SANAYİ 4.0’DA ROL ALACAĞIZ

Mart 23, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Türkiye inşallah Sanayi 4.0’da yani 4. sanayi devriminde rol alan bir ülke olacak”

Sanayi 4

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin Sanayi 4.0’da rol alan bir ülke olacağını belirterek, “Türkiye, 3. sanayi devrimini maalesef tribünden izledi, çok geriden takip etti. Bunun da bedelini hep ödedi, ödemeye de devam ediyor ama 4. sanayi devrimini tribünden izleyen bir ülke olmak istemiyoruz.” dedi.

Bakan Işık, Almanya temasları kapsamında beraberindeki heyetle Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Nürnberg şubesi tarafından düzenlenen kahvaltı programına katıldı. Heyette, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da yer aldı.

Burada bir konuşma yapan Işık, Almanya’da Wittenstein fabrikasına ziyarette bulunduklarını ve fabrikanın Sanayi 4.0’a (4. sanayi devrimi) ilişkin gelişmeleri hakkında bilgi aldığını anlattı.

Işık, kahvaltı programının ardından Siemens’in fabrikasını ziyaret edeceklerini, burada da şirketin Sanayi 4.0’la ilgili gelişmelerini inceleyeceklerini ve değerlendirmede bulunacaklarını aktardı.

Türkiye’nin de Sanayi 4.0’da rol alan bir ülke olacağını vurgulayan Işık, şöyle devam etti:

“Türkiye, 3. sanayi devrimini maalesef tribünden izledi, çok geriden takip etti. Bunun da bedelini hep ödedi, ödemeye de devam ediyor ama 4. sanayi devrimini tribünden izleyen bir ülke olmak istemiyoruz. 4. sanayi devriminde rol alan, 4. sanayi devriminde akıllı üretim sistemlerini geliştiren ülkelerden biri olmak istiyoruz. Elbette tek başına bir tek ülkenin başarabileceği bir iş değil. Şu anda 4. sanayi devrimiyle ilgili alınan patentlerin tamamının yarısını Çin alıyor. Bu noktada ülkenin imkanlarını, kabiliyetlerini, yeteneklerini ve fırsatlarını en güzel şekilde değerlendirmenin gayreti içerisindeyiz.”

 

 “Türkiye ne zaman güçlense mutlaka başına bir bela sarıyorlar”

 

Işık, Türkiye’de yaşanan terör olaylarına da değinerek, şöyle konuştu:

“Şu anda terör ile uğraşıyoruz ki buraya gelirken gördük yani askerimizi, polisimizi hunharca şehit eden bir terör örgütünün uzantıları maalesef Cumhurbaşkanımıza ağzımıza almaya dahi edep ettiğimiz şeyleri söylüyorlar, ‘katil sizsiniz, askeri, polisi oradaki masum insanları öldürenler sizsiniz’ diyorlar. Niye yapıldığını biliyoruz.

Türkiye sadece bugün için değil ne zaman güçlense, ne zaman kendi ayaklarının üzerinde durmaya başlasa, ne zaman ‘evet artık Türkiye prangalarını kırdı, kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. Bundan sonra da Türkiye’de gelişme, büyüme, kalkınma daha hızlanacak dense’ mutlaka memleketin başına bir bela sarıyorlar, başına bir çorap örmeye çalışıyorlar. Biz bu filmi çok seyrettik, bugün de terörü en son Türkiye’de azdırarak Türkiye’nin gücünü kırmaya, hızını kesmeye, kalkınmasını yavaşlatmaya ve ya durdurmaya çalışıyorlar ama inanın bunu da aşacağız.”

 

 “Türkiye sokak eylemleriyle teslim alınmak istedi”

 

Işık, Türkiye’nin 11 yılda büyük gelişmeler gösterdiğini ve tüm vesayet odaklarını ortadan kaldırdığını ifade etti.

Türkiye’nin bütün bu vesayet odaklarından kurtulduktan sonra sokak eylemleriyle teslim alınmak istendiğine dikkati çeken Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu ülke maalesef bütün bu vesayet odaklarından kurtulduktan sonra sokak eylemleri ile teslim alınmak istendi. Gezi olaylarını biliyorsunuz, bir süreç yaşandı ama Allah’a hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın o her zaman dik duran tavrı, o olayların da hedefine ulaşmasını engelledi. O olaylar bertaraf edildikten sonra maalesef içimizdeki bir ihanet şebekesi piyasaya sürüldü ve paralel yapının operasyonu ile birlikte hükümet devrilmeye çalışıldı, Allah’a hamdolsun o da Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ile bertaraf edildi.

Şimdi en tehlikeli ve son hamlelerini yapıyorlar. O da terörün artık şehirlerde baş göstermesi ve şehirlerde bir istikrarsızlık oluşturularak terörün amacına ulaşması ve Türkiye’nin gidişinin yavaşlatılması ve ya durdurulması. İnşallah bunu da aşacağız.”

 

 “Terörle mücadele devam edecek”

 

Işık, Türkiye’nin teröre karşı çok yoğun mücadele verdiğini, bununla birlikte terör örgütüne ilişkin halk desteğinin ve sempatinin de giderek azaldığını kaydetti.

Türkiye’de birlik ve beraberlik sürdükçe hiçbir terör örgütünün hedefine ulaşamayacağını vurgulayan Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

“Elbette mücadele çetin, elbette terör ve teröristle mücadele kolay bir mücadele değil, zor bir mücadele. Sadece Türkiye için değil, bütün dünya için bu mücadele zor bir mücadele ama inşallah bunun da üstesinden geleceğiz. Türkiye’nin ayağındaki son prangayı da Allah’ın izniyle hep birlikte kıracağız. İşte o zaman Türkiye’nin artık büyümesine, gelişmesine, daha hızlı kalkınmasına inşallah kimse engel olamayacak, bunu da hep birlikte yapacağız.

Hepimiz kendimizi bu topraklara ait hissediyorsak bu ülkenin kalkınması için halkımızın refahı için birlikte gayret etmeye devam edeceğiz. Sizler Almanya’da Nürnberg’deki iş adamlarımız olarak bu sorumluluğu fazlasıyla yerine getirmenin gayreti içerisindesiniz, bunu buradan bir kez daha sizleri ziyaret ederek yerinde görmüş olmaktan memnuniyet duydum.”