STK’LARI ÖNEMSİYORUZ

Şubat 27, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:  “STK’ların düşüncelerini, eleştirilerini, önerilerini ve katkılarını kelimesi kelimesine, harfi harfine önemsiyoruz. Çünkü uygulamada olanlar sizlersiniz” dedi.

1915579_427482010795366_9115242202461958439_n

Işık, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen “Ar-Ge Reform Paketi” konulu toplantıda, STK’ların düşüncelerini, eleştirilerini, önerilerini ve katkılarını kelimesi kelimesine, harfi harfine önemsediklerini kaydetti. Uygulamada bulunanların iş dünyası olduğunu vurgulayan Işık, yeni düzenlemelerin getirdiği tüm imkanlardan reel sektörün azami derecede istifade etmesini arzuladıklarını söyledi

Işık, “Bunu başarmamız için özellikle MÜSİAD gibi çatı kuruluşların, STK’ların büyük bir sorumluluk taşıdıklarını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bugünün merhum Necmettin Erbakan’ın vefatının beşinci yıl dönümü olduğunu anımsatan Işık, bu vesileyle Erbakan’a Allah’tan rahmet dilediğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Erbakan Hocamız bilgi ve birikimiyle, siyasi duruşuyla, öncü bir dava adamı kimliğiyle Türk siyasetinde unutulmaz izler bıraktı. Milli bir sanayinin, üretimin ve yerli teknolojiler geliştirmenin ne kadar kritik olduğunu zihinlere kazıyan ilk isimlerden biriydi. Sermayenin belli merkezlerde toparlanmasının nasıl vahim sonuçlar doğurabileceğine ilk işaret edenlerden; Anadolu’nun da üretmesi ve zenginleşmesi için çok büyük hassasiyet gösterenlerden birisi de yine merhum Erbakan Hocamızdı. Onun her türlü statükoya karşı milletin safında giriştiği mücadele, bugün bize örnek teşkil etmeye devam ediyor.”

 

 STK’lar demokratik anayasa yapım sürecinin aktörleri arasında yerini alacak

 

Işık, 28 Şubat sürecinde dik duruşundan asla taviz vermeyen MÜSİAD’a da teşekkür etti.

MÜSİAD’ın kendileri için sadece ekonominin kahramanlarından biri olmadığını, aynı zamanda demokratikleşme sürecinin de en önemli aktörlerinden birisi olduğuna işaret eden Işık, “Bin yıl sürecek denilen o meşum günlerin karanlığı, 3 Kasım 2002’den itibaren yerini umuda, başarıya ve aydınlığa bıraktı” dedi.

Işık,Türkiye’nin o tarihten itibaren demokrasi çıtasını sürekli yükselttiğini, sosyal ve ekonomik yapısını güçlendirdiğini söyledi.

Yeni anayasa hayata geçirildiğinde demokrasi tarihinin en önemli başarısını da milletçe gerçekleştirmiş olacaklarını vurgulayan Işık, bugün her ne kadar muhalefet partileri, bu süreçten yan çizmek için ipe un sermeye çalışsalar da, milletin, sivil ve demokratik bir anayasayı muhakkak yapacağının altını çizdi.

Işık, geçmişte antidemokratik uygulamalara karşı kahramanca direnen MÜSİAD gibi STK’ların, demokratik bir anayasa yapım sürecinin de en önemli aktörleri arasında yerini alacağına inandığını bildirdi.