MUHALEFET ‘YENİLDİK AMA EZİLMEDİK’ DER

Mayıs 11, 2015  

Başlıksız-2 kopya

Işık: “İngiltere’de istifa eden üç muhalefet lideri bizim üç muhalefet liderinin kimyasını bozdu, İngiltere’de üçü de gitti şimdi acaba 7 haziran akşamı üçümüzü de götürür mü endişeleri var”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TV NET televizyonunda gazeteci Abdülkadir Selvi’nin yayın konuğu oldu.

Türkiye gündeminin masaya yatırıldığı programda yaklaşan seçimler ana başlıklardan birisiydi.

İngiltere seçimleri ve sonrasındaki üç muhalefet liderinin istifasının Türkiye’ye olası yansıması sorusunu Bakan Işık, esprili bir dille cevapladı.

Işık, Türkiye’deki muhalefet liderlerinin kaybedince önce dut yemiş bülbüle döndüğünü sonra ‘yenildik ama ezilmedik” dediklerini söyledi.

Işık, şöyle devam etti:

“İngiltere’de istifa eden üç muhalefet lideri bizim üç muhalefet liderinin kimyasını bozdu. İngiltere’de üçü de gitti şimdi acaba 7 haziran akşamı üçümüzü de götürür mü endişeleri var. Kesinlikle Türkiye’de siyasi aktör üretmekte sorunumuz var, bunun kaynaklarından biri koltuğa oturanın kalkmaması… Bakın AK Parti’nin üç dönem kuralı örnek kuraldır. 70 arkadaşımız listelerde yok, AK Parti’nin yenilenmesi için alan açtılar, bizim sürekli yenilenen siyasi aktörlerimiz var.

İlçe başkanlığında bile üç dönem kuralı var bizde. Bunu milletvekili ve bedediye başkanlığında da uyguluyoruz. Keşke gelenek haline gelebilse bu.  CHP’nin ön seçiminden çok daha demokratiktir ama çok ümitli değilim İngilteredekine benzer yaklaşımdan… Bizde seçim sonuçları açıklanır, üç gün ortalıktan kaybolurlar, dut yemiş bülbüle dönerler, canlı yayın araçları kapılarında bekler sonra çıkarlar ‘yenildik ama ezilmedik’ açıklaması yapar ve  tekrar eski hayatlarına devam ederler. Beklentimiz başarısız olanın gitmesidir”

Bakan Işık, muhalefetin vaadlerini de sözlerine taşıdı. ‘Kaf dağının ardını vaad ediyorlar’ diyen Işık, vatandaşın ayağı yere basmayan vaadlere prim vermediğini ifade etti.

Muhalefet liderlerinin iktidar olmak değil kendi konumlarını koruma peşinde olduklarını anlatan Bakan Işık, “bu vaadler Cem Uzan’ın 2002 vaadleridir, onun hedefi barajı aşmaktı ama barajı aşamadı. CHP’nin baraj derdi olmadığına göre niye yapıyor diye düşündüğümüzde, bir önceki seçimdeki oylarını alamama kaygısı taşıdıklarını görüyoruz. Önceki oylarının altında kalmayarak koltuklarını koruma gayretleri var, ayağı yere basmayan ülkeyi IMF’ye mahkum edecek vaadleri var. Vatandaş, iki şeye inanmıyor bunların iktidar olacağına inanmıyor bu vaadlerin ayağı yere basan vaadler olduğuna inanmıyor, prim vermiyorlar, inansa vatandaşlarımız anketler Haydar Baş’ı  zıplatır, vatandaşın bunlara inancı yok noterden değil nereden kağıt getirirsen getir uygulanabilir vaadler olmadığı biliyorlar bunların seçmende karşılığı yok. CHP seçmeni bile AK Parti iktidarı devam eder diyor bir parti lideri için en büyük zul budur kendi seçmeninizi bile iktidar olacağınıza inandıramamışsınız” diye konuştu.