Sendikalar demokrasi için de mücadele eder

Eylül 3, 2010  

AK Parti Kocaeli MilletvekiliFikri Işık, 12 Eylül de yapılacak olan Anayasa Değişikliği Paketi için “evet” çalışmasını aralıksız sürdürüyor.  Bu bağlamda Işık’ın son durağı Gölcük’te bulunan Türk Harb-İş Sendikası ile Türk Metal-İş Sendikaları oldu. 12 Eylül’deki halk oylamasının bir nevi sendikal haklar için ve demokrasi için sendikalarımızı da yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Işık, üyelerden “evet” oyu istedi.

HARB-İŞ “EVET” DİYECEK

Fikri Işık Gölcük temaslarında ilk durak, Türk Harb-İş Sendikası Gölcük Şubesi oldu. Işık, burada Başkan Haldun Kurubacak ve yönetim kurulu üyeleri, sendika üyesi işçiler tarafından karşılandı. Şube Başkanı Kurubacak yaptığı açıklamada; “ Bizler sayın vekilimizin sendikamıza yaptığı ziyaretten dolayı mutlu olduk ” dedi. 12 Eylül referandum oylamasıyla ilgili düşüncelerini de açıklayan Haldun Kurubacak; “ Ben şimdi “Hayır” diyenlerin, sandıkta ” Evet” vereceğine inanıyorum ” dedi.

SENDİKALAR DEMOKRASİLERİN DİNAMİĞİDİR

Fikri Işık, sendikaların sadece işçiler için mücadele eden bir kurum olmadığını belirterek; “ Sendikalarımız tabi ki öncelikli olarak işçilerimizin haklarını arayacaklardır ancak, sendikalar demokrasi için de mücadele eden kurumlardır, bu açıdan 12 Eylül’deki halk oylaması bir nevi sendikal haklar için ve demokrasi için sendikalarımızı da yakından ilgilendiriyor ” dedi.

MUHALEFETE YÜKLENDİ

Anayasa Değişiklik Paketine en fazla muhalefet partilerinin sahip çıkması gerektiğini düşündüğünü dile getiren Işık , “ Bazı siyasi partilerde; tabanla yönetimler arasında ciddi ayrışmalar başladı. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki; 12 Eylül’ü ülkücülerle solcular yaşadı. Peki, şimdi soruyorum; bu pakete en çok MHP ile CHP’nin sahip çıkması gerekmez mi?  Ben bu iki partinin ne yapmak istediğini anlamış değilim” şeklinde konuştu.

MAZERET ÇOK, İCRAAT YOK

Işık, konuşmasına anayasa paketinin hazırlanması ile ilgili süreciyle de ilgili bilgi verdi. Fikri Işık şunları söyledi; “ Şuan ki mevcut anayasadan şikâyetçi olmayan hiçbir siyasi parti yok. Ancak, gelin birlikte düzeltelim dediğimiz zaman, yan yattı çamura battı gibi mazeretler üretmeye başladılar. Şimdi bazı siyasi partiler kalkmışlar; kimisi “Hayır” diyor, kimisi “Boykot” ediyor, kısacası onlar da ne yaptıklarını bilmiyorlar ” dedi.

İŞÇİLERLE SOHBET ETTİ

Ardından beraberindekilerle Türk Metal-İş Sendikası Gölcük Şube Başkanı Yücel Yücel’i makamında ziyaret eden Fikri Işık, daha sonra bilgilendirme salonunda işçilerle bir araya geldi.Kalabalık bir işçi topluluğuna referandumla ilgili bilgi veren AK Parti Milletvekili Fikri Işık, soru cevap bölümünde, işçilerin kafasına takılan tüm soruları yanıtladı. Pakette işçileri ilgilendiren maddelerle ilgili bilgi veren Işık, birilerinin söylediği gibi işsizlikle ilgili ne var sorusunun cevabının paketin içinde olduğunu belirtti.

BİZİ İKTİDARA IMF DEĞİL; MİLLET GETİRDİ

Konuşmasının son bölümünde IMF ile ilgili bilgi veren Fikri Işık, “Biz eğer ki sizlerin değil de birilerinin oylarıyla iktidara gelseydik; IMF’den o krediyi almak zorunda kalırdık. Başbakan’ımız ne yaptı, bizim kimseye göbekten bağlılığımız yok dedi ve IMF’ye; bizim ne sizin paranıza, ne de aklınıza ihtiyacımız var dedi. Peki soruyorum size; eğer ki AK Parti hükümeti birilerine gebe olan hükümet olsaydı, durumumuz ne olurdu, bunu hiç düşündünüz mü ?. Hiç kimse kusura bakmasın, bizi iktidara IMF değil; bu işçi kardeşlerimiz, bu millet getirmiştik, bizim kimseye diyet borcumuz yok, bu da böyle bilinsin ”  diyerek muhalefeti eleştirdi. Fikri Işık’a ziyaret sırasında AK Parti Gölcük İlçe başkanı Mevlut Demir, Belediye Başkanı Mehmet Ellileş ve partililer eşlik etti.