SAVUNMA SANAYİMİZ MİLLİLEŞTİ

Mayıs 24, 2015  

Başlıksız-3 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Türkiye kendi füzesini kendi yapıyor, hem de insansız hava aracımızı yaptık. İnsansız hava sahasından düşmana fırlatılacak küçük bozok füzesini bile kendimiz yaptık, TÜBİTAK’ta geliştirdik” dedi.

Partisinin Niğde Esenbey Mahallesi’nde düzenlediği mitingde vatandaşlara hitap eden Işık, Türkiye’nin her alanda mesafe aldığını belirterek, ülkenin 70 sente muhtaç halden 5 milyar dolar borç verebilecek hale geldiğini söyledi.

Türkiye’nin namerde muhtaç olmaktan kurtulduğunu ifade eden Işık, ülkenin 2002 yılında en önemli konusu olan savunma sanayinde dışarıya bağımlı olduğunu anımsattı.

Işık, dönemin en gelişmiş toplarını döktürerek İstanbul surlarını yıkan Fatih Sultan Mehmet’in torunlarının piyade tüfeği bile yapamaz hale geldiğini belirterek, “Bizim kendi kullandığımız piyade tüfeği bile başkasının lisansı ile üretiliyordu ama bugün geldiğimiz noktada her bir kardeşimin hangi siyasi partiden olursa olsun göğsünü kabartacak işler yaptık. Artık bu ülkeni yüzde 100 yerli kendi patentiyle ürettiği dünyanın en gelişmiş piyade tüfeği var” diye konuştu.

Bugün Türkiye’nin kendi topunu kendi yapar hale geldiğini vurgulayan Işık, şunları kaydetti:

“Türkiye kendi füzesini kendi yapıyor, hem de insansız hava aracımızı yaptık. İnsansız hava sahasından düşmana fırlatılacak küçük bozok füzesini bile kendimiz yaptık, TÜBİTAK’ta geliştirdik. Türkiye’nin kendi topunu, tankını, füzesini, helikopterini yapmasından birileri çok rahatsız oluyor. Daha düne kadar dışa bağımlı olduğumuz savunma sanayinde bugün artık dünyaya mal satıyoruz. Ben bu vatanın evladıyım diyen herkes bundan gurur duyuyor.”

Işık, hiçbir AK Parti milletvekilinin birinci derecede akrabasının sınavsız devlet memuru olmadığını, buna karşılık Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1,5 yaşındaki torununun nasıl sigortalı yapıldığını unutmadıklarını kaydetti.

On üç yıldır iktidarda olduklarını hatırlatan Işık, bu sürede halkın başını öne eğdirecek hiçbir iş yapmadıklarını söyledi.

İktidarda oldukları süre zarfında halkı gururlandıracak çok iş yaptıklarını savunan Işık, “On üç yıldır bu muhalefet konuşuyor AK Parti yapıyor. Biz on üç senedir hangi hayırlı işi yaptıysak bu muhalefet karşı çıktı. Niğde’de SSK Hastanesi ve Devlet Hastanesi vardı. Bu hastaneler birbirlerinin hastasına bakamıyordu. Zaten ilacı eczaneden almak mümkün değildi. Biz bu konuda düzenleme yaptığımızda muhalefet hemen karşı çıktı” diye konuştu.

Bu arada, Işık’ın konuşması sırasında bir çocuğun attığı plastik çubuk, kafasına isabet etti. Işık, kısa süren şaşkınlığın ardından konuşmasına devam etti.