TEKNOLOJİDE GÜÇLÜ OLMAK İSTİYORSANIZ EKONOMİDE ÖNCÜ OLMALISINIZ

Aralık 10, 2014  

 

Başlıksız-2 kopya

– Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

– “Hükümet olarak 2023 yılı için gerek ekonomik gerekse Ar-Ge, inovasyon ve Ar-Ge personeli adına iddialı hedefler ortaya koyduk ve bu hedeflere ulaşma yolunda hızla ilerliyoruz”
– Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hükümet olarak 2023 yılı için gerek ekonomik gerekse Ar-Ge, inovasyon ve Ar-Ge personeli adına iddialı hedefler ortaya koyduklarını,bu hedeflere ulaşma yolunda hızla ilerlediklerini belirtti.
Bakan Işık, Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da gerçekleştirilen 3. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde, inovasyon ekosistemi içinde Ar-Ge merkezlerinin rolünü masaya yatıracaklarını ifade etti.
Ar-Ge merkezleriyle ilgili konuların detaylı şekilde tartışılacağı, daha iyi işleyen yapılar oluşturmak için neler yapılması gerekenlerin araştırılacağı zirvede, Ar-Ge merkezlerinde üretilen projelerin ve ürünlerin sergileneceğini anlatan Işık, sergideki proje ve ürünlerin, yeni Türkiye’nin bir başka açıdan vizyonunu ortaya koyacağını vurguladı.
Zirvenin, ilgili paydaşlarla Ar-Ge merkezleriyle ilgili önümüzdeki dönemde oluşturulacak politikalara ışık tutacağını ifade eden Işık, “Ekonomide güçlü olmak istiyorsanız teknolojide, teknolojide güçlü olmak istiyorsanız bilimde de öncü olmalısınız” diye konuştu.
Son yıllarda bilim ve teknolojiye daha fazla önem veren bir ülke olarak, bu alandaki teşviklerin arttırıldığını, üniversite ve araştırma merkezi sayının yükseltildiğini anlatan Işık, 2023 hedeflerine ulaşmak için bu adımların daha radikal şekilde ısrarla devam etmesi gerektiğini söyledi.
Bilimsel ve teknolojik alanda sıçrama yaptıracak yeni adımların atılması gerektiğine inandıklarını dile getiren Işık, bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yeniliğin sadece ülkelerin geleceği için değil aynı zamanda insanlığın geleceği içinde önemli olduğunu kaydetti.
– “Geç başladık ama hızlı gidiyoruz”
Bilim, teknoloji, Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin bir ülkede etkin ve sonuç odaklı şekilde gerçekleşmesinin sağlıklı işleyen ulusal Ar-Ge ve inovasyon ekosistemin varlığıyla mümkün olacağına dikkati çeken Işık, şöyle konuştu:
“Hükümet olarak 2023 yılı için gerek ekonomik gerekse Ar-Ge, inovasyon ve Ar-Ge personeli adına iddialı hedefler ortaya koyduk ve bu hedeflere ulaşma yolunda hızla ilerliyoruz. 2023 yılında Ar-Ge harcamalarının GSYH oranını yüzde 3’e çıkararak 60 milyar dolarlık Ar-Ge harcamasına ulