SANAYİCİMİZ TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR

Nisan 8, 2014  

 

 sanayide_carklar_son_8_ceyregin_en_hizlisi13920324360_h1126089

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2014 yılı Şubat ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi.

Bakan Işık, 2014 Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin beklentileri aşarak bir önceki yılın aynı ayına göre %4,9 arttığını hatırlatarak, “Sanayicimiz, son dönemde yaşanan gerilimli atmosfere rağmen, ekonomiye ve Türkiye’ye olan güvenini bir kere daha göstermiştir.” tespitinde bulundu.

“Şubat ayında sanayi üretimi geçen yılın sonlarından itibaren gözlenen güçlü büyümesini devam ettirmiş ve beklentilerin de üzerinde bir performans sergilemiştir. Ülkemiz, sanayi üretiminin öncülüğünde büyümeye devam ediyor.” cümlelerini kullanan Işık, geçen hafta açıklanan 2013 büyüme rakamlarının da Türkiye’nin dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasında yer aldığını ve tüm dünyanın gıpta ile baktığı ülkelerden biri olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Yatırımlarda ciddi artış görüldüğüne işaret eden Fikri Işık, “yatırımların büyümeye özellikle son iki çeyrekte ciddi katkıda bulunması, yatırımcımızın ve sanayicimizin de yaşanan tüm gerilimlere rağmen ülkesine, ekonomisine güvendiğini ve geleceğe dönük beklentilerinin olumlu olduğunu göstermiştir.” değerlendirmesini yaptı.

İmalat sanayinin büyümesinin de dikkat çekici olduğunu aktaran Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “2014 yılında da ülke büyümesinin lokomotifi imalat sanayi olacaktır. 2014 yılında büyümede ihracatın daha önemli bir yeri olacağını dikkate alırsak, sanayicimizin rolü bir kez daha ortaya çıkıyor. Çünkü ihracatımızın %95’e yakın bir kısmını sanayi sektörümüz gerçekleştiriyor. Biz de Bakanlık olarak her fırsatta sanayicimizin önünü açıyor, sanayicimiz daha fazla üretirken üretilen ürünlerin niteliklerinin de artırmasını teşvik ediyoruz. Sanayimizi tüm dünyada daha rekabetçi hale getirmek amacıyla Ar-ge’ye, inovasyona, tasarıma, girişimciliğe her geçen gün desteğimizi artırıyoruz. İnanıyoruz ki, sanayicimiz ülkenin sahip olduğu istikrar ve kendi çalışma azimleriyle başarılı işler yapmaya devam edecektir. Türkiye’nin özellikle siyasi gündemine yönelik yapılan ciddi algı operasyonlarına rağmen, moralini bozmadan yatırıma ve üretime devam eden sanayicilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.