HAYIRLI BAYRAMLAR

Ekim 3, 2014  

Kurban Bayramı 10

Bayramlar bizleri birbirimize yakınlaştıran, kardeşlik bağlarımızı güçlendiren, birlik ve beraberliğimizi artıran en önemli günlerdir.

Mübarek Kurban Bayramı’nın da birlik ve beraberliğimizin artmasına, dayanışma ve yardımlaşma duygularının gelişmesine vesile olmasını temenni ediyorum.

Ülkemiz bölgesel risklere, coğrafyamızdaki sorunlara ve demokrasimize yönelik darbe girişimlerine rağmen, hükümetin güçlü liderliğiyle gelişmeye ve kalkınmaya devam ediyor.

Bizim amacımız, 2023 hedeflerimizde de vurguladığımız gibi dünyanın ilk on ekonomisi arasına girmek, müreffeh, daha fazla gelişmiş ve kalkınmış bir ülke olabilmektir.

Bölgesel sorunların, huzur ve istikrarsızlığın arttığı bir dönemde bizim gücümüzü, istikrarımızı, birlik ve beraberliğimizi korumamızın önemi de artmıştır.

Türkiye bölgesel istikrar, barış ve refahın garantörü olduğu gibi tüm mağdur ve mazlum dünyanın da umududur.

Ülkemiz hiçbir ayrım yapmadan Suriye ve Iraklı mağdur ve mazlum insanlara yardım elini uzatmış ve dünyada eşine az rastlanır bir yardımseverlik örneği göstermiştir. Bu misafirperverlik milletimizin alicenaplığının bir ifadesi olarak tarihe geçmiştir.

Bölgemizin daha fazla istikrarsızlığa sürüklenmeden terör olaylarının ve iç savaşların bitmesi, dökülen mazlum kanlarının durması temel arzumuzdur.

Musul Başkonsolosluğu görevlilerimizin alıkonulmasında, devletimizin başarılı bir operasyonuyla kurtarılması ve ülkemize dönmeleri bayram sevincimizi bir kat daha artırmıştır.

Ülkemiz, alıkonulan vatandaşlarımızın kurtarılmasında gösterdiği başarıyla büyük devlet olduğunu bir kez daha ispatlamıştır.

Yüce Allah’tan bizlere bir daha böylesi elim hadiseler yaşatmamasını ve milletimizi her türlü kaza ve belalara karşı korumasını diliyorum.

Ülkemiz birlik ve beraberliğimizden, bizleri tasada ve kıvançta birleştiren böylesi milli ve manevi günlerden aldığımız ilhamla gelişmeye ve kalkınmaya devam edecektir.

Son on iki yılda önemli başarılar gösteren Türkiye önüne koyduğu büyük hedefleri de gerçekleştirecek güçtedir. Bu gerçeği içte ve dışta tüm herkesin bilmesini isterim.

Büyük bir coşku ve heyecanla ülkemizin gelişmesi, kalkınması, bilim sanayi ve teknolojide daha ileriye gidebilmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bayramda yoksulların, eş dost ve akrabanın unutulmaması ve yardıma muhtaçların gözetilmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Yardımseverliği ve örnek toplumsal vasıflarıyla dünyada saygın bir yer edinen milletimiz inanıyorum ki bu bayramda da komşusunun, eş dost ve akrabalarımızın derdini, kederini paylaşmak için koşacak, birbirinden maddi ve manevi yardımı esirgemeyecektir.

Yoksulun yüzündeki tebessüm, çocuklarımızın gözlerindeki bayram ışıltısı ve eş, dost, akrabanın varlığından duyduğumuz kıvançla bayramın gerçek bir bayram olarak kutlanacağına inanıyorum.

Her bayramda şahit olduğumuz, can ve mal kayıplarına sebep olan ve bayram sevincimizi gölgeleyen trafik kazalarının bu bayramda yaşanmamasını, sürücülerimizin daha dikkatli olmalarını temenni ediyorum.

Aziz milletimize huzurlu, coşkulu ve mutlu bir bayram diliyorum.

Tüm milletimizin ve İslam dünyasının mübarek Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, vatandaşlarımıza sevgi ve selamlarımı iletiyorum.