OTOMOBİLDE BİR TÜRK MARKASININ ÇIKMASINI HEDEFLİYORUZ

Mayıs 14, 2014  

IMG_3342

“Hibrit ve elektrikli otomobil konusunda çalışmamızı çok yoğunlaştırdık ve buradan bir Türk markasının çıkmasını hedefliyoruz”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hibrit ve elektrikli otomobil konusunda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını ve buradan bir Türk markasının çıkmasını hedeflediklerini belirterek, “TÜBİTAK çok önemli çalışmaları artık sonuçlandırma aşamasına getirdi. Onunla ilgili önümüzdeki bir kaç gün içinde gereken açıklamayı yapacağız” dedi.

– “Hedefimiz mümkün olan tüm testleri Türkiye’de yapmak” –

Diğer önemli bir alanın ise Otomotiv Test Merkezi olduğunu belirten Işık, yaklaşık bir hesapla şu anda Türkiye’nin bir yılda test için yurt dışına 2 milyar dolar para ödediğini söyledi.

Işık, bunu sadece otomotiv için söylemediğini belirterek, bunun Türkiye için büyük bir rakam olduğunu ifade etti.

“Hedefimiz, mümkün olan tüm testleri Türkiye’de yapmak” diyen Işık, otomotivin, Türkiye’nin en güçlü olduğu sektörlerden biri olduğunu kaydetti.

Otomotivde yeni çağı ıskalamamak için çok önemli bir çalışma yürütüldüğünü anlatan Işık, şöyle devam etti:

“Hibrit ve elektrikli otomobil konusunda çalışmamızı çok yoğunlaştırdık ve buradan bir Türk markasının çıkmasını hedefliyoruz. Bunun için de önemli çalışmaları yürütüyoruz. Bir taraftan TÜBİTAK çok önemli çalışmaları artık sonuçlandırma aşamasına getirdi. Onunla ilgili önümüzdeki bir kaç gün içinde gereken açıklamayı yapacağız. Diğer taraftan da hibrit ve elektrikli yerli otomobil çalışmasını hızlandıracağız. Bunların markalaşması sürecinde en fazla ihtiyaç duyduğumuz alan, standardizasyon ve test alanları. İşte bu noktada TSE’nin bütün imkanlarını seferber ederek, Bursa Yenişehir’de bir arazinin Türkiye’deki hatta Avrupa’daki en güçlü otomotiv test merkezi haline dönüştürülmesi çalışmasına başladık, şu anda hızlı bir şekilde kamulaştırma işlemlerine devam ediyoruz. Burada bir adım daha atacağız. Yenişehir’deki otomotiv test merkezinin yanına, TÜBİTAK olarak otomotivle ilgili bir araştırma merkezini de hedefliyoruz.”