TEKNOLOJİ DÜZEYİ YÜKSEK ÜRETİM NOKTASINDA YOĞUN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ

Eylül 25, 2014  

BASARDIK“Daha düne kadar başta savunma sanayi olarak ‘Yok canım bunu Türkler yapamaz’ dedikleri pek çok şeyi başardık”

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Tekirdağ’a gelen Bakan Işık, AK Parti İl Başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, kentin sanayileşmede çok bedel ödediğini artık buranın bilim, sanayi ve teknoloji alanında daha ileri noktaya taşınacağını, bunun için adımların atıldığını söyledi.

Tekirdağ’a daha önce verilen zararların etkilerini minimize edip, yeni nitelikli üretim merkezi yapmayı istediklerini belirten Işık, “Bizim sanayide 3 temel önceliğimiz var. Yerli üretim, yenilikçi üretim ve yeşil üretim. Üretebildiğimiz her ürünü ölçek bazında Türkiye’de üretmeliyiz. Şu anda aldığımız tüm kararlar, attığımız tüm adımlar buna yönelik” diye konuştu.

Bakan Işık, Türk insanının üretim gücünü ve potansiyelini bir bütün olarak harekete geçirmek durumunda olduklarının altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Allah’a şükürler olsun ki burada başarılar ardı ardına geliyor. Daha düne kadar başta savunma sanayi olarak ‘Yok canım bunu Türkler yapamaz’ dedikleri pek çok şeyi başardık. Bundan sonra da başaracağız inşallah. Yenilikçi üretim, teknoloji düzeyi yüksek üretim noktasında yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Teknolojik düzeyimiz yükseldikçe insanımızın refah düzeyi de artıyor. En düşük teknolojide çalışan bir işçinin aylık brüt ücreti bin 300 lirayken, yüksek teknolojiyle çalışan bir işçimizin aylık brüt ücreti 3 bin lira. Teknoloji düzeyini yükseltmek aslında gelir seviyesini yükseltme anlamına geliyor.”

AK Parti’nin en gücü yapısının teşkilatları olduğunu söyleyen Işık, teşkilatları zayıf olan siyasi partilerin rüzgarın önündeki yaprak gibi olduğunu bildiklerini dile getirdi.

Teşkilatın gücünün partinin gücü olduğunu, AK Parti’nin gücünün de şu anda ülkenin gücü olduğunu vurgulayan Işık, Türkiye’nin son dönemde birkaç sınavı üst üste başarıyla verdiğini anlattı.

– Musul’da rehin alınanların Türkiye’ye getirilmesi

Bir gazetecinin, IŞİD’in elinden kurtarılan 46 vatandaşın kurtarılıp getirilmesiyle ilgili spekülasyonlar olduğunu, bununla ilgili düşüncelerini sorması üzerine Bakan Işık, bunlara ilgili cevapların verildiğini ve Türkiye’nin bugüne kadar hiçbir terör örgütünü desteklemediğinin altını çizdi.

Işık, terörden en fazla acı çekmiş bir ülkenin, devletin ve milletin terörün hangi türüne olursa olsun destek vereceğini düşünmenin abesle iştigal olduğunu aktararak, buna IŞİD’in ve başka örgütlerin de dahil olduğunu vurguladı.

Kendilerinin sadece Türkiye’de değil tüm bölgede demokrasiyi savunduklarını belirten Işık, “Nasıl millet iradesinin Türkiye’de hakim olması için 12 yıldır verdiğimiz mücadele varsa millet iradesi Suriye’de de hakim olsun, Mısır’da da millet iradesi hakim olsun. Hangi ülke olursa olsun millet iradesi hakim olsun. Türkiye’nin temel politikası bu” ifadelerini kullandı.

“Suriye’de seçim olsun, Esed gelsin iktidara, tanırız ama kendilerine gerekli gördükleri demokrasiyi, eğer bizim bölgemize lüks görüyorsa birileri, biz bunu kabul etmeyiz” diyen Bakan Işık, şöyle devam etti:

“Biz bunu kabul etmediğimiz için birileri Türkiye’yi teröre destek veren ülke gibi göstermek istiyorsa onu zinhar kabul etmeyiz. Terörden en fazla canı yanan ülke Türkiye’dir. Terörle mücadele Türkiye’nin en öncelikli mücadelesidir. Bölgede biz sadece şuna çok dikkat ederiz. Yaptığınız mücadele akıllıca olmalı. Akılcı mücadele yapmalısınız. Bugün IŞİD’i doğuran sebepleri görmezden gelip de sadece havadan bombalamak terörle mücadele açısından yeterli değildir. IŞİD’i hangi sebepler doğurmuştur? Amerika’nın Ortadoğu politikası IŞİD’in doğmasına ne kadar sebep olmuştur, bunları masaya yatırıp konuşmak en az terörle mücadele kadar önemlidir. Bunları söylemek birilerinin hoşuna gitmiyor. Birilerinin yanlışını yüzüne söylemek, birilerinin hoşuna gitmiyor ama birilerinin hoşuna gitmiyor diye biz sesimizi kısmayacağız. Bu bölgede biz yaşıyoruz. Bu bölgede olan her olay Türkiye’yi etkiliyor. Bakın Türkiye bölgenin en güvenli ülkesi. Sünnisi de Şiisi de, Alevisi de başı sıkışınca Türkiye’ye geliyor.”

Bakan Işık, son birkaç günde Türkiye’nin 150 bine yakın insanı kabul ettiğini anımsatarak, “Nerede bu Batı? Dolayısıyla buradaki tavrımız net. Takas oldu, şu oldu, bu oldu, bunların hiçbirisine itibar etmeyin. Türkiye açıkladı, kesinlikle fidye ödenmedi, takasa girilmedi. Bu açıdan da Türkiye bölgede belki Amerika’nın bile başaramadığı son derece etkin bir operasyonu, son derece başarılı bir şekilde sonuçlandırmıştır. Bu bazılarını kıskandırıyor olabilir ama ben inanıyorum ki kendisini Türkiye Cumhuriyeti’ne ait hisseden her insanımız bununla gurur duymuştur” şeklinde konuştu.

Bölgedeki durumun sanayiyi etkileme konusunda ise her dalgalanmanın bir risk oluşturduğunu kaydeden Işık, “Irak’taki son olaylar Türkiye’nin oraya ihracatını ne yaptı, azalttı. Ukrayna’daki son olaylar oradaki ticareti zayıflattı. Bunların ekonomiye etkisi olur mu? Olur ama bunların hiçbirisini kalıcı görmüyoruz” ifadelerini kullandı.