“ TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR ÜLKE OLACAĞIZ ”

Mayıs 3, 2015  

Başlıksız-1 kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Dünya dijital çağı yaşıyor. Türkiye bu çağa asla seyirci kalmayacak. Bu çağ, Türkiye’nin oyuncu olacağı bir çağ” dedi.

Bakan Işık, Körfez Belediyesi tarafından spor akademisi öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtımı için Körfez Spor Okulu’nda düzenlenen törendeki konuşmasında, bütün okullardaki bilim ve teknoloji kulüplerini TÜBİTAK aracılığıyla destekleyeceklerini söyledi.

Çocukların bilim ve teknolojiye olan ilgisini, merakını arttıracaklarını ifade eden Işık, bunların arasından bilim insanlarını çıkaracaklarını belirtti.

“Dünya dijital çağı yaşıyor. Türkiye bu çağa asla seyirci kalmayacak. Bu çağ, Türkiye’nin oyuncu olacağı bir çağ” diyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun için çocuklarımızın, özellikle hem sporu hem de bilim ve teknolojiyi sevenlerin yetişmesini önemsiyoruz. İstiyoruz ki, çocuklarımız daha küçük yaşta bilim ve teknolojiyi sevsin. Onun için Milli Eğitim Bakanlığımıza önerdik. Dedik ki, ‘gelin kodlama derslerini ilkokul çağına indirelim, ilkokullara kodlama dersleri koyalım.’ Bilgisayar çocukların sadece oyun oynayacağı aletler olmasın. Bilgisayarlar aynı zamanda çocuklarımızın kod yazdığı aletler olsun. Çocuklarımız bilgisayarın, tabletin başında zaman öldürmesin. Çocuklarımız bilgisayarın başında hem kendini yetiştirsin hem hoşça vakit geçirsin.”

Türkiye’deki 40 bin okulda her yıl bilim fuarı düzenleme kararı aldıklarını, şu anda 4-5 bin okulda bunu yaptıklarını anlatan Bakan Işık, 2016’nın mayıs ve haziranında Türkiye’deki bütün okullarda bilim fuarları açacaklarını, çocukların kendi çaplarında gerçekleştirdikleri çalışmaları burada sergileyeceklerini aktardı.

“İnsansız hava aracı yarışması yapacağız”

TÜBİTAK olarak alanda dergiler çıkardıklarını kaydeden Işık, şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi yeni bir dergiyi sadece elektronik ortamda bütün Türkiye’ye sunuyoruz. Bunun adı Bilim Genç. Artık gençlerimizin bilime olan ilgilerini arttırmak bilimle olan iletişimlerini güçlendirmek için bu dergiyi de çıkarıyoruz. Çocuklarımız girişimci olarak yetişsin. Keşif yapan çocuklarımız olsun. İstiyoruz ki dünya çapında bilim insanlarını bu çocuklarımız arasından çıkaralım. Bu noktada da önümüzdeki günlerde ilk defa TÜBİTAK’ta lise düzeyinde insansız hava aracı yarışması yapacağız. Bütün bunları yapmamızın sebebi, çocuklarımız bilimi sevsinler, bilimle dost olsunlar ve ileride büyük bilim insanları bu çocuklarımızın arasından çıksın.”

“Kocaeli’ne önemli yatırımlar yaptık”

Kocaeli’ne önemli yatırımlar yaptıklarını, 33 bin kişilik stadın inşaatının hızla devam ettiğini aktaran Bakan Işık, şunları kaydetti:

“İnşallah önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde 33 bin kişilik stat Kocaeli’nin hizmetinde olacak. Kocaeli’de olimpik yüzme havuzu inşaatına başladık. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. Önümüzdeki günlerde inşaatı fiilen başlayacak. Körfez ve Derince arasında çok amaçlı bir sporcu fabrikası kuruyoruz. Artık çocuklarımız her yönüyle güçlü bir spor alt yapısını orada bulacaklar. İnşaatı devam ediyor. Kocaeli’ne olimpiyatlara hazırlık merkezi kazandırıyoruz. Kocaeli olarak bir eksiğimiz var, o da süper ligde bir takımımız yok. İnşallah önümüzdeki süreçte Kocaeli Birlikspor’u, süper ligde Kocaeli’ni temsil eden güçlü bir takım olarak göreceksiniz. Kocaeli hem sporla hem bilimle hem sanatla hem kültürle hemde edebiyatla kendisinden daha fazla söz ettirecek.”

Türkiye’de istikrar sürdükçe her alanda başarıların artacağını, Türkiye çapında değil dünya çapında yeni aktörlerin olacağını belirten Işık, çocuklara seslenerek, “Bu aldığınız tabletlerle sadece oyun oynamayacaksınız. Bu tabletlerde elbette oyunda oynayacaksınız ama bu tabletlerde özellikle kod yazmaya başlayacaksınız. Eğitiminize destek olacak” dedi.

“Artık teknolojiyi tüketen, teknolojiye esir olmuş bir Türkiye değil, teknolojiyle dost, teknolojiyi üreten ve gelecek çağlarda önemli aktör olan bir Türkiye için emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz” diyen Bakan Işık, çocuklara bilgisayar tablet hediye eden Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’a teşekkür etti.

– Vali Güzeloğlu

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da en önemli ve en değerli yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu vurgulayarak, “İnsanı kazanarak, insani değerleriyle yetiştirerek geleceğe güvenli hazırlamak en önemli özelliğimiz, önceliğimiz ve ödevimizdir. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutarak, değerlerini, ülkesini ve geleceğini hazırlayan birer ideal insan yetişmesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Işık ile Vali Güzeloğlu, Körfez Belediye Başkanı Baran ve AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, öğrencilere tablet bilgisayarları dağıttı.

Işık, daha sonra esnaf ziyaretlerinde bulunarak, vatandaşlarla sohbet etti.