ONLAR ESKİ TÜRKİYE’Yİ ARZULUYOR

Temmuz 15, 2014  

PSX_20140714_214040PSX_20140714_214111PSX_20140714_202618

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Bilin ki CHP ve MHP, kendi liderlerini aday gösterme cesaretine sahip değil. Onlar eski Türkiye’nin anlayışıyla dengelerin adamı formülüne yöneldi” dedi.

AK Parti Kocaeli İl Teşkilatı 70. Danışma Meclisi ve Geleneksel İftarı’na katılan Işık, yaptığı konuşmada, Türkiye’de son derece önemli bir sürecin yaşandığını belirtti.

Bu sürecin cumhuriyet ve çok partili hayata geçiş döneminde başlamadığını dile getiren Işık, “Aslında bütün millet olarak 5 bin yıllık tarihimizde cumhurbaşkanını ilk defa halkımız doğrudan sandıkta seçecek. Artık Türkiye’de bir dönem kapanıyor, Türkiye’de yepyeni bir dönem açılıyor. Artık başkanını cumhur seçecek. Artık dengelerin başkanı olmayacak, milletin başkanı olacak. Bizim de bu dönemle ilgili AK Parti olarak adayımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanının anayasada önemli yetkileri olduğuna değinen Işık, şöyle devam etti: “Bir de halkın verdiği güç buna eklenince normal olan, partilerin liderlerini aday göstermesidir. AK Parti normal olanı yaptı. Bilin ki CHP ve MHP, kendi liderlerini aday gösterme cesaretine sahip değil. Onlar eski Türkiye’nin anlayışıyla dengelerin adamı formülüne yöneldi. Adına da ne dediler, çatı aday. Çatıya çıkacak bir isim de buldular. Aslında belirledikleri isim de AK Parti’nin ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye nasıl bir dönüşüm yaşattığının da en büyük göstergesi.”

Işık, 2000 yılında cumhurbaşkanı seçimleri için o dönemde parlamentoda bulunan Fazilet Partisi’in de dahil uzlaşma adına Ahmet Necdet Sezer’i önerdiğini vurguladı.

CHP ve MHP’nin, 14 yıl sonra “denge adına” Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önerdiğini belirten Işık, “Bu aslında AK Parti’nin Türkiye’deki dönüştürücü gücünün ne kadar etkili olduğunu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın önünü kesmek için Recep Tayyip Erdoğan’a benzeyen birinin aday gösterilmesinin artık CHP tarafından kabullenildiğinin göstergesidir. Bir şeyi çok net biliyoruz. Taklit, aslını güçlendirir. Bu açıdan da bu seçimde insanlar, milletin adamını inanıyoruz ki tercih edecek” ifadelerini kullandı.

Halkın 10 Ağustos’ta “milletin adamını” cumhurbaşkanı seçeceğine inandığını dile getiren Işık, “Buna yürekten inanıyorum. Şu anda da göstergeler, cumhurbaşkanı seçiminin 10 Ağustos’ta birinci turda tamamlanacağını gösteriyor. Tabi ki bizler teşkilatlar olarak katılımın en yüksek düzeyde olması için gayret göstereceğiz. Tabi ki sandığa kim için oy atıldıysa o oyun atılan kişinin hanesine yazılması için gayret göstereceğiz. Cumhurbaşkanı seçimlerinin ülkemize, milletimize, demokrasimize, bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Işık, konuşmanın ardından partililerle iftar yaptı.