SAĞLIKTA DA YERLİLEŞİYORUZ

Mayıs 20, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Türkiye, eğer asgari ücretini yukarılara çıkarmak istiyorsa, Türkiye refahını yükseltmek istiyorsa ilaç ve tıbbi cihaz sektörüne daha fazla yatırım yapmak durumunda” dedi.

Işık, Kocaeli Şehir Hastanesi temel atma töreninde, Kocaeli’de 13 yılda önemli bir dönüşüm yaşandığını belirtti.

Türkiye’de 13 yıldaki başarı hikayeleri arasında sağlığın ilk sıralarda bulunduğunu ifade eden Işık, bu dönemde Kocaeli’de 543 milyon liralık sağlık yatırımı yapıldığını dile getirdi. Bakan Işık, kentte yapılacak sağlık yatırımlarını da anlattı.

Türkiye’nin sanayi alanında da önemli bir dönüşüm sağladığını aktaran Işık, şunları kaydetti:

“Artık Türkiye’de sanayide sadece lisansla fason üretim yapan bir ülke değil, artık Türkiye sanayide kendi teknolojisini geliştiren, üretimde katma değerini artıran, kilogram satış fiyatını her yıl daha yukarı taşıyan ülke oldu. Türkiye güçlü olduğu sektörlerde özellikle Ar-Ge ve inovasyona ağırlık vererek önemli gelişme gösteriyor. Ar-Ge ve inovasyon alanında en fazla sıçrama yaptıracak alanlardan birisi sağlık sektörü. Sağlık, dünyada özellikle en fazla teknolojik yatırımın yapıldığı alanlardan. Dünyada 2005-2013’te sağlık sektörü, yıllık ilaç sektörü, yıllık yüzde 6,5’lik büyüme gösteriyor. 2013’te dünyadaki ilaç sektörünün cirosu 980 milyar dolar oldu. Türkiye’de de 14,6 milyar dolar büyüklükle dünyada 18. sıradayız.”

Işık, Türkiye’de üretilen kutu ilaçların yüzde 73,5’i yerli üretimle karşılansa bile, katma değeri yüksek ilaçlarda dış ticaret açığı bulunduğunu belirterek, dünyada tıbbi cihaz sektöründeki hacmin 350 milyar dolar olduğunu söyledi.

“Tıp teknolojisinde baş döndüren gelişmeler var”

“Türkiye, eğer asgari ücretini yukarılara çıkarmak istiyorsa, Türkiye refahını yükseltmek istiyorsa ilaç ve tıbbi cihaz sektörüne daha fazla yatırım yapmak durumunda” diyen Bakan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de hükümet olarak ilaç ve tıbbi cihaz sektörünü Türkiye’nin gelişmesi noktasında ihtiyaç odaklı yaklaşımla ele aldık. İstiyoruz ki bu hastaneleri kurarken buradaki cihazları yerli imkanlarla üretelim. İstiyoruz ki hastanelerde hizmet alan vatandaşlarımız Türkiye’de üretilen Türk malı ürünlerle tedavi olsun, ameliyatları mümkün olduğunca yerli üretimle yapalım, ilaçlarımızı mümkün olduğunca yerli üretimle karşılayalım. Tıbbi cihazlarımızda mümkün olduğu kadar dünyayla işbirliği yaparak yerli üretimi artıralım. Türkiye, hastanenin teknolojisini de üreten bir ülke olma seviyesine ulaşsın. Türkiye sadece teknolojiyi kullanan ülke olmasın, teknolojide üreten ülke olsun. Tıp teknolojisinde baş döndüren gelişmeler var. Daha düne kadar damardan alınan kanla şeker ölçümü yapılırken bugün parmak ucundan alınan kanla ölçülüyor. Ama birkaç seneye kadar hiç kan almadan sadece parmağınızı bir cihaza göstereceksiniz ve o cihaz kandaki şeker miktarını ölçecek.”

Kanserin tedavisinde yakında sadece kanserli hücreyi öldüren teknolojinin yaygınlaşacağına dikkati çeken Işık, bu nedenle Sağlık Bakanlığıyla önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Fikri Işık, yerli üretimle ilgili başarılar sağlanacağına işaret ederek, “Artık kamu alımlarında, sağlıkta yerli üretime yüzde 15 fiyat avantajını zorunlu kıldık. Arzumuz, bürokratlarımızın bu düzenlemelerin kenarından dolaşıp delmemesi. Buradan bütün bürokratlarımıza sesleniyorum. Yüksek teknolojili ürünlerde fiyat avantajını yüzde 15 olarak uygulamak zorundasınız. ‘Ben yüzde 1, yüzde 2 uygularım, canımın istediği gibi uygularım’ deme hakkınız yok. Bunu Sağlık Bakanımızla yakından takip ediyoruz. İstiyoruz ki bu ülke teknoloji tüketen bir ülke olmasın, istiyoruz ki teknoloji üreten çocuklar olarak yetişsin” değerlendirmesinde bulundu.

İntihar vakalarının dünyada hızla yaygınlaştığını dile getiren Işık, Sağlık Bakanlığıyla intiharların genetik sebeplerinin olup olmadığının araştırılmasıyla ilgili proje başlattıklarını bildirdi.

Konuşmaların ardından Bakan Fikri Işık, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve şirket yetkilileri temel atma butonuna bastı.

Kocaeli Şehir Hastanesi

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı tarafından Gama Holding ve Türkerler Holding iş ortaklığıyla temeli atılan hastane, sağlıkta hizmet kalitesinin artırılması, tedavi çeşitliliğinin ülke geneline yayılması, sağlık alanında bölgesel gelişimin tamamlanarak etkin sağlık hizmetinin sunulabilmesi hedefiyle projelendirildi.

Toplam 350 milyon avroluk yatırımla inşa edilecek Kocaeli Şehir Hastanesi, 368 bin 668 metrekarelik arsa alanına kurulacak.

Bin 180 yatak kapasiteli hastane projesini hayata geçirecek Gama Holding ve Türkerler Holding, hastanenin 25 yıllık işletme hakkına da sahip olacak.