“OKUMAYAN BİR TOPLUMUN BİLGİ TOPLUMU OLMA ŞANSI YOK”

Mayıs 16, 2015  

Başlıksız-1 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bizim okuyan, anlayan, kavrayan, yorumlayan, analiz ve sentez yapan ve değerlendirme kabiliyetine sahip nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Okumayan bir toplumun bilgi toplumu olma şansı yok” dedi.

Bakan Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince Uluslararası Fuar Merkezi’nde bu yıl 7’ncisi düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, artık bölgesel bir nitelik kazanan fuarın, Doğu Marmara’nın en önemli kültürel etkinliklerinden biri haline geldiğini kaydetti.

Işık, özellikle kitap fuarları ile kültürel etkinliklerin Ankara ve İstanbul gibi metropol şehirler dışında, Anadolu’ya yayılmasında güçlü bir sanayi şehri olan Kocaeli’nin etkin bir rol oynadığını belirtti.

Yedi Güzel Adam’dan biri olan Nuri Pakdil’in kitap fuarı için onur konuğu seçilmesini kadirşinaslık olarak değerlendiren Bakan Işık, “Nuri Pakdil’in düşünce yapısıyla, edebi kişiliği ve şiirleriyle çok yakından anlaşılması ve gelecek kuşaklar tarafından da çok daha iyi şekilde değerlendirilmesine ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kendisini Kocaeli’de görmekten büyük onur ve gurur duyduğumuzu ifade ediyorum” diye konuştu.

“Adeta düşünce dünyamızın kandilleri olan, fikirleriyle bizlere yol gösteren ve ufkumuzu aydınlatan böylesi isimleri daha iyi tanımamız gerekir” değerlendirmesinde bulunan Işık, “Kültüre, kültür insanına, düşünce adamlarımıza sırtımızı döner, onları görmezden gelirsek onlar da bizi terk eder. İbn-i Sina’nın ifade ettiği gibi, ‘İlim ve sanat takdir edilmediği yerden göçer.’ İslam dünyası özellikle son 200-300 yılda bunun çok acı örnekleriyle pek çok defa karşı karşıya kalmıştır” dedi.

Işık, özellikle çocuklara kitap sevgisi kazandırması açısından bu fuarı son derece önemsediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Anadolu coğrafyasının en seçkin yazarları Kocaeli’de bu fuar vesilesiyle buluşuyor ve Kocaeli’nin çocuklarının gelecekte şiirle, edebiyatla, sanatla buluşmasında son derece önemli bir işlev ifa ediyor. Son 6 yıldır fuarı 1 milyon 700 bin kişi fuarımızı ziyaret etmiş. Bu son derece önemli bir rakam. Sadece geçen yıl 482 bin kitap kurdu, buradaki kitap fuarını ziyaret etmiş. Bu yılki fuara 350 yayınevi, 42 sahaf, 67 STK katılıyor. Temennim ve duam, bu fuarın özellikle fuara katılan yayınevleri açısından sahaflar açısından son derece verimli geçmesi. Bu yılın başarısı bir dahaki yılın aynı zamanda iple çekilmesini sağlayacak. Kocaeli halkının bu fuara geçen yıldan daha fazla ilgi göstereceğine inanıyorum. Buradan halka çağrı yapıyorum. Çocuklarınızı alın mutlaka bu fuarı ziyaret edin, gezin. Çocuklarımızın kitapla tanışmaları, kitapla kaynaşmaları noktasında biraz daha gayretimizi artıralım. Ben inşallah bu hafta sonunda kendi çocuklarımı küçük kızımı özellikle alıp geleceğim.”

“Okumayan bir toplumun bilgi toplumu olma şansı yok”

Okuyan, anlayan, kavrayan, yorumlayan, analiz ve sentez yapan ve değerlendirme kabiliyetine sahip nesiller yetiştirmek istediklerini vurgulayan Bakan Işık, şöyle konuştu:

“Okumayan bir toplumun bilgi toplumu olma şansı yok. Okumayan bir ülkenin de geleceğin dünyasında ne bilgi ekonomisinde var olması, ne de geleceğin dünyasına damga vurması mümkün değil. İşin anahtarı, başlangıcı inancımızın da gereği olan oku emri. Eğer okumayı hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline getirebilirsek, işte o zaman geleceğimize güvenle bakmak için hiç bir endişe duymamıza gerek kalmaz.”

TÜBİTAK olarak Bilim Çocuk dergisinin her ay yüz binin üzerinde okuyucuya ulaştığını, Bilim Teknik Dergisi”nin de çok güçlü bir okuyucu kitlesinin bulunduğunu, Genç Bilim Dergisi’nin de test yayını aşamasında olduğunu anlatan Işık, “Bilgi toplumuna erişmek için gençlerimizin daha fazla okumasını, bilime daha fazla merak duymasını ve bu alana daha fazla yoğunlaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Eğer bunu başarırsak Türkiye’nin önünde hiç bir engel kalmaz” dedi.

“Kitaplar büyük bir hazinedir”

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise fuarda kitaplarla buluşma coşkusu yaşadıklarını aktararak, “Kitaplar büyük bir hazinedir. Okumak insan olmanın kutsal bir eylemidir. Burası büyük bir gönül buluşmasıdır” diye konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da sanayinin başkenti unvanına sahip Kocaeli’nin, bugüne kadar bilim, çevre, kültür gibi sıfatlarını hakkıyla taşıdığını, kentin artık kitap şehri olarak anılmayı hak ettiğini kaydetti.

Karaosmanoğlu, hedeflerinin Kocaeli Kitap Fuarı’nı Avrupa’nın en büyük kitap fuarı haline getirmek olduğunu belirtti.

Fuarın onur konuğu yazar Nuri Pakdil ise Kocaeli’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, öğrencilik yıllarında trenle şehrin içinden geçtiklerini, şişelerine Çenesuyu’ndan su doldurduklarını anlattı.

Gençlerin kendilerini çok iyi yetiştirmesi gerektiğini, bunun için de okumalarının şart olduğunu vurgulayan Pakdik, “İyi derecede yabancı dil öğrenerek, çok donanımlı Müslümanlar olmalısınız. Ben mektupları çok seviyorum. Size açık adresimi veriyorum; Nuri Pakdil PK: 50 Bakanlıklar/Ankara. Bana mektup yazın, mutlaka cevaplayacağım. Bu organizasyonu düzenleyenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Karaosmanoğlu, Pakdil’e üzerinde Ahmet Haşim, Tevfik Fikret, H. Ziya Uşaklıgil gibi yazarların mektuplarının bulunduğu özel bir plaket takdim etti.

Fuarın açılış kurdelesini kesen Bakan Işık ve beraberindekiler, yayınevi stantlarını gezdi. Işık, çocuklara kitap satın alarak hediye etti.

Fuarda ayrıca, üniversite öğrencilerinin oylarıyla “2015’in en iyi televizyon dizisi” seçilen “Diriliş Ertuğrul”un yapımcısı Mehmet Bozdağ’a da ödül verildi.

Daha sonra “Otel Gören Defterler”, “Yazmak Bir Mucize”, “Bir Yazarın Notları” ve “Edebiyat Kulesi” kitaplarının yazarı Pakdil, Yedi Güzel Adam üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ziyaretçilerin çok sayıda yazarla tanışma imkanı bulacağı fuarda, 350 yayınevi, 42 sahaf ve 67 sivil toplum kuruluşu yer alacak, 450 etkinlik yapılacak.

Hergün 10.30-21.00 saatleri arasında açık olan fuar, 24 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilecek.