SANAYİCİMİZ TÜRKİYE’NİN İSTİKRARINA GÜVENİYOR.

Şubat 10, 2014  

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Kocaeli'de

 

Işık: “Sanayi üretimi aralık ayında beklentilerimiz doğrultusunda güçlü bir artış sergiledi, Türkiye 2014’te de büyümeye devam edecek”

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yayımladığı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, endeksin 2013 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9, takvim etkilerinden arındırılmış olarak ise yıllık bazda yüzde 7,1 arttığını kaydetti. Işık, 12 aylık ortalamalar incelendiğinde ise takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki yılın ortalamasına göre yüzde 3,4 arttığını belirtti.

Sanayi üretiminin aralık ayında beklentileri doğrultusunda güçlü bir artış sergilediğini ifade eden Işık, “Türkiye ekonomisinde büyümenin lokomotifi sanayidir. Aralıkta elde edilen veriler, bize sanayi üretiminin, dolayısıyla da ülke ekonomisinin büyüdüğünü gösteriyor. Bu güçlü artış, yurt içinde ve yurt dışında yaşanan bazı belirsizliklere rağmen, sanayicimizin geleceğe dönük güveninin devam ettiğini, bu nedenle hem üretimin hem de yatırımların sürdüğünü de gösteriyor. Bir başka deyişle sanayicimiz, Türkiye’nin istikrarına güveniyor, her şeye rağmen bu çalkantılı günlerden kesinlikle çıkacağına inanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye büyümeye devam edecek”

Bakan Işık, Türkiye’nin 2014’te de büyümeye devam edeceğini ifade ederek, büyümenin kompozisyonunda bazı değişimler olacağına ve ihracatın büyümeye daha fazla katkı vereceğine işaret etti. Hem ihracat pazarlarında büyüme eğilimlerinin, hem de ertelenmiş yatırım talebinin yatırımlarda artış sağlayacağını belirten Işık, şunları kaydetti:

“Ekonomimizin temelleri sağlamdır. Hükümetimiz hiçbir zaman popülist yaklaşımlara izin vermemiş ve ekonominin gereklerini yerine getirmiştir. Bu özgüven ile orta vadeli program hazırlanmış, birçok ülkenin yarınını göremediği dönemlerde sanayicisine ve yatırımcısına ışık tutmuştur. Sanayicimiz de bu istikrara güveniyor, bu istikrar ile birlikte daha çok üretmeye ve ülke ekonomisine daha fazla katkı vermeye devam ediyor.”