“SAĞLIĞA ULAŞIM ÇOK KOLAYLAŞTI”

Ekim 29, 2015  

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Sağlıkta dönüşüm, Türkiye’nin son dönemde belki de bütün dünyaya örnek olan dönüşüm alanlarından birisi. Hatta bugün pek çok gelişmiş ülkede Türkiye’deki sağlık dönüşümünün nasıl başarıldığına yönelik doktora tezlerinin olduğunu biliyoruz” dedi.12193867_697976196970146_6601317876396854739_n

İzmit ilçesindeki bir restoranda doktorlarla öğle yemeğinde bir araya gelen Işık, herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak, ilelebet çok güçlü ve ileri demokrasiyle taçlanmış cumhuriyette gelecek nesillerin de yaşamasını temenni etti.

Türkiye’nin, partisinin 13 yıllık iktidar döneminde ciddi bir dönüşüm yaşadığını anlatan Işık, hayatın her alanında önemli başarılı hizmetlerin hayata geçirildiğini kaydetti.

Işık, ülkedeki dönüşüm sürecinin sürdürüldüğünü dile getirerek, “Bu dönüşümün en bariz olduğu alanlarda birisi de sağlık alanı. Sağlıkta dönüşüm, Türkiye’nin son dönemde belki de bütün dünyaya örnek olan dönüşüm alanlarından birisi. Hatta bugün pek çok gelişmiş ülkede Türkiye’deki sağlık dönüşümünün nasıl başarıldığına yönelik doktora tezlerinin olduğunu biliyoruz. Zaman zaman Eski Sağlık Bakanımızın Harvard’da bu konuyla ilgili dersler verdiğini biliyoruz” şeklinde konuştu.

 “Sağlığa ulaşım çok kolaylaştı”

Türkiye’de her dönüşümün bir ruhunun olduğunu belirten Işık, sağlıkta dönüşüm ruhunda, insan odaklı sağlık anlayışının olduğunu söyledi.

Işık, insanı merkeze almayan hiçbir anlayışın başarılı olamayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Maalesef bizde sağlıkta insan odaklı anlayış yoktu. Ülkenin belki o dönemde imkanları da bunun için yeterli olmayabilir ama her şeyden önce insanın mutluluğunu ve sağlığını esas alan, bütün sistemi bu anlayışa kurgulayan anlayışın hayata geçmesi önemliydi. İnsanı odak alan anlayışın somut olarak sonuçlarını aldık. Sağlığa ulaşım çok kolaylaştı. Bunun zorluklarını sizler de yaşıyorsunuz ama siz zorluk yaşarken vatandaş da sağlığa, hastane ve hekime ulaşım da ciddi bir memnuniyet var. Elbette bizler milletimiz ve ülkemiz için fedakarlığı büyük bir memnuniyetle yapan insanlarız.”

Sağlık sistemindeki ayrımları ortadan kaldırarak, onları tek çatı altında topladıklarını dile getiren Işık, Kocaeli’de yapılacak sağlık yatırımlarını katılımcılara aktardı.

Bakan Işık, özel sektörün sağlık sektöründe yer almasını önemsediklerini ifade ederek, böylece Kocaeli’nin sağlık turizminde ciddi pay alan bir konuma yükseleceğinin altını çizdi.

Hekimin olmadığı yerde hiçbir şeyin değerinin olmadığını anlatan Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hekimlik mesleğinin tarihi de insanlık tarihi kadar eskidir. Sizlerin mesleğinizi icra ederken aldığınız manevi haz, ekonomik şartlarınızın daha da iyileştirilmesi sağlık sektöründen memnuniyette kritik öneme sahip konular. İnşallah önümüzdeki süreçte de var olan problemlerin çözümü için bu şehrin bir insanı olarak seçildiğimiz takdirde önümüzdeki süreçte bu sorunları çözümü için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”