SAĞLIKTA ÖRNEK ALINAN ÜLKE OLDUK

Mayıs 8, 2015  

 

Başlıksız-1
“Türkiye, sağlık alanında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadı. Artık Avrupa’daki gurbetçilerimizin bile ameliyat olmak için tedavi olmak için tercih ettiği ülke çok zaman Türkiye oluyor”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin sağlık alanında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını belirterek, “Artık Avrupa’daki gurbetçilerimizin bile ameliyat olmak için tedavi olmak için tercih ettiği ülke çok zaman Türkiye oluyor” dedi.

Kocaeli Devlet Hastanesinin İzmit’teki yeni hizmet binasının temel atma töreninde konuşan Işık, AK Parti hükumetleri döneminde Türkiye’nin çok büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını vurgulayarak, Türkiye’nin altyapıdan eğitime, ulaşımdan sağlığa her alanda 12 yılda büyük bir başarı hikayesine imza attığını kaydetti.

Bu dönüşümün en çarpıcı ve en belirgin olduğu alanların başında gelen sağlık hizmetlerinde, Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin yurtdışına çıkınca çok daha iyi görüldüğünü anlatan Bakan Işık, şöyle devam etti:

“Geçen Hafta Fransa’daydık. Bundan 15 sene önce gurbetçilerimiz Türkiye’ye geldiklerinde, oradaki sağlık sistemini anlatırlardı. İstediğiniz hastaneye gidebiliyorsunuz. Her ailenin doktoru var. Ambulanslar 3 dakikada 10 dakikada gelip, hastayı yaralıyı alıyor. Hatta ambulans helikopterler var. Hele özel sağlık sigortanız varsa, nerede kaza yaparsanız yapın, ambulans uçak geliyor, sizi alıyor ve hastaneye götürüyor. Bunlar 15 sene önce anlatıldığında, biz de hayran hayran dinlerdik. ‘Acaba bizim memleketimizde birgün bunlar olur mu?’ diye gıpta ederdik.”

 “Türkiye, sağlık alanında örnek alınan ülke oldu”

Bakan Işık, Türkiye’nin sağlıktaki dönüşüm başarısının, Harward Üniversitesinde dahi tartışmalara konu olduğunu vurgulayarak, ABD’nin sağlıkta dönüşüm programını başarmak için Türkiye örneğini özellikle inceleme ihtiyacı hissettiğini kaydetti.

Hastaların artık istediği hastaneye gidebildiğini ve ilacını istediği eczaneden alabildiğini anlatan Bakan Işık, “Artık Türkiye ambulans helikopteri sağlık sisteminin bir parçası haline getirdi. Artık bölgesel jet uçaklarıyla Türkiye hastasını, istediği yerden istediği yere en hızlı şekilde nakledebiliyor. Türkiye, sağlık alanında büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadı. Artık Avrupa’daki gurbetçilerimizin bile ameliyat olmak için tedavi olmak için tercih ettiği ülke çok zaman Türkiye oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

 Kocaeli’ne sağlık alanında büyük yatırımlar yapıldı

Türkiye’nin sağlıktaki dönüşümün en çarpıcı verilerini Kocaeli’de görmenin mümkün olduğunu aktaran Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda Kocaeli’de 9 devlet hastanemiz var. Bir eğitim araştırma ve 15 özel hastanemiz var. Bir askeri ve bir üniversite hastanemiz var. 5 ağız ve diş sağlığı, 18 tıp merkezi ve 144 aile sağlığı merkezimiz var. 2002 yılında 554 uzman doktorumuz vardı. Bugün bin 569 uzman doktorumuzla hizmet veriyoruz. Üç katına çıkardık. 2002’de 657 pratisyen hekimimiz varken, bugün bu sayı bin 81 oldu. Diğer sağlık çalışanlarının sayısı 4 bin 274 bugün 11 bin 337’ye ulaştı. Sağlıkta kalite artışını bu rakamlarla görmek mümkün. En büyük sıkıntımız yoğun bakımdaydı. Kocaeli’nde bir kaza olduğu zaman hepimiz yoğun bakım ünitesi arardık. 2002’de 26 yoğun bakım yatak sayısı, bugün 623’e çıktı. Kocaeli sanayi kenti ama bir tek yanık ünitesi ve yanık yatağı yoktu. Bugün Derince ve Gebze Farabi Devlet Hastanesinde toplam 21 yanık ünitesi ve yatağı var.”

Yeni Kocaeli Devlet Hastanesinin maliyetinin yaklaşık 60 milyon lira olacağını, cihazlarla bu rakamın çok daha yukarıya çıkacağını bildiren Işık, bin 100 yataklı hastanenin 29 Ekim 2016’da tamamlanacağını söyledi.

Bakan Işık, Kocaeli’nin birinci derecede deprem bölgesinde olması nedeniyle hastane zeminine çok sayıda kazık çakıldığını kaydederek, “Bir depremde hastaneler ayakta kalması gereken binalar değil, hizmet vermeye devam etmesi gereken binalardır. Özellikle deprem bölgesinde binaların sağlam olması, çok yüksek şiddetli depremlere karşı dahi dayanıklı olması ve hizmet vermeye devam etmesi önemli. Hele hele bir İstanbul depreminde buralar, adeta can kurtaran vazifesini görecek” diye konuştu.

Işık, Kocaeli Şehir Hastanesinin temelini de 20 Mayıs’ta atacaklarını sözlerine ekledi.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu da Kocaeli’nin kamu hizmet talebi ve beklentisi çok yüksek bir kent olduğunu ifade etti.

Sağlık alanının en temel ve en önemli hizmet alanı olduğunu vurgulayan Güzeloğlu, yeni devlet hastanesinin Kocaeli’ne yakışan ve yüksek hizmet standardında bir yapı olacağını bildirdi.

Konuşmaların ardından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Azize Sibel Gönül, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve diğer protokol üyeleri, butona basarak hastanenin temelini attı.