“SORUMLULUĞUMUZUN BİLİNCİNDEYİZ”

Ağustos 29, 2015  

IMG-20150829-WA0006Bakan Işık: “Seçim hükümetinde 2 HDP’li bakan varsa bunun bütün sorumluluğu Devlet Bahçeli’nindir. Hiç bize ‘AK Parti ile HDP beraber oldu, koalisyon yaptı’ denmesin. Anayasa her şeyi açıkça yazmış” 

IMG-20150829-WA0006

Bakanı Fikri Işık, “Seçim hükümetinde 2 HDP’li bakan varsa bunun bütün sorumluluğu Devlet Bahçeli’nindir. Hiç bize ‘AK Parti ile HDP beraber oldu, koalisyon yaptı’ denmesin. Anayasa her şeyi açıkça yazmış” dedi.

Işık, partisince Konevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen 46. AK Parti Konya Danışma Meclisi’ndeki konuşmasına, Konyalı şehit Jandarma Uzman Onbaşı Mustafa Özata’ya Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türkiye’ye başsağlığı dileklerinde bulunarak başladı.

Malazgirt Zaferi’nden sonra bu ülkenin ebedi vatan olması için ecdadın bedeller ödediğini, bugün de bedel ödenmeye devam edildiğini belirten Işık, görevlerinin bu bedeli en aza indirmek ve mümkünse yok etmek olduğunu söyledi.

Ülkenin ve milletin hiçbir unsurunu birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını vurgulayan Işık, “Biz etle tırnak gibiyiz. Ama bunu söylemek, bu milleti dışarıdan müdahalelerle parçalamayı başaramayanların içimize soktukları fitneyle, terörle mücadele etmemek anlamına gelmez” diye konuştu.

Işık, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu yanlış okuyan çevrelerin, bu tabloyu özellikle Türkiye’de terörü azdırmak için bir bahane olarak gördüklerin, “Geçici hükümet terörle mücadele edemez, biz terörü azdırarak devleti çöktürelim” diye düşünenlerin yanlış hesap yaptığını dile getirdi. Işık, “Özellikle Suruç saldırısını bahane ederek iki polisimizi uyurken şehit etmek vahşetini gösteren terör örgütüne, Türkiye Cumhuriyeti sessiz mi kalacaktı? ‘Aman ha Çözüm Süreci var’ mı diyecekti” ifadesini kullandı.

Savaş isteyenlerin, Türkiye’nin operasyon kabiliyetini çok hafife aldığını kaydeden Işık, halbuki AK Parti’nin, bu coğrafyada, güçlü silahlı kuvvetlere ve güçlü bir savunma sanayine sahip olmanın, önemini bilerek hareket ettiğini söyledi.

Terör örgütüne düzenlenen operasyonlarda büyük oranda milli imkanlarla geliştirilen silah ve mühimmatın kullandığını bildiren Işık, şöyle konuştu:

“Terörle mücadele, taviz verilmeden sürdürülecek. Ta ki terör örgütü diz çökene kadar. Özellikle bu noktada HDP’nin tavrını bütün milletimizin dikkate alması lazım. HDP, 7 Haziran seçimlerinde aldığı oyu, milletin barışa verdiği destek oyu değil de sanki teröre verdiği destek olarak hesapladı. HDP ‘Bizim arkamızda YPG var, HPG var, şu var, bu var’ dedi. Demek ki arkalarında LPG varmış. Teröristlerin, menfezlerin altına koydukları el yapımı bombalar varmış demek ki. Ona mı güveniyordunuz? Türkiye’de siyaset yapan hiçbir siyasetçi ve kurum, arkasını şiddete, teröre dayayamaz.”

 “İyi ki CHP ile koalisyon yapmamışız”

Hükümet kurma çalışmaları kapsamında, AK Parti ile CHP arasında yapılan görüşmeleri hatırlatan Işık, derin görüş ayrılıkları nedeniyle koalisyonun gerçekleşmediğini dile getirdi.

Işık, “İyi ki CHP ile koalisyon yapmamışız. PKK’nın canlı bombaları var. CHP’de de bazı serseri mayınları var. CHP milletvekili Mahmut Tanal’ın Sümeyye Erdoğan kardeşimize yaptığı çirkin hareketi hepimiz nefretle kınadık. Kılıçdaroğlu’nun, sadece danışmanı kurban ederek, milletvekilini koruma anlayışı neyle izah edilebilir? Bu olay koalisyondan sonra olsaydı, ne olacaktı koalisyon? O açıdan bugün geldiğimiz noktada iyi ki CHP ile koalisyon yapılmamış” değerlendirmesinde bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hükümet alternatifleri konusunda her şeye karşı çıktığını ifade eden Işık, şunları kaydetti:

“Sayın Bahçeli’nin bazı fantastik hikayeleri var. Bu koalisyondan bir hesap çıkarmaya çalıştı ama şimdi bir anda açıkta kaldı. Seçim hükümetinde 2 HDP’li bakan varsa bunun bütün sorumluluğu Devlet Bahçeli’nindir. Hiç bize ‘AK Parti ile HDP beraber oldu, koalisyon yaptı’ denmesin. Anayasa her şeyi açıkça yazmış. Hem sen Cumhurbaşkanı’nı Anayasa’ya sadakate çağıracaksın hem de Anayasa’nın emri olan milletvekillerini engelleyeceksin. Sana rağmen, senin engellemelerine rağmen ‘Bu bir devlet görevidir, Anayasa emridir’ diyen Tuğrul Türkeş’ten elini çekeceksin. Bu noktada MHP yönetiminin, şu içinde bulunduğu durumu anlatmasını istiyoruz.”

 “Yapacağımız araba, içten yanmalı motor değil elektrikli araba”

Yerli otomobil konusuna da değinen Işık, yerli otomobilin Türkiye’nin yerli otomotiv sanayisine alternatif olmadığını vurguladı. Işık, “Aksine yerli otomobil üretirse Türkiye’nin yerli otomobil sanayisi stratejik ortak konumuna yükselir. Kimse ‘Diğer firmaların işini engelleyecek’ demesin. Çünkü bizim yapacağımız araba, içten yanmalı motor değil elektrikli araba” dedi.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan ise partilerinin önceliğinin Türkiye’nin geleceği, birliği ve dirliği olduğunu aktardı.

Türkiye’nin 1 Kasım seçimlerinde tekrar büyümeye, güçlenmeye ve dünyada ilk 10 ülke arasına girmeye hak kazanacağını vurgulayan Elvan, “Yeter ki buna inanalım. Biz ne yüce dağlar aştık. İnşallah 1 Kasım seçimlerinde düzlüğe çıkacağız. Biz ülkemiz için kaygılıyız. ülkemizi seviyoruz. Bu ülke için yapılacak ne varsa inşallah hep birlikte yapacağız” diye konuştu.