“ORTA VE UZUN VADEDE KAZANAN TÜRKİYE OLACAK”

Kasım 15, 2014  

 

Başlıksız-2

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık Hatay’da

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Siyaset zor iştir. Hele AK Parti’de siyaset yapmak daha da zor iştir. AK Parti’de siyaset yapmanın bir tek sebebi olabilir; hakkın rızasını, halkın gönlünü almak. Başka hiçbir sebebi olamaz” dedi.

 

Işık, AK Parti Yayladağı İlçe Teşkilatı’nın Belediye Düğün Salonu’nda düzenlediği 5. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti kadrosunda bugüne kadar görev alan herkese teşekkür etti.

 

AK Parti’de makam, mevki, mal ve mülk için siyaset yapılmadığını kaydeden Işık, “Siyaset zor iştir. Hele AK Parti’de siyaset yapmak daha da zor iştir. AK Parti’de siyaset yapmanın bir tek sebebi olabilir; hakkın rızasını, halkın gönlünü almak. Başka hiçbir sebebi olamaz” diye konuştu.

 

Tüm teşkilatlarla 12 yıldır halkın arasında yer aldıklarını belirten Işık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Partimizi kurduğumuzda iki tane temel hedefimiz, önceliğimiz vardı. Birincisi, milletimizin refahı. Bu milletin refahı mutlaka yükselmelidir. İkincisi de devletimizin itibarı. Bu iki temel kavramı birbirinden hiç ayırmadık. Bunu sağlamak öyle kolay değil. Bunun için yapmamız gereken şey, önce Türkiye’nin demokrasisini güçlendirmekti. 2002 yılından bu güne kadar birçok reformu hayata geçirdik. Bu ülkenin kardeşliğini, milli birliğini ancak demokrasi çıtasını yükselterek sağlayabiliriz. Demokrasinin olmadığı yerde kardeşlik ruhu gelişmez.”

 

“Hemen birkaç kilometre ötemizde yaşanan ve 4 yıldır hepimizin ciğerini parçalayan olaylar, aslında demokrasinin olmamasından kaynaklanan olaylardır. Onun için hiç kimse ‘bu demokrasi memlekete fazla geliyor’ diye propaganda yaparsa itibar etmeyin” diyen Bakan Işık, “Çözüm sürecinde de en temel gayemiz budur. Türkiye var olan kronik sorunların tamamını çözsün. Kürt ve Alevi kardeşlerimizin ve azınlıklarımızın problemi var, nedeni demokrasimiz yetersiz. Yetersiz demokraside bu problemleri çözmek mümkün değil. Bunun için çok önemli adımlar attık, bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. Tek gayemiz var bu ülkenin milli birliğini ve kardeşliğini güçlendirmek” ifadesini kullandı.

 

-“Orta ve uzun vadede kazanan Türkiye olacak”

 

Türkiye’nin çevresinde istenmeyen birçok olayın olduğunu kaydeden Işık, bu olaylar nedeniyle Ortadoğu’nun ateş çemberine döndüğünü söyledi.

 

Türkiye’nin bölgesinde güvenli bir liman olarak görüldüğünü kaydeden Işık, “Eğer bugün çevremizde olan bütün bu olaylara rağmen Türkiye bir güvenli liman olarak görülüyorsa ve her başı daralanın ‘Emniyette olurum’ düşüncesine sahipse, bunu söylerken, ne Sünni ne Alevi, ne de Hristiyan, Yezidi ayırmıyoruz. Herkes ‘Türkiye’ye girersem emniyete kavuşurum’ diye düşünüyor. Bu, Türkiye’nin 12 yılda verdiği mücadelenin gelmiş olduğu noktadır” dedi.

 

Daha düne kadar Türkiye’nin tezlerine itibar etmeyenlerin, “Türkiye haklı biz bu işlerde yanlış davrandık” demeye başladığını vurgulayan Işık,  şöyle devam etti:

 

