ÖSYM’de radikal değişiklikler olacak.

Haziran 2, 2011  

1982 yılından beri tek bir değişikliğin yapılmadığını dile getiren Milletvekili Işık, muhalefetin rejim meselesi olarak nitelendirdiği ÖSYM’de radikal değişikliklere gideceklerini söyledi.


Derince’de okul aile birliği yöneticileri ile bir araya gelen AK Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Fikri Işık, her yıl çeşitli tartışmalarla gündeme gelen ÖSYM’de radikal değişikliklere gideceklerini söyledi. Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar ile birlikte Yenikent Mahallesi’ndeki okulların aile birliği yöneticilerinin eğitim ve sınav sistemi ile ilgili sorularını yanıtlayan Işık, statükoya dokunmanın her zaman spekülasyonları da beraberinde getirdiğini ifade etti. Işık “1982’den beri ÖSYM’de tek bir değişiklik yapılmamış. 2006 yılında Baykal’a YÖK ve YÖK’e bağlı ÖSYM ile ilgili değişiklik teklifi götürdük. Baykal bize bunun rejim meselesi olduğunu dile getirerek teklifimizi geri çevirdi.”dedi.

KADROSU UZMANLAŞACAK

2011 Ocak Ayı’nda ise bu kez kendilerinin ÖSYM Kanunu tamamıyla değiştirdiklerini hatırlatan Işık, bu değişikliklerle birlikte CHP’nin rejim elden gidiyor diyerek ayağa kalktığını ifade etti. Işık, “ÖSYM’de 82 personel çalışıyor. Bunların pek çoğu lise mezunu ve birbirleriyle akraba Ocak Ayı’nda çıkardığımız kanunda buranın uzman bir kadrosu olması gerektiğini belirterek personelini bağlı bulunduğu YÖK’e geri yollamak istedik. Ancak eğitim öğretim sezonu devam ettiğinden bunu eğitim yılı tamamlandıktan sonra yapacaktık. Tabi 1982’den beri personelinde bile değişiklik yapılmamış ÖSYM çalışanları giderayak şifreli bir kitapçığı kasıtlı olarak kamuoyuna sundu. O kitap örnekti ve 1 tane idi. Daha sonra adaylara dağıtılan ve internette de yayınlanan 1 Milyon 700 bin kitapçıkta şifre arandı, bulunamadı. Hatta herkesin cevap kağıtları da yayınlandı.”dedi. Işık ayrıca, kopya verilmek istense şifre değil, o kişiye cevap anahtarının verilmesinin de daha kolay bir yöntem olacağının da altını çizdi.