MUHALEFETİN VAATLERİ ÇİPRAS’IN VAATLERİ GİBİ

Haziran 4, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Yunanistan seçimleri öncesi Çipras’ın vaatleri şimdi Türkiye’deki bütün muhalefetin vaatleri haline geldi. Hiçbir kriter de yok. Bu memleket bir daha namerde muhtaç olursa ne yaparız. ‘Bu memleket bir daha IMF’nin eline düşerse, IMF’nin ayağına giderse bu ülke ne olur? Bu ülkenin onuru nasıl korunur’ diye düşünen yok” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Antikkapı Restoran’da düzenlenen kahvaltıda İzmit ilçesindeki muhtarlar ve azalarla bir araya gelen Işık, muhtarlığın bakanlıktan zor bir görev olduğunu, sorunların çözümü noktasında il başkanlığı yaptığı günlerden bu yana muhtarlarla birlikte hareket ettiğini belirtti.

Kocaeli’de, geçmişte 2B arazisi üzerine bina yapılan ve sonradan orman olduğu ortaya çıkan bazı mahalleler bulunduğunu ve bununla ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile önemli bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Işık, bu sorunu Anayasa’ya aykırı olmayacak şekilde sonuçlandırmak istediklerini anlattı.

“Çipras’ın vaatleri muhalefetin vaatleri haline geldi”

Seçimler yaklaştıkça, vaatlerin havada uçuştuğunu ifade eden Işık, şöyle devam etti:

“Yunanistan seçimleri öncesi Çipras’ın vaatleri şimdi Türkiye’deki bütün muhalefetin vaatleri haline geldi. Hiçbir kriter de yok. ‘Bu memleket bir daha namerde muhtaç olursa ne yaparız. Bu memleket bir daha IMF’nin eline düşerse, IMF’nin ayağına giderse bu ülke ne olur? Bu ülkenin onuru nasıl korunur’ diye düşünen yok. Bir parti kalkmış ‘muhtar maaşları bin 500 lira’ olacak demiş. Ya Allah aşkına, AK Parti iktidarı sizden devraldı. Devrettiğiniz iktidarda muhtarın maaşı 97 liraydı. Şimdi 904 lira. Yani 10 kat arttırmışız. Yeterli mi, değil. Daha iyi olmalı mı, evet olmalı. Ama bu seçimden önce söylenecek cümle değil. 97 lira olarak AK Parti’ye bırakacaksın, ondan sonra diyeceksin ki 904 liralık muhtarlık maaşı çok az. Buna en hafif tabirle samimiyetsizlik derler.”

“Muhtarların sorunlarını aktarmayı sistematik hale getiriyoruz”

Muhtarlara bu kadar değeri ilk defa AK Parti’nin verdiğini vurgulayan Bakan Işık, “Şu anda da sizlerin oylarıyla seçilen bir Cumhurbaşkanı var. Sayın Cumhurbaşkanımız, bütün muhtarları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırladı. Bu muhtarlara en üst düzeyde verilen değerdir. Orada sizleri sizleri dinliyor, sizlerle konuşuyor ve şehirlerin sorunlarının çözümü için mahallelerin sorunlarının çözümü için talimatlarını veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Işık, muhtarların problemlerini sadece yerel yönetimlere aktarmakla işi bırakmayacaklarını, bunu daha sistematik hale getireceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Başbakanlığa göndereceğiniz e-mail sistematik olarak takibe düşecek. Kocaeli için çok problemimiz yok ama pek çok gittiğimiz yerde karşılaşıyoruz. Belediye başkanı ile muhtar bir yerde ters düşmüş, o mahalleye kan kusturuyorlar. Hiç bir hizmetini yapmıyorlar. Şimdi bunların sistematik takibini getiren mekanizmayı kuruyoruz. Sorunlar çok daha kısa sürede çözülecek.”

“Hizmetleri borçlanarak yapmıyoruz”

Türkiye’nin son 12 yılda büyük bir hizmet atağına giriştiğini, Kocaeli Gölcük’teki depremden sonra gelen yardımlarının emekli ve memur maaşları ödemesi için kullanıldığını merhum Bülent Ecevit’in bizzat kendisinin ifade ettiğini aktaran Işık, şunları söyledi:

“Artık Türkiye, hava yolları ile ulaşımı sosyete, yüksek gelir grubunun ayrıcalığı olarak görmüyor. İzmit’teki bir kardeşimiz çok rahatlıkla uçağa binip, memleketine gidebiliyor. Artık denizin üzerine havaalanı yapan bir Türkiye var. Boğazın altından Marmaray’ı yapan bir Türkiye var. Artık İzmit Körfez geçişiyle 1 saatlik yolu 6 dakikaya düşüren bir Türkiye var. Bunlar hizmette Türkiye’nin hangi noktadan hangi noktaya geldiğinin en güzel göstergesi. Bunu yaparken de Türkiye borçlanarak yapmıyor. Türkiye’nin borcu da azalıyor. Türkiye şu anda kamu net borç stoku açısından dünyanın en iyi ülkelerinden biri. 2002 yılın her topladığımız her 100 liralık verginin maalesef 86 lirasını faize ödemişiz. Memurun, emeklinin maaşlarını da borçlanarak karşılamışız. Bugün her topladığımız 100 liralık verginin 14 lirasını faize ödüyoruz. Türkiye bu noktaya geldi.”

“Türkiye yoluna 13 yıldır istikrarla devam ediyor”

Türkiye’nin 13 yıldır istikrarlı şekilde yoluna devam etiğini, Japonya’nın 56 yıl tek parti iktidarıyla yönetildiğini ama bugün dünyanın ilk üç ekonomisinden bir tanesi haline geldiğine dikkati çeken Işık, “Eğer 7 Haziran’da da inşallah sizler bu istikrarı sürdürürseniz, bu istikrara destek verirseniz, inanıyoruz ki her bir mahallemiz, semtimiz ve ilçemiz çok daha fazla hizmet alacak” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, konuşmasının ardından, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti ilçe başkanı Ali Korkmaz ve Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük ile muhtarlarla sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.