ÖLÇÜ ALETLERİ “WEB PORTALI”NDAN SORULACAK

Şubat 7, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü internet sayfasında ‘Yetkili Yasal Metroloji Servisleri Bilgi Sistemi’ web portalı kullanıma açıldı”

 

 

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Yetkili Yasal Metroloji Servisleri Bilgi Sistemi” web portalı kullanıma açıldığını belirterek, “Portalda takograf, taksimetre ve tartı aletleri konularında yetkilendirilmiş özel muayene servislerine ilişkin ayrıntılı bilgilerin yanı sıra, ölçü aletlerine ilişkin tamir ve ayar yapmak üzere yetkilendirilmiş servislerin bilgileri de vatandaşlara sunuluyor” dedi.

 

Işık, bakanlığın Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü “Yetkili Yasal Metroloji Servisleri Bilgi Sistemi’ne” ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Ölçüler ve Ayar Kanunu kapsamındaki ölçü aletlerinin, muayene ve damgalarının periyodik yaptırılmasının önemine işaret eden Işık, “Kullanıcıların, yasal zorunluluk sebebiyle bakanlığımızın yetki verdiği özel servislerde veya il müdürlüklerimizde, ölçü aletlerinin muayene ve damgalarını yasal süreleri içerisinde yaptırmaları ve ölçü aletini doğru ayarlı şekilde kullanmaları gerekiyor” diye konuştu.

 

Işık, bakanlığın taksimetre, takograf, tartı aleti, akaryakıt sayacı, elektrik sayacı gibi birçok ölçü aletini kapsayan ve neredeyse tüm vatandaşları ilgilendiren yasal metroloji faaliyetlerinde teknoloji kullanımını arttırarak, sunulan hizmetlerin kalitesini yükseltmeyi amaçladıklarını vurguladı.

 

Böylece ülke genelinde uygulama birliğini sağlamayı ve yasal metroloji alanında bir veri bankası oluşturmayı hedeflediklerini kaydeden Işık, bu kapsamda bir dizi çalışma yürütüldüğünü söyledi.

 

Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bakanlığımız tarafından yasal metroloji alanında verilen hizmetlerin elektronik ortamda yapılmasını, bu alanda yapılan muayene ve denetim işlemlerinin de daha etkin hale getirilmesini sağlamak amacıyla yürütülen veritabanı ve yazılım çalışmalarının servislerle ilgili modülleri devreye alındı ve il müdürlüklerimizin kullanımına açıldı. Artık yasal metroloji alanındaki yetkilendirme işlemleri bu yazılım altyapısı kullanılarak il müdürlüklerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.”

 

 “Portal tüm vatandaşların erişimine açık”

 

Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü internet sayfasında “Yetkili Yasal Metroloji Servisleri Bilgi Sistemi” web portalının da kullanıma açıldığını belirten Işık, böylece ölçü aleti kullanıcılarının, bakanlıktan yetki almış servislere ilişkin güncel bilgilere kolaylıkla ulaşabileceklerine dikkati çekti.

 

Işık, portalın tüm vatandaşların erişimine açık olduğunu vurgulayarak, sistem hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Portalda takograf, taksimetre ve tartı aletleri konularında yetkilendirilmiş özel muayene servislerine ilişkin ayrıntılı bilgilerin yanı sıra ölçü aletlerine ilişkin tamir ve ayar yapmak üzere yetkilendirilmiş servislerin bilgileri de vatandaşlara sunuluyor. Ölçü aleti kullanıcıları, hizmet alacakları servislere dair bakanlık veritabanıyla eşzamanlı çalışan bu bilgi sistemi sayesinde bulunduğu yere en yakın servis bilgisine, servisin verdiği hizmet kapsamına, serviste çalışan personel bilgisine, servisin faal olup olmama durumuna ulaşabiliyor. Ayrıca yetki almış servisler kendi bilgilerini, sistem üzerinden takip edebiliyor.”

 

Bakan Işık, portalda taksimetre, tartı aleti, egzoz gazı emisyon ölçüm cihazı, elektrik, gaz, ısı, su, akaryakıt, LPG sayacı ve diğer sayaç türlerinin tamir ayar servislerine de ulaşılabileceğini bildirdi.

 

Portalın bakanlık bünyesinde devam eden teknolojik altyapı çalışmalarına ve yapılan yazılımlara bağlı geliştirilebileceğine değinen Işık, böylece Türkiye’nin yasal metroloji altyapısıyla ilgili güncel bilgilere kolaylıkla erişilebileceğini dile getirdi.Ölçü Aletleri WEB Portalından Sorulacak