NAMAZGAH BARAJI’NDAN MÜJDELİ HABER…

Ocak 15, 2014  

SU3SU4

ŞEHRE SU VERİLDİ

Kandıra ilçesindeki Namazgah Barajı’ndan kente içme suyu verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Işık, çok önemli bir tesisi hizmete sunduklarını, geçmiş dönemlerde bu tür yapıların inşa edilmesinin yıllar sürdüğünü söyledi.

Yuvacık Barajı’nın 30 yılda tamamlandığını, kapasitesinin 53 milyon metreküp olduğunu ifade eden Işık, şunları kaydetti:

“Buranın kapasitesi 25 milyon metreküp. Yani yarı yarıya yaklaşık. Oranın 1 yılda ürettiği su, eğer çok çok iyi olursa taahhütleri 140 milyon metreküp ama şu ana kadar 115 milyon metreküpü hiç geçmemiş. Buradaki hedef de 50 milyon metreküp. Yani değerler yarı yarıya ancak değerli hemşehrilerim maliyeti söyleyeyim size, 29 milyon lira bu barajın yapımı. Hani buna arıtma tesisini koyun, 35 milyon lira. Kamulaştırmalarını, ağaçlandırılmasını, hepsini koyun, 75-80 milyon lira. Yani 40 milyon dolar. Normalde Yuvacık Barajı’nın belediyeye yap-işlet-devret modeline kadarki yüzde 45’lik bölümünün yapıldığını farz etmeyin. Sıfırdan yapılı olsa, 80 milyon-100 milyon dolara bitmesi lazım. Hadi buna 50 milyon dolarlık farklı ilaveler koyun ki bu barajın yarısını devlet yapmış. Bakın, bu ayın 18’inde Yuvacık Barajı ile ilgili Hazine, şirkete son ödemesini yapacak. Yuvacık Barajı’nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesine toplam maliyeti 2 milyar 900 milyon doları geçti. Bakın arkadaşlar, rakama dikkat edin. 2 milyar 900 milyon doları geçti. 80-150 milyon dolar nere? 3 milyar dolar nere? Bu, Hazineye maliyeti. Bir de bunun Büyükşehir’e maliyeti var. Hazine parayı ödüyor, faiziyle faturayı Büyükşehir’e gönderiyor. Büyükşehir’e maliyeti de 4,5 milyar doları geçiyor.”

Işık, daha sonra barajdan ilçeye su pompalamak için Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile butona bastı.