SANAYİDE ÇARKLAR DÖNÜYOR

Nisan 8, 2014  

 

Fabrikayı okula getirdiler

 

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, bu yılın şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, bu yılın şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Şubat ayı Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarına göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, şubat ayında, bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde ise değişim olmadı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre 0,1 azalırken, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 artış gösterdi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 11, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 4,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 5,2 arttı.

En Yüksek Artış Dayanıklı Tüketim Mallarında…

Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış yüzde 3,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, şubat ayında bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ara malı imalatı yüzde 0,9, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 1,2 azalırken, sermaye malı imalatı yüzde 1,6 ve enerji imalatı yüzde 0,4 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek artış bir önceki aya göre yüzde 10,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 9,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 6,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

Şubat ayında bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en fazla gerileme ise yüzde 15,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında görüldü. Bu azalışı, yüzde 2,6 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı, yüzde 2,5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı izledi.