PARALEL YAPIYI DEVLETTEN SÖKÜP ATMASI HİÇ ZOR DEĞİL

Mart 13, 2014  

IMG_0080IMG_0018 (1)IMG_0117IMG_0107

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “O çete ülkenin milli sırlarını yurt dışına kaçırıp, ülkenin ulusal çıkarlarına zarar verdiği sürece onlarla mücadele etmek bizim boynumuzun borcu. Şu anda bu çete yalnız değil, CHP ile kol kola” dedi.

Balıkesir Ticaret ile Sanayi odalarının üyeleri ve iş adamlarıyla yemekte bir araya gelen Işık, büyükşehir olmasıyla Balıkesir açısından yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Kocaelili olarak bunun ne anlama geldiğini iyi bildiğini dile getiren Işık, Kocaeli’deki uygulamasının çok başarılı olduğunu, iyi sonuçlar elde edildiğini aktardı.

Balıkesir’in 2000’li yılları ile bugünü arasında çok büyük fark olduğunu ifade eden Işık, “Balıkesir’de bir tek metre bölünmemiş yoldan geçmedim. Balıkesir-Susurluk arasının nasıl olduğunu iyi bilen biriyim. İstikarın getirdiği bir bereket var Balıkesir’de. 11 yılık AK Parti iktidarı döneminde buraya 10,2 milyar TL’lik yatırım yapmışız” diye konuştu.

Balıkesir ve ülkede yeni atılımların ve yatırımların arifesinde olduklarını vurgulayan Işık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle Dilovası’nda Körfez Geçiş Köprüsü’nün 42 metre yüksekliğindeki ayağının betonunu denize indireceklerini söyledi.

Bakan Işık, Balıkesir’in, en ücra köşesine kadar bir bütün olarak planlanması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

Balıkesir Üniversitesi Rektörü ve sanayicilere bora yönelik daha çok Ar-Ge ve Ür-Ge çalışması yapılmasına yönelik çağrıda bulunan Işık, “Bor ve bor içerikli ürünlerin tüketimine yönelik Ar-Ge çalışmasını, mutlaka Balıkesir merkezli güçlendirmeliyiz. Ankara’da bu konuda bir enstitümüz var. Orada çalışmalar yapılıyor ama benim gönlümden geçen, borun araştırma noktasında en önemli merkezi Balıkesir olsun” ifadesini kullandı.

Balıkesir’in zengin yeraltı zenginliklerinin değerlendirilmesi, değere dönüştürülmesinin görevleri olduğuna değinen Işık, yerüstü kaynağı açısından da Balıkesir’in dünyanın en güzel köşelerinden biri olarak önemli bir potansiyelinin bulunduğunu anlattı.

Son dönemlerde yaşanan gelişmelere değinen Işık, “Yaygaralara itibar etmeyin. Türkiye, istikrarını korudukça, geleceği parlaktır. 50 yıl önce, 30 yıl önce de aynı şeyi söylediler, Rahmetli Turgut Özal’a da aynı şeyi söylediler. Onları rahmetle anıyoruz ama iftira atanların ismini bile bilmiyoruz” diye konuştu.

Mahalle toplantısı

Işık, konuşmasının ardından iş adamlarıyla basına kapalı görüştükten sonra Gündoğan Mahallesi’nde partisince düzenlenen mitinge katıldı. Işık, alandaki kalabalığı görünce, “Burası bir mahalle meydanı, Allah bilir Bahçeli görse ‘burada da montaj var’ der. Bu, montaj değil, montajcılığı anlamayız. Onu paralel yapı, CHP, MHP bilir. Biz anlamayız o işten. Biz de neyse o. İnanın şu aşkınız, memleket sevdanız olmasa, bu ülkede bazı sütü bozuk insanlara gün doğar. Sizin bu heyecanınız, aşkınız, memleket sevdanız, bazı kötü niyetli kişilerin önünde en büyük engeldir” dedi.

Yerel seçimin adeta genel seçim niteliğine büründüğünü vurgulayan Işık, bu seçimin, demokrasiye yapılmak istenen operasyona, milletin vereceği cevabın seçimi olacağını söyledi. Bakan Işık, bu seçimin, ülkede halkın oylarıyla iktidara gelmiş, halkın hizmetinden başka hiçbir önceliği olmayan bir Başbakana, daha öncekilere yapıldığı gibi başına çorap örülmek istenmesine karşı milletin vereceği çok güçlü bir tepki olacağını ifade ederek, Türkiye’nin 11 yıldır istikrarla gittiğini, büyüdüğünü belirtti.

“Paralel yapı”

“Bir paralel yapı var” dediğinde kalabalıktan yükselen “yuh” seslerini, “Yuh çekmiyoruz, bize yakışmıyor” diye susturan Işık, “Bu paralel yapının aslında bugüne kadar bizim cemaat olarak tarif ettiğimiz, tabanında çok samimi insanların olduğu, Allah rızası için dünyanın bir ucuna gidip öğretmenlik yapan kardeşlerimiz var. Paralel yapı dediğimiz zaman kastımız onlar değil. Onlar bizim kardeşimiz, arkadaşımız, dostumuz. Ama onların bu emeğini, gayretini gidip küresel güç odaklarına ciro eden yukarıda bir çete var. Bizim paralel yapı dediğimiz o çete” diye konuştu.

Işık, bu milletin 4-5 bin yıllık devlet geleneği olduğuna işaret ederek, “Bu millet gerektiğinde yeniçeri ocağını lağvetmiş bir millet. Paralel yapıyı devletten söküp atması hiç zor değil. Devletin içinde bugüne kadar çete bırakmadık, bundan sonra da da hiçbir çeteye müsaade etmeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.