SOMA’DAKİ KOBİ’LERE “BAYRAM MÜJDESİ”

Temmuz 18, 2014  

çelik 5

Zor durumdaki Soma, Kırkağaç, Ceylanpınar ve Akçakale esnafına yönelik sıfır faizli, ilk yıl geri ödemesiz, 50 bin TL’lik kredi başvuruları,  bayram öncesi başladı.

Soma’daki elim kazadan sonra düğmeye basan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, ilçedeki KOBİ’ler için acil destek programı hazırladı.

Destek Programıyla ilgili bankalarla görüşülerek cansuyu niteliğindeki kredi, bayram öncesine yetiştirildi.

4 İLÇEYİ KAPSIYOR

Destek Kredisi, Manisa’ya bağlı Soma ve Kırkağaç ilçeleri dışında Suriye’de yaşanan iç karışıklar, ile çatışmaların sınır ilçeleri Akçakale ve Ceylanpınar ekonomisine etkisi nedeniyle kapsama 4 ilçe dahil edildi.

İŞTE DETAYLAR

“İşletme Sermayesi Kredi Destek Programı” nın ayrıntıları da netleşti. Buna göre, adı geçen 4 ilçedeki KOBİ’lere sıfır faizle 50 bin TL üst limitli,  bir yıl geri ödemesiz, 36 ay vadeli kredi imkanı sağlanacak.

Program KOSGEB Veri Tabanında yer alan ve KOBİ Beyannamesi onaylı esnaf-sanatkarlar ve KOBİ’lere yönelik olarak uygulanacak. Projeden yararlanmak isteyen işletmelerin KOSGEB Veri Tabanına kayıt yaptırmaları ve kaydı olanların da güncellemeleri gerekiyor.

BAŞVURULAR PAZARTESİ BAŞLIYOR

Programdan yararlanmak isteyen işletmeler; belirlenen 12 banka ile 21 Temmuz 2014 Pazartesi gününden itibaren irtibata geçebilecek.

KOSGEB,  Akbank T.A.Ş., Anadolubank A.Ş., Denizbank A.Ş.,Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Türkiye İşbankası A.Ş., Şekerbank T.A.Ş., Türkiye Halkbankası A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş., T. Vakıflar Bankası T.A.O., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile protokolleri imzaladı.

Bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf-sanatkarlar ile KOBİ’ler için Kredi Garanti Fonu A.Ş. (KGF) da programa dahil edildi. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, KGF’nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabilecekler.