SANAYİ ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ ARTIŞ BEKLİYORUZ

Mayıs 26, 2014  

IMG_36466

 

“Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin sanayi üretiminde önemli artış bekliyoruz”

Şabanözü’nde 1 Haziran’da yapılacak seçimler nedeniyle ilçeye gelerek çeşitli ziyaretlerde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, organize sanayi bölgesi, pazar yeri ve esnafı gezdi.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklama yapan Işık, Türkiye’de 30 mart yerel seçimlerinin ardından büyük ölçekli global şirketlerin yatırım iştahının önemli ölçüde arttığını gördüklerini ifade etti.

MAN Fabrikası’nın Almanya’da durdurdukları otobüs üretimini, Türkiye’ye kaydırma kararı aldığına dikkati çeken Işık, bununla ilgili pek çok hazırlığın yapıldığını kaydetti.

Bakan Işık, “Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin sanayi üretiminde önemli artış bekliyoruz. Türkiye, 2013 yılında, 2012 yılında iç tüketimin ağırlıkta olduğu bir büyüme gerçekleştirdi ama, şimdi iç tüketimin biraz daha az, ihracatın biraz daha yoğun olduğu bir büyüme öngörüyoruz. Yani bu yıl ihracat bazlı bir büyüme öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

İlk çeyrekteki tüm olumsuz ve olağanüstü şartlara rağmen, Türkiye’nin 2014 yılını büyüme açısından 2013’ten daha iyi kapatacağına vurgu yapan Işık, bu yatırımların hızlı bir şekilde devreye girmesiyle 2014 yılında sanayi üretimi, kapasite kullanım oranları ve büyümenin hızlanarak artacağını ifade etti.

“Üretim Anadolu’ya kayıyor”

Üretimin artık Marmara ve büyük şehirlere sıkışmaktan kurtulduğuna dikkati çeken Işık, “Üretim Anadolu’ya kayıyor. Çankırı’da bir lastik fabrikası, bir bakıyorsunuz bir başka Anadolu kentinde çok büyük ölçekte bir sanayi tesisi, Anadolu’nun bir başka köşesinde farklı bir sanayi tesisi artık kurulma noktasında. Artık, Türkiye dar alanlarda yoğunlaşan bir sanayi üretimi değil ülkenin her alanına yayılmış bir sanayi üretimine doğru emin adımlarla gidiyor” dedi.

Bakan Işık, basın mensuplarının, “Türkiye’nin birçok yerinde seçimler iptal edildi, sağlıklı yapılamadı. Hükümetin bu konuda yeni bir programı var mı?” sorusu üzerine, seçimlerin sağlıklı yapılamadığı iddiasının doğru olmadığını söyledi.