“Bazı mihraklar ‘Türkiye otoriterleşiyor’ gibi bir algı oluşturmaya çalışıyor. Türkiye’ye bu yaftayı yapıştırmaya çalışan batılı dostlarımıza söylüyorum. Totaliterleşme, otoriterleşme noktasında eleştirirken, totaliter, diktatörlere diktatör diyemeyen batılı ülkeler var. Hatta sırf kendi çıkarları için 200 binden fazla masum insanın kanına giren zalimlere diktatörlere arka çıkanlar var. Ama biz, hiçbir zaman zalimin yanında olmadık, zulmü alkışlamadık. Onun için bazı zorluklarla karşı karşıyayız. İnanıyoruz ki inancımız, medeniyet bilincimiz, örfümüz, kültürümüz, bu zorlukları aşmayı inşallah sağlayacaktır. Orta ve uzun vade de kazananın Türkiye olacağından hiç tereddüdümüz yok. Daha düne kadar Türkiye’nin tezlerine itibar etmeyenler, ‘Türkiye haklı biz bu işlerde yanlış davrandık’ demeye başladılar. Ortadoğu’da mezhepçi politika izlenirse, Ortadoğu ateş çemberine döner dediğimizde bize itibar etmeyenler, şimdi ateş çemberinin içerisindeki Ortadoğu’ya çözüm üretmeye çalışıyorlar.”

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Eğer güçlü bir ekonomiye sahip değilseniz, siyasetinizin güçlü olması beklenemez. Söz hakkınız olmaz. Eğer ekonominiz zayıfsa IMF’nin üç kuruşuna muhtaçsınız” dedi. 1999-2002 yıllarındaki DSP-MHP-ANAP koalisyon iktidarı döneminde ülkenin ekonomik krize girdiğini anımsattı.

 

O dönem memleketin kerbelaya döndüğünü belirten Işık, “Dönemin iktidarları hemen koşa koşa IMF’nin kapısını çaldılar. ‘Memlekette kriz var emeklinin memurun işçinin maaşını ödeyemeyeceğiz’ dediler” ifadelerini kullandı.

 

AK Parti döneminde 2013 yılı mayıs ayında IMF’ye olan borcun bittiğini hatırlatan Işık, Türkiye’nin son taksidin ödenmesiyle, IMF’yle olan yollarını tamamen ayırdığını söyledi.

 

İnsanın bazen neleri başardığının farkına varamadığını belirten Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Adam deveden düşmüş bir yeri ağrımamış. Sonra ne kadar yüksekten düştüğünü görünce başlamış ağlamaya. Şimdi bizde bazen ülkenin geldiği noktayı idrak etmekte hakikaten zorlanıyoruz. Daha düne kadar IMF’siz bir hayatı tarif demeyen Türkiye, borcunu bitirdiği gibi IMF’ye dedi ki; kriz çıktığında ihtiyacın olursa biz sana 5 milyar dolar kredi olarak borç verebiliriz. Allah’a şükürler olsun Türkiye’nin gücünü ve devletimizin iktidarını gösteriyor. Başta ne dedik. Milletin refahı devletin iktidarı. Eğer devletin itibarı bu noktaya geldiyse bu ancak dostu sevindirir düşmanı çatlatır. Şu anda dostu sevindiren bir Türkiye var. Gönül coğrafyamızın her gün dua ettiği bir Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı var, Recep Tayyip Erdoğan var.”

 

– “Yeni bir üretim hamlesinin başlangıcındayız”

 

Azim ve kararlıkla başarılı bir şekilde yollarına devam edeceklerini vurgulayan Işık,  Türkiye’nin kalkınmasının devam edeceğini kaydetti.

 

Üretime dayanmayan bir ekonominin sürdürülebilir bir başarı sağlayamayacağını ileri süren Işık, şunları söyledi:

 

“Şimdi ülke olarak yeni bir sıçramanın eşiğindeyiz. Yeni bir üretim hamlesinin başlangıcındayız. Oda yerli, yenilikçi ve yeşil üretim. Ülkemizde ne üretebiliyorsak üreteceğiz. İmkanımızın olduğu her üretimi burada yapmak temel hedefimiz. Ürettiğimiz ürünlerin yenilikçi olması ve üretim anlayışımızın yenilikçi olmasına dikkat edeceğiz. Teknoloji seviyemizi yükselteceğiz. Dünyada katma değeri yüksek ürünleri üretmeyi inşallah arttıracağız. Yeşil üretim yapacağız yani, çevreye duyarlı, insana saygılı üretim yapacağız. İşçi sağlığını ve iş güvenliğinin önemseyen bir üretim anlayışımız olacak.”

 

Işık, kongrede aday olan Recep Tuncer ve ekibine başarılar diledi.

 

Bakan Işık’a Yayladağı ziyaretinde, Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, milletvekilleri Adem Yeşildal, Mehmet Öntürk, Hacı Bayram Türkoğlu ile ilçe belediye başkanları ve AK Parti İl Başkanı Murat Genco da eşlik etti.

 

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, kongreye tek liste olarak giren mevcut başkan Recep Tuncer, 3’üncü kez seçildi.