“TANAP ÖNEMLİ BİR YATIRIM”

Aralık 3, 2014  

TANAP

 

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev’le görüştü. Bakan Işık, “SOCAR, Türkiye-Azerbaycan arasında ekonomik alanda en önemli köprü. TANAP projesinin başlamasıyla bu ilişkimiz daha da güçlenecek” dedi.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Bilim ve Teknoloji Bakanları Toplantısı’na katılmak için Bakü’de bulunan Işık ve beraberindeki heyet SOCAR Baş Ofisini ziyaret etti. Türkiye-Azerbaycan arasındaki enerji iş birliğinin, ortaklaşa gerçekleştirilen projelerin ve Azerbaycan’ın Türkiye’ye yatırımlarının müzakere edildiği görüşmede konuşan Işık, SOCAR’ın aynı zamanda bir Türk şirketi olduğunu söyledi.

Işık, SOCAR’ın 2018’de Türkiye’nin ikinci büyük sanayi şirketi olacağını vurgulayarak, iki ülke kardeşliğinin ortak yatırımlarla pekişmesinin hem Azerbaycan’ın hem de Türkiye’nin yararına olduğunu belirtti. Azerbaycan’da yaşanan ekonomik kalkınmadan ve endüstriyel gelişmeden memnuniyet duyduğunu anlatan Işık, Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını, hatta yapmaya başladıklarını dile getirdi.

Işık, “Karşılıklı tecrübe paylaşımı ve güçlerin birleştirilmesiyle daha hızlı yol almanın gayreti içerisindeyiz. SOCAR, Türkiye-Azerbaycan arasında ekonomik alanda en önemli köprü. TANAP projesinin başlamasıyla bu ilişkimiz daha da güçlenecek” diye konuştu.

Abdullayev ise konuşmasına, Işık ve beraberindekileri Bakü’de görmekten duyduğunu memnuniyeti dile getirerek başladı. TANAP projesine değinen Abdullayev, yabancı devlet ve şirketlerin, iki kardeş ülkenin bu proje üzerinde yıllarca düşündüğünü ve gizli planlar kurduğunu zannettiklerini fakat projeye bir yıl içerisinde karar vererek anlaşma imzaladıklarını belirtti.

Abdullayev, olayların, TANAP projesinin iyi düşünülmüş ve zamanlaması iyi ayarlanmış bir proje olduğunu gösterdiğini, projenin Türkiye’nin dünyadaki önemini daha da artırdığını kaydetti.

Bakan Işık, temasları kapsamında Sumgayıt Teknoparkı’nı da ziyaret ederek buradaki fabrikaları gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.