“PARALEL YAPIYLA HDP KOLKOLA”

Mayıs 16, 2015  

PARALEL YAPI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Birileri, ‘efendim HDP’ye baraj aştıralım, bütün Kürt kardeşlerimiz destek versin’ diyor. Ya bu HDP’ye baraj aştırmak Türkiye’de HDP’yi destekleyen güç odaklarını dikkate aldığınız zaman, çözüm sürecini güçlendirmez, zayıflatır. Çünkü HDP artık insanımızın hakkını hukukunu savunan bir parti olmaktan çıktı, adeta Marksist, Leninist, Türkiye’deki sosyalistlerin sözcüsü konumuna geldi” dedi.

Çayırova ilçesinde bir düğün salonunda Kars, Ardahan ve Iğdır derneklerinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Işık, Türkiye’de olağanüstü hali kaldıran, bölgeyi normalleştirmek için çalışan iktidarın AK Parti iktidarı olduğunu söyledi.

“Daha düne kadar terörle mücadele için insan hakları çiğnenebilir diyenler, ‘terörle mücadele ediyoruz’ diye insanlara insanlık dışı muameleler yapanları meşru, mazur gösterenler, bugün HDP’yi alkışlaması size garip gelmiyor mu?” diyen Bakan Işık, şöyle devam etti:

“Acaba ne oldu da daha düne kadar bu ülkede ‘Kürt yoktur’ diyenlere manşet atanlar bugün HDP’nin adeta destekçisi haline geldiler. Daha düne kadar HDP en büyük düşmanıydı paralel yapının, şu anda paralel yapıyla HDP kol kola geziyor. Soruyorum size, bunda bir gariplik yok mu? Ben, ‘analar ağlamasın, diye gerekirse iktidarı kaybetmeye razıyım ama bu işi bu kanı durduracağım bu çözüm sürecini başarıya ulaştıracağım’ diyen Recep Tayyip Erdoğan’a düşmanlık edenleri görüyorsunuz değil mi? O günlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği mücadele, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihine altın harflerle yazıldı ama şu anada maalesef bazı kesimlerle bunlar kol kola girdi. Neymiş, bütün dertleri Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’yi zayıflatmak.”

“HDP barajı aşarsa çözüm süreci zayıflar”

Çözüm sürecine değinen Bakan Işık, şunları ifade etti:

“AK Parti zayıflarsa çözüm süreci güçlenebilir mi? Hükümet, iktidar zayıflarsa çözüm süreci, bu akan kanın durması bitebilir mi? Birileri, ‘efendim HDP’ye baraj aştıralım, bütün Kürt kardeşlerimiz destek versin’ diyor. Ya bu HDP’ye baraj aştırmak Türkiye’de HDP’yi destekleyen güç odaklarını dikkate aldığınız zaman, çözüm sürecini güçlendirmez, zayıflatır. Çünkü HDP artık insanımızın hakkını, hukukunu savunan bir parti olmaktan çıktı, adeta Marksist, Leninist, Türkiye’deki sosyalistlerin sözcüsü konumuna geldi.”

Bakan Işık, HDP’nin, baştan iddia ettiği bütün şeylerden vazgeçtiğini, şimdi dinle ve Diyanet İşleri Başkanlığıyla uğraştığını, Marksist, Leninist ideolojiye sahip olduğunu öne sürdü.

HDP’lilerin “din afyondur” felsefesini benimsemiş insanlar olduğunu öne süren Işık, şunları kaydetti:

“Birazcık alkışı fazla görünce hemen tuttular, başladılar diyaneti kaldıracağız. Diyanetin kaldırılmasının bu ülkeye ne faydası olur. Eğer şunu söylerseniz gelin birlikte yapalım. ‘Diyanetin içerisinde Alevi kardeşlerimizin daha fazla temsil edilmesini sağlayalım’. Buna varız. Zaten bunu yapmak için kaç yıldır ciddi bir çalışmayı yürütüyoruz. Diğer inanç grupları da diyanetin içerisinde daha fazla temsil edilsin derseniz, gelin buna varsanız. Diyaneti kaldıracaksınız, peki dini hizmetleri kim yapacak?. Bu memlekette çocuklarımıza din dersini vermeye karşı çıkmak hangi aklın ürünüdür. Bütün dünya dine yönelirken, din derslerinin kaldırılmasını savunmak sosyalist ideolojinin dışında neyle açıklanabilir. Bunlar bilinç altındakileri ortaya koyuyorlar. Bir takım güç birliği yaptıkları merkezlerle bu konuları belliki önceden pazarlık ettiler.”

Türkiye olarak çözüm sürecini başarıya ulaştıracaklarını vurgulayan Işık, “Artık bu ülkede silahlar bırakın bırakılmayı, silahlar gömülecek. Artık dağında silahlı insanın gezdiği bir ülke olmak istemiyoruz. Ağrı’da da silahlı insan istemiyoruz. Kars’ımızda da, Erzurum’umuzda da Diyarbakır’ımımızda da silahlı insan istemiyoruz. O silahlı insanları vurmak için de Mehmetçiğin orada gezmesini de istemiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Işık, konuşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve dernek üyeleriyle basına kapalı toplantı yaptı.