NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Şubat 12, 2014  

IMG_2011IMG_2002IMG_1992

IMG_0804

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından düzenlenen Erasmus+ Programı ve İş Dünyası için Fırsatlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, tüm sistemlerin asıl hedefinin insanın mutluluğu olduğunu belirterek, insanların mutluluğunda önemli noktaların çok iyi bir eğitim, o eğitim sonunda iyi bir iş imkanı olduğunu, bunların da iyi bir eş ile taçlanmasıyla o insanın mutluluğuna diyecek bir şeyin olmadığını kaydetti.

Türkiye’nin cazibe merkezi olmasının nedenlerini anlatan Bakan Işık, nitelikli insan gücüne vurgu yaparak, “insan gücünün niteliğinin en üst noktaya çıkarılması hepimizin ortak hedefidir” dedi.

Işık, son yapılan  4+4+4 düzenlemesiyle meslek eğitiminin önündeki engellerin de tamamen kaldırıldığını ifade etti.

Gençlerin ister meslek isterse üniversite hayatına gitmesi için önündeki engelleri kaldırdıklarını belirten Fikri Işık, “Meslek eğitimi alan gençlerimizin niteliğinin yükselmesi noktasına geldik ve bu son dönemdeki çok sevindirici. Bu insan kaynağının teorik eğitimle donatılması tek başına yeterli değildir” diye konuştu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, gençlerin önemli bir eğitim aldığını ve eğitim kalitesini yükselten üniversitelerin bulunduğunu vurgulayarak, sözlerine “Ama bu eğitim alan gençlerimizin mutlaka dünyayı gezmesi, hele de bilim ve teknoloji alanında Avrupa’daki ülkeleri gezmesi, biraz kalıp orada tecrübelerden faydalanması, imkanları öğrenmesi, değerlendirmesi ve belki iş kurması, belki ticaret yapması, girişimcilik açısından bazı ortaklar bulması Erasmus+ gibi programlar sayesinde olacak” cümlelerini ekledi.

AB üyeliğinden taviz yok

“Avrupa Birliği, Türkiye için devlet politikasıdır. Hükümetimiz de bu politikadan zerre taviz vermemiştir” diyen Işık, süreçtee konjonktürel sıkıntıların olabileceğini ancak yaşanan konjonktürel yavaşlamaların  yürütülen politikanın temelini sarsmayacağını söyledi.

Türkiye’nin yeni güçlenen Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi bulunduğunu aktaran Işık, “Bu Ar-Ge ve inovasyon ekosisteminin güçlenmesi sadece Ar-Ge’ye verilen finansal destekler veya şirketlerin kurduğu Ar-Ge merkezleri, teknokentlerle olacak iş değil. Bu ekosistemin bir bütün olarak güçlenmesinde en önemli unsur insan unsurumuzdur” diye konuştu.