SAVUNMA SANAYİSİNDE ATTIĞIMIZ ADIMLARIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Aralık 5, 2015  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: “Son dönemde Rusya ile yaşadığımız gerilim, bizim son 13 yılda savunma sanayisinde attığımız adımların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu” dedi.12341457_710087052425727_6877207140758303470_n

Işık, 84. AK Parti Kocaeli İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 1 Kasım seçiminin sonucunda elde edilen başarının kıvancını yaşadıklarını söyledi.

AK Parti’nin 13 yıllık iktidarı sonunda oylarını arttırarak yoluna devam etmesinin önemli bir başarı olduğunu ifade eden Işık, bunun elde edilmesinde teşkilatlarının büyük pay sahibi olduğunu belirtti. Işık, 1 Kasım’da milletin sandıkta istikrarı sağladığını dile getirerek, hükümetin de vatandaşların iradesine teşekkür etmek için çalıştığını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu’nun Türk-İş Olağan Genel Kurulu’ndaki konuşmasını katılımcılara aktaran Işık, şöyle konuştu:

“Sayın Kılıçdaroğlu, eğer sen ‘Bin 500 lira’ dediğinde kimse sana itibar etmiyor, AK Parti ‘Bin 300’ lira dediğinde herkes alkışlıyor ve oyunu AK Parti’ye veriyorsa, bu AK Parti’ye duyulan güven kadar sana duyulan güvensizliktir. Biz yeni dönemde özellikle Sayın Kılıçdaroğlu’ndan, CHP yönetiminden şunu bekliyoruz, topluma güven verecek adımlar atın. Eğer seçimden önce söylediklerinizde samimiyseniz bugün o söylediğinizin arkasında durun. Türkiye’nin yeni bir anayasa yapması için gelin iktidarla, diğer muhalefet partileriyle birlikte çalışmaya başlayın. Şu bahane, bu bahane diyerek seçimden önce verdiğiniz sözleri unutmayın. CHP’ye bir tavsiyemiz, bu milletin değerlerine sadece saygı duymakla kalmayın bu değerleri yaşamaya gayret edin. Bu milletin değerlerini içselleştirdiğinizi, özümsediğinizi gösterirseniz size de milletimiz oy verir. CHP, MHP ve HDP’nin tavrını birlikte göreceğiz. Arzumuz, onların başta yeni anayasa olmak üzere AK Parti’nin atacağı Türkiye’nin hayrına olan tüm reformlara destek vermesi.”

 “Rusya gerilimi, savunma sanayisinde atılan adımların önemini ortaya koydu”

Seçim vaatlerini hayata geçireceklerini anlatan Işık, reformları da Türkiye’nin önünü açacak şekilde yapacaklarını bildirdi.

Işık, “Arzum, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak Ar-Ge reformunu Meclis’e en yakın zamanda sevk etmek ve Türkiye’de yeni bir Ar-Ge reformuna birlikte imza atmaktır” diyerek, Türkiye’nin yüksek gelir grubuna yükselmesi için çalıştıklarını söyledi.

Bunun için Ar-Ge, inovasyon, bilim ve teknolojiye daha fazla ağırlık vereceklerini belirten Işık, “Son dönemde Rusya ile yaşadığımız gerilim, bizim son 13 yılda savunma sanayiinde attığımız adımların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Rusya gerilimi, orta ve uzun vadede kendi milli özellikle teknolojilerimizi geliştirmemizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Artık Türkiye, bu dönemde bilim, teknoloji ve savunma sanayiine daha fazla yatırım yapacak” sözlerine yer verdi.

Işık, Göktürk-3 uydusunun yapımına başlandığına işaret ederek, böylece Türkiye’nin askeri ve sivil alanda daha güçlü hale geleceğini belirtti.

Füze savunma sistemini milli olanaklarla yapacaklarını dile getiren Işık, kömürden dizel yakıt elde etmeye yönelik projenin de hayata geçtiğini söyledi.

Konuşmanın ardından Işık,  seçimde yaptığı çalışmalardan dolayı bazı parti üyelerine plaket verdi.