SERBEST TİCARET ANLAŞMASI FARK YARATACAK

Şubat 14, 2015  

Başlıksız-1 kopya

 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:
“Singapur ve Türkiye arasında müzakereleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşmasının, en kısa sürede imzalanması ve yürürlüğe girmesi iki ülke arasındaki ticari ilişkilere büyük katkı sağlayacak”

Işık, Türkiye’nin Singapur Büyükelçiliğinde, Ticaret ve Sanayi Bakanı Lim Hng Kiang ile bir araya geldi. Singapurlu işadamlarının Türkiye’de yaptığı yatırımlardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Işık, iki ülke arasındaki ilişkilerin hızlı bir şekilde geliştiğini vurguladı. Bakan Işık, bundan sonraki süreçte daha fazla konuda işbirliği yapılabileceğine işaret etti. KOBİ’ler, metroloji, standardizasyon, patent, bilim ve teknoloji alanlarındaki işbirliği potansiyeline dikkati çeken Işık, bunların yanında Türk Havayolları (THY) ile Singapur Havayolları arasındaki ilişkilerin geliştirilebileceğini söyledi.

Işık, Singapur ve Türkiye arasında müzakereleri devam eden Serbest Ticaret Anlaşmasının en kısa sürede imzalanarak, yürürlüğe girmesinin iki ülke arasındaki ticari ilişkilere büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

Ev sahibi bakan Kiang’i, Antalya’da düzenlenecek Botanik Expo 2016 Fuarına davet eden Işık, fuarda Singapur’un da bir standı olmasını istediğini belirtti

– “Türkiye, Asya ve Avrupa arasında köprü”

Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Kiang da Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında büyük bir köprü ve çok eski bir medeniyet olduğunu söyledi. Türk şirketlerin Singapur’a yatırım yapmalarından memnun olduğunu ifade eden Kiang, Türkiye ile her konuda işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

THY’nin son yıllardaki başarılarına dikkati çeken Kiang, şirketin, Singapur’u bölgede merkez havalimanı seçmesini istedi. Kiang, karşılıklı ziyaretlerin iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirebileceğini ifade etti.

Jurong Island Petrokimya Özel Sanayi Bölgesi ziyaret eden Işık, firma temsilcisi Mao Whey Ying ile görüştü. Ying’den firma hakkında bilgi alan Işık, petrokimya özel sanayi bölgesini gezdi. Daha sonra TÜBİTAK muadili Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansına (A-Star) gelen Işık, burada Prof. Raj Thampuran ile işbirliği konularında görüştü. Fusionpolis Bilim Parkını ziyaret eden Işık, geliştirilen ürünleri inceledi.

Işık, Singapur ziyareti kapsamında, Osmanlı İmparatorluğu’nun Singapur Başkonsolosu Ahmet Ataullah Efendi’nin kabrini ziyaret etti. Ba’alwie Cami ve Müzesini de ziyaret eden Işık, burada Osmanlı döneminden kalan bazı eserleri inceledi ve yetkililerden bilgi aldı.

Türkiye’nin Singapur Büyükelçisi Taner Seben’in, onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Işık, yemekte Singapur’da yaşayan Türk vatandaşlarla sohbet etti.