SİBER SALDIRI HABERLERİ ASPARAGAS

Mayıs 15, 2015  

Başlıksız-1

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “12 ülkeden Türkiye’ye siber saldırı” haberlerinin asparagas olduğunu bildirdi.

Osmaniye’de temaslarda bulunan Işık, Valiliği ziyaret etti. Vali Kerem Al tarafından karşılanan Bakan Işık, ziyaret sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Işık, bir gazetecinin “Türkiye’de devlet kurumlarına yönelik siber saldırı olduğu yönünde bazı basın organlarında haberler var. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine, Ulaştırma Bakanlığı ile Siber Güvenlik Strateji Belgesi hazırladıklarını hatırlattı.

“Her zaman olabilen sıradan bir olay. Maalesef konuyu iyi bilmeyen bir kişinin, konuyu iyi bilmeyen bir gazeteciye anlatması sonucu, sanki 12 ülke aynı anda Türkiye’ye bir siber saldırı gerçekleştirmiş gibi yanlış bir habere dönüştü” diyen Işık, haberin gerçek olmadığını bildirdi. Bakan Işık, şunları kaydetti:

“Siber saldırı, günümüz dünyasının artık günlük rutin işlerinden biri. Siber saldırılara ve siber savunmaya yönelik çok önemli eylemleri hayata geçiriyoruz. Ama özellikle çağımızda teknoloji o kadar çok gelişti ki sizin hiç haberiniz olmadan evinizdeki bilgisayar, bir başka yere siber saldırı gerçekleştirmek için sizin bilginiz dışında kullanılabilir. Teknoloji bu kadar gelişti. Dolayısıyla biz bu noktada bir farkındalık oluşturmak ve özellikle siber saldırılarda bilgisayarların araç olarak kullanılmasını engelleyen güvenlik programlarının Türkiye’de daha fazla kullanımıyla ilgili bir çalışma içerisindeyiz. 12 ülkenin aynı anda Türkiye’deki devlet kurumlarına siber saldırı haberi, biraz asparagas haberdir.”

“Bugün artık her şeyini dışarıdan alan bir Türkiye yok”

Işık, daha sonra Düziçi ilçesinde partisince düzenlenen mitinge katıldı. AK Parti hükümetinin Türkiye’yi IMF’ye muhtaç halden kurtardığını vurgulayan Işık, Türkiye’nin kendi savunma sanayisini kendisi yapan bir ülkeye dönüştürdüğünü aktardı.

“Türkiye, ekonomide dışa bağımlı olduğu sürece alnı açık başı dik gezmesi zor” diyen Işık, AK Parti iktidarının, milletinin refahını ve devletinin itibarını yükselttiğini söyledi.

Bakan Işık, şöyle devam etti:

“Bugün artık her şeyini dışarıdan alan bir Türkiye yok. Artık Türkiye kendi topunu, tüfeğini, füzesini tankını, gemisini, insansız hava aracını, uydusunu yapıyor. Şimdi inşallah kendi otomobilimizi de kendi uçağımızı da yapacağız. Milliyetçilik bu, değerli hemşehrilerim. Onun için diyoruz ki onlar konuşur AK Parti yapar. Bu ülke artık kendisini toparladı, iki yakasını bir araya getirdi. Bu ülke ne Londra’dan ne Washington’dan ne de Moskova’dan talimat almıyor. Kimsenin paşa gönlü için hareket etmiyor, kendi çıkarlarının gereğini yapıyor. Geldiğimiz nokta çok iyi ama yeterli değil, daha iyi seviyelere çıkmamız lazım. 2023 hedeflerini yakalamamız lazım. Bunun için de istikrarı sürdürmemiz lazım.”

“Türkiye 4 sene daha güçlü bir iktidarla yoluna devam etsin”

Türkiye’nin bölgesinde, barış ve istikrar adası olduğuna işaret eden Işık, bu kadar büyük sıkıntının yaşandığı bir coğrafyada Türkiye’de emekli, memur, işçinin yarın maaş alabileceğine dair bir endişesi olmadığını kaydetti.

Işık, “Dünyada bir şey yokken kendi memurunun maaşını ödeyemeyecek duruma getirenler, şimdi kalkıp AK Parti’yi eleştiriyor. Ben inanıyorum ki Düziçi eski Türkiye’yi, IMF’nin talimat verdiği Türkiye’yi özlemiyor. İşte bunun için diyoruz ki 7 Haziran önümdeki en önemli fırsat. Şimdi gelin 7 Haziran’da, Türkiye’nin istikrarını sürdürecek desteği verin. Türkiye 4 sene daha güçlü bir iktidarla yoluna devam etsin” diye konuştu.

Bakan Işık, Düziçi Belediyesi tarafından İrfanlı Mahallesi’nde yaptırılan parkı da hizmete açtı.