış güverciniymiş. Doğu’da milleti tehdit et, batıda demokrasiden bahset. Selahattin Demirtaş’ı demokrasi kahramanı ilan edenler, yarın hiç unutmayın MHP ile HDP’nin bir araya gelmesinin memleket için ne kadar büyük fazilet olacağını da anlatırlar. Sizden ricam, Türkiye’de istikrara sahip çıkın. Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini durduracak bir sonuca müsaade etmeyin.”

Törene, Vali Yücel Yavuz, AK Parti Gümüşhane Milletvekilleri Kemalettin Aydın ve Feramuz Üstün, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Torul Kaymakamı Recai Karal, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, diğer ilgililer ve vatandaşlar katıldı.

Tören, Bakan Işık ve protokol üyelerinin, Torul Belediyesi tarafından yaptırılan düğün salonu, aile ve çocuk parkı ile asma köprünün açılışını yapmasının ardından sona erdi.