MUTLAKA SANDIĞA GİDİN

Mayıs 1, 2015  

Mevlid Kandili kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının, hayatlarıyla İslamın barış ve sevgi dini olduğunu gösterdiğini belirterek, “Ama şu günlerde sizden istirhamımız, güya din adına kafa kesenlerin Müslüman olamayacaklarını, bunların İslam dinini temsil etmeyeceğini Fransızlara anlatmalısınız” dedi.

Işık, DİTİB Saint Etienne Derneğinin, “Türk Festivali etkinliğine katılmak için Fransa’nın Saint Etienne kentine geldi.

Festivalin açılışında konuşan Işık, 1483’te başlayan Fransa-Türkiye ilişkilerinin, artarak devam ettiğini söyledi.

Işık, Fransa ile Türkiye arasında en önemli bağın gurbetçi vatandaşlar olduğunu dile getirerek, hem Fransa’nın hem Türkiye’nin gelişmesine katkı sağlayan Türk vatandaşlarının, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini vurguladı.

Türk medeniyetinin ve İslam dininin temellerinde, sevgi ve barışın yattığına işaret eden Işık, şunları kaydetti:

“Siz Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları yaşantınız, hayatınızla İslamın barış ve sevgi dini olduğunu zaten gösteriyorsunuz. Ama şu günlerde sizden istirhamımız, güya din adına kafa kesenlerin Müslüman olamayacaklarını bunların İslam dinini temsil etmeyeceğini Fransızlara anlatmalısınız.”

Bakan Işık, Türkiye’de komşularında ve çevresinde yaşanan tüm kaosa rağmen, istikrar havasının devam ettiğini vurgulayarak, “Türkiye, etrafındaki tüm kaosa savaşa rağmen tam bir istikrar adasıdır” dedi.

Konuşmasında, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına da değinen Işık, Türkiye’nin geçmişten ders çıkardığının söyledi. Işık, şunları kaydetti:

“Biz artık geçmişin acılarını geleceğe taşımamak için gayret gösteren bir toplumuz. Biz acı çeken milletlerin acısını anlayan bir toplumuz. 1915’de yaşanan olayları bugüne taşıyarak Türkler ile Ermeniler arasında kin ve husumet tohumlarını tekrar yeşertmek isteyenlerin hepsine karşı çıkıyoruz. Bir daha bu acıların yaşanmaması için barış çağrımızı yenileniyoruz. Bazı iddiaların parlamentolar eliyle gündemde tutulmasını istemiyoruz. Olayların arka planını istiyorsanız gelin arşivlerimizi beraber açalım. Tarihte ne olduğunu arşiv söyler, tarih söyler, parlamentolar söylemez.”

“İnşallah yakında kendi uçağımızı da yapacağız”

Işık, Türkiye’nin 13 yılda geçirdiği değişimi ve özellikle savunma sanayi konusunda atılan adımlardan bahsederek, “Daha düne kadar IMF’in 3 kuruşuna muhtaç Türkiye, bugün IMF’ye ‘ihtiyaç duyarsan 5 milyar dolar kredi verebilirim’ diyebilen bir ülke haline geldi. Artık kimsenin önünde esas duruşta duran, boyun büken bir ülke değiliz. Artık Türkiye, kendi ayakları üzerinde” ifadelerini kullandı. Işık, Türkiye’nin 2023’de dünyanın en güçlü 10 ülkesi arasında yer alacağına inandıklarını söyledi.

Sanayide 13 yıl öncesine kadar Türkiye’nin dışa bağımlı olduğuna vurgu yapan Işık, şöyle devam etti:

“Maalesef silahımızı dışarıdan alırdık. Bugün artık Türkiye inşallah kendi yerli arabasını yapacak. Şu anda topumuzu, tüfeğimizi, tankımızı kendi uydumuzu kendi gemimizi, gemilerimizin yazılımlarını yapıyoruz. İnşallah yakında kendi uçağımızı da yapacağız. Bu ülke, namerde muhtaç olmaktan kurtuldu. Bundan sonra da emin adımlarla devam edecek.”

“Hangi partiye oy verirseniz verin ama mutlaka sandığa gidin”

Bakan Işık, Fransa’daki Türk toplumuna 2 hatırlatma da bulundu. Genç nesillerin eğitimine önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Işık, asimilasyon değil entegrasyon istediklerini yineledi.

Işık, ikinci olarak da yaklaşan 7 Haziran seçimlerinde, Fransa’da yaşayan vatandaşlara sandığa gidin çağrısında bulundu. Geçen yaz yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görülen eksiklerden dersler çıkarıldığını kaydeden Işık, şunları söyledi:

“Hangi partiye oy verirseniz verin ama mutlaka sandığa gidin. Mutlaka oyunuzu kullanın. Bu seçimlerde en az yüzde 50 katılım olmalı. Sizin sandığa gitme oranınız, Türkiye ile ilişkilerinizi de ortaya koyar. Onun için geçen dönemden dersler alındı. YSK randevu inadından vazgeçti, 24 günlük oy kullanma süresi tanındı. İstediğimiz, arzumuz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı herkesin sandığa gitmesi.”

Bakan Fikri Işık, daha sonra Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen, Lyon DİTİB Başkanı Ahmet Turan Özdemir ve DİTİB Saint Etienne dernek Başkanı Fatih Açıkgöz’le beraber festivalin açılışını yaptı.

Programda, mehter takımı sahne alırken, bölgede öğretmenlik yapan Nihal Cengi isimli vatandaş, kendi yaptığı Ayetel Kürsi hat eserini de Bakan Işık’a hediye etti.

Işık, festivalin ardından Lyon’a geçerek, bölgedeki iş adamlarıyla ve vatandaşlarla bir araya gelecek.