PARALEL YAPIYLA MÜCADELE SÜRÜYOR

Aralık 14, 2014  

Başlıksız-1 kopya

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İstanbul merkezli “paralel yapı” operasyonuna ilişkin, “Bu, bir yargı süreci. Yargı süreci ile ilgili eldeki deliller nedir, şu anda bilmiyoruz. Dolayısıyla ne peşinen herkesi suçlu gösterme hakkımız var ne de Sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi bunları mağdur ve mazlum gösterme hakkımız var” dedi.

Gebze’de yapımı devam eden Bilişim Vadisi’ndeki incelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Işık, Türkiye’nin hukuk devleti olduğunu, yargının elindeki bilgi ve belgelerle soruşturma başlattığını söyledi.

Bir gazetecinin, Twitter’daki bir hesaptan operasyonun yapılacağının, 3 gün önceden yazılmasına ilişkin sorusu üzerine Bakan Işık, şöyle konuştu:

“Zaten bu onların bir örgüt yapısı içerisinde olduklarını ve bir örgüt olduklarını ortaya koyan en güzel örnek. Yani Türkiye’de hiç kimsenin bilmediği bir konuyu birkaç gün önceden haber alıp onu bütün medya ile paylaşabiliyorlarsa, demek ki çok güçlü bir bağlantıları var. Bu bağlantılar örgütsüz elde edilemez. Dolayısıyla Fuat Avni müstear ismiyle ya da her kimse herhangi bir yapıysa belli ki bunlar bir örgüt sistematiği içerisinde, örgüt disiplini içerisinde birbiriyle bağlantılı yapılar. Artık milletimizin gözünden kaçmıyor. Çünkü ne zaman bir operasyon yapılsa eylemler, şovlar, gösteriler. Bu belli ki bir organize yapı var. Organize bir örgüt var ve bu örgüt şu anda hala faal.”

Devam eden operasyonların bir yargı süreci olduğunu anlatan Işık, “Bu bir yargı süreci. Yargı süreci ile ilgili eldeki deliller nedir şu anda bilmiyoruz. Dolayısıyla ne peşinen herkesi suçlu gösterme hakkımız var ne de sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi bunları mağdur ve mazlum gösterme hakkımız var. Türkiye bir hukuk devletidir. Yargı ellerindeki bilgilerle, belgelerle bir soruşturmayı başlatmış durumda. Bize düşen bu soruşturmayı sükunetle, teenniyle izlemek. Eğer bir suç unsuru yoksa mesele yok. Suç varsa zaten hukuk gereğini yerine getirir. Bize düşen teenniyle yargı sürecini beklemektir” ifadesini kullandı.

Işık, kriptolu telefonlarla ilgili kendisine yöneltilen bir soru üzerine, hazırlıkların son aşamasında olduğunu belirterek, kriptolu telefonları yılbaşından sonra kullanıma sunacaklarını sözlerine ekledi.