SANDIKLARA SAHİP ÇIKIN

Haziran 3, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Biz asla AK Parti’ye verilen oyun CHP’ye yazılmasına müsaade etmeyeceğimiz gibi CHP’ye verilen oyun, MHP’ye verilen oyun da AK Parti’ye yazılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bizim seçim anlayışımız bu” dedi.

Körfez ilçesinde partisinin seçim irtibat bürosu açılışına katılan Işık, Türkiye’de 3 dönem üst üste oylarını arttırarak iktidar olma rekorunu sadece AK Parti’nin kırdığını, 7 Haziran’daki seçimleri kazanarak üst üste 4 kez iktidar olan ilk parti olacaklarını dile getirdi.

Birilerinin 1990’ların popülist siyasetinin prim yapacağını düşündüğünü dile getiren Işık, Cem Uzan’ın çok kötü bir taklidiyle seçim kampanyasını yürüten bir ana muhalefet genel başkanı olduğunu söyledi.

Bakan Işık, Cem Uzan’ın reklamcısının şimdi ana muhalefet lideriyle çalıştığını belirterek, “Diyor ki ‘Sen vaat et, mantıklı olması önemli değil, önemli olan iddialı olsun’ Niye? ‘Senin iktidar olma şansın yok. Bari 3-5 tane oyu toplayabilir de kendi oyunu yükseltebilirsen koltuğunu kurtarırsın.’ Adamın tek derdi kendi koltuğunu kurtarmak. Allah aşkına iktidar alternatifi bir partinin hiç bu vaatleri olur mu” diye konuştu.

“Merkez şehir projesi saçma bir proje”

“Adam diyor ki ‘Anadolu’nun ortasına şehir kuracağım.’ Ya Allah’ını seversen bu devirde böyle bir şey olur mu” diyen Işık, “Ben sanayi bakanıyım, dünya kümelenme esasına göre yeniden yapılanıyor. Her şeyi bir yerde toplamanın dünyada modası geçeli 50 sene oldu ama Kılıçdaroğlu 70 sene geriden geliyor. Benim üzüldüğüm, böyle bir projenin yüzde 1’ini, yüzde 5’ini, yüzde 10’unu AK Parti söyleseydi bugün o medyanın köşe yazarlarının tamamı AK Parti’yi çarmıha gererdi ama çıtları çıkmıyor. Hatta bazıları ‘Ne kadar iddialı bir proje.’ Ya ne kadar saçma bir proje” ifadesini kullandı.

Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sesleri çıkmıyor. Niye? Yazarsa Kılıçdaroğlu zayıflar, AK Parti güçlenir. Siz Kılıçdaroğlu’nu zayıflatmayarak kendi inandırıcılığınızı yerle bir ediyorsunuz. Yarın seçimden sonra AK Parti’nin icraatlarına, projelerine yönelik eleştiri getirmeye başladığınız zaman, o zaman size şunu söyleriz; ‘Siz bu çağın 70 sene gerisinde kalmış bir projeye alkış tutarken hatta sessiz kalırken inandırıcılığınızı kaybettiniz.’ Sanayi bakanı olarak biz diyoruz ki ya eğer üretimi artıracaksan gel Filyos projemize destek ver, gel Ceyhan projemize destek ver, gel Konya Karapınar projemize destek ver, gel Bandırma projemize destek ver, gel Kocaeli’nin teknoloji kenti olması projesine destek ver, gel Bilişim Vadisi’ne destek ver, gel Türkiye’nin ilk milli çip fabrikasına destek ver ama Bazı köşe yazarları ‘en azından sessiz kalayım da şu süreci geçireyim’ diye bakıyorlar. Niye? Onlar da biliyorlar ki böyle bir projenin bugünün dünyasında hayat bulma şansı yok. Onlar da biliyorlar ki Kılıçdaroğlu bu kafayla 60 sene daha iktidar olamaz. Onun için ‘çok da ciddiye almayalım ama eleştirerek de Kılıçdaroğlu’nu zayıflatmayalım’ diyorlar. ‘Bizim görevimiz AK Parti’yi zayıflatmak’ öyle düşünüyorlar.”

 “Selahattin Demirtaş birilerinin ‘Selocan’ı oldu”

AK Parti’yi zayıflatma projesinin yürüdüğünü söyleyen Işık, “Birileri bu projeyi yaptı. Zayıflatabilirler mi? Hayır ama birileri AK Parti’yi zayıflatmak için şu anda bir kişiyi adeta popstar yaptılar. Televizyonda eline bir bağlama verdiler adamı popstar yaptılar. Birilerinin ‘Selocan’ı oldu Selahattin Demirtaş. Niye? ‘Diyaneti kaldıracağım’ dediği için, Kabe ile Kudüs ile Taksim benzetmesi yaptığı için, eş cinsellerin hakkını savunduğunu için bunların Selocan’ı” diye konuştu.

Işık, siyaset mühendislerinin oyununu bozmak için seçime katılımı yükseltmek durumunda olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğer seçime katılım yüzde 90’ı geçerse bu proje kendiliğinden çökecek. İki; sandıklara sahip çıkacağız. Bizim AK Parti anlayışımızda biz sandık görevlileri sadece AK Parti’nin oyunu korumakla görevli değiliz. Aynı zamanda da vatandaş kime oy verdiyse o oyu korumak da bizim görevimiz. Biz asla AK Parti’ye verilen oyun CHP’ye yazılmasına müsaade etmeyeceğimiz gibi CHP’ye verilen oyun, MHP’ye verilen oyun da AK Parti’ye yazılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bizim seçim anlayışımız bu. Niye? Biz millet iradesine inanıyoruz, millet kimi tercih ederse o millet adına iktidara gelir.”

Işık, konuşmasının ardından partililerle seçim irtibat bürosunun açılışını yaptı.