PARALEL YAPIYLA MÜCADELE BİR DEVLETİN BEKA MÜCADELESİDİR

Mart 6, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Paralel çeteyle mücadeleyi siyasi bir mücadele olarak görenler kesinlikle yanılırlar. Paralel yapıyla mücadele bir devletin beka mücadelesidir” dedi.

-BU1O5995

Darıca ilçesinde sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen Işık, yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çeşitli terör örgütleri ve çetelerle mücadele ettiğini söyledi.

Işık, temmuzda başlayan terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade ederek, güvenlik güçlerinin tam bir uyum içerisinde çalıştığını kaydetti.

Işık, “Türkiye Cumhuriyeti’nde terörle mücadele tarihinde bugüne kadar görmediğimiz düzeyde bir uyum var” tespitinde bulunarak, “Bu da başarılı operasyonların yapılmasını sağlıyor. Bunu yaparken da ilk defa bu kadar fazla teknoloji kullandığımız terörle mücadelemiz var. Şehit veriyoruz, yüreğimiz dağlanıyor ama oradaki teröristlere de haddini bildirme noktasında tereddüt oluşmuyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bu coğrafyadaki gücünün kırılmasını isteyen çevrelerle de mücadele ettiğini anlatan Işık, bunu başarıyla sürdürüp sonuçlandıracaklarını bildirdi.

Işık, bölge halkının terör örgütünün destekçilerine prim vermediğini belirterek, çözüm sürecinin sabote edilmesinden sonra ortaya çıkan tablodan bölge halkının terör örgütü ve destekçilerini sorumlu tuttuğunu söyledi.

Aldığı oyu gereğince kullanmadığı için vatandaşların HDP’ye öfke duyduğunu ifade eden Işık, bunun Türkiye açısından önemli olduğunu kaydetti.

Işık, bin yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşadıklarını dile getirerek, bu birlikteliğin kıyamete kadar daim olmasını diledi.

Türkiye’nin 3 milyonun üzerinde sığınmacıyı kabul ettiğini anlatan Işık, “Bu kadar insan Avrupa’ya yayılsaydı bu yükü Avrupa kaldıramazdı. Sosyal olaylar çok fazla olurdu. Şu anda 200 bin-300 bin mülteci gitti diye bütün Avrupa’nın siyaset dengeleri bozulmaya başladı. Bu millet o kadar asil bir millet ki 3 milyon mülteciyle ensar olmanın gereğini yerine getiriyor. Umudumuz, bir an önce zalim Esed rejiminin tasviye olması ve bu insanların evlerine, sıcak yuvalarına kavuşmaları” ifadesini kullandı.

Işık, mültecilerin ilerleyen yıllarda Türkiye’yi hep güzel evsahipliğiyle hatırlayacağını ifade etti.

 Paralel yapıyla mücadele

Türkiye’nin “paralel çeteyle” mücadeleyi de taviz vermeden sürdürdüğünü anlatan Işık, şöyle konuştu:

“Hiç kimsenin bu ülkenin imkanlarını küresel güç merkezlerinin emrine vermesi çalışmasına müsaade edemeyiz. Bu noktadaki paralel ihanetin bedeli de artık hukuk tarafından tek tek soruluyor. İnşallah bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Paralel çeteyle mücadeleyi siyasi bir mücadele olarak görenler kesinlikle yanılırlar. Paralel yapıyla mücadele bir devletin beka mücadelesidir. Bir ülkenin devlet yapısı içerisinde amirinden değil de hiyerarşinin dışında ağabeyinden talimat alarak iş yapan bir yapıyı hiçbir devlet kabul etmez, Türkiye Cumhuriyeti de kabul etmiyor. Bundan sonra da bu mücadele de kararlılıkla sürdürülecek.”

 “Bu mu ülkeyi yönetecek?”

Işık, Türkiye’nin asıl olarak büyüme, gelişme ve kalkınmaya odaklandığını belirterek, nüfusun yarısının 29 yaş altında bulunduğunu bildirdi.

Gençlerin en iyi eğitimleri alması ve istihdamlarının sağlanmasının ülkenin temel önceliği olduğunu kaydeden Işık, bunun için de Türkiye’nin sürekli büyümeye ve gelişmeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Işık, TBMM’deki bütçe görüşmelerinden bahsederek, şunları kaydetti:

“14 senedir söylediklerini hiç değiştirmeden söylüyorlar. Yahu mübarek adam, kaç tane seçim yaşadık, sen bunları her ortamda söyledin, millet sana itibar etmedi. Yeni bir şey söyleyin. Bütçe görüşmeleri iktidar açısından sınavdır, muhalefet açısından da ciddi bir fırsattır. Muhalefetin iktidara ne kadar hazır olduğunu bütçe görüşmelerinde anlarsınız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bütçe konuşmasını dinledim. Yahu bu mu ülkeyi yönetecek? Bu mu ana muhalefetin lideri olacak? Ülkenin sorunlarına yönelik doğru düzgün bir tek kelime söylemez mi? Sorunların çözümüne yönelik bir tek cümle olmaz mı? Bakanlığımın bütçesini Meclis’te görüştük. CHP’nin 5 konuşmacının 4’ü hiç bizim bakanlığın bütçesinden bahsetmedi. Tribünlere selam verdi geçtiler. Bir arkadaş TÜBİTAK bütçesi hakkında konuştu ama bütçenin içine girmedi. Bunlar mı Türkiye’yi idare edecek? Onun için milletimiz 1 Kasım’da yetkiyi, emaneti AK Parti’ye verdi.”

Türkiye’nin geleceği açısından Ar-Ge Reform Paketini çıkardıklarını ifade eden Işık, yakın dönemde yapacakları çalışmalardan bahsetti.

Işık, 2016’da da ülkenin büyümesinin artarak devam etmesi için çalışacaklarını dile getirerek, büyümenin, istihdamın, üretimin artması, daha çok gencin iş bulması anlamına geldiğini bildirdi.

Bilişim Vadisi’nde çalışmaların sürdüğünü belirten Işık, Kocaeli’de yapılacak icraatları katılımcılara aktardı.

Konuşmanın ardından toplantı, basına kapalı devam etti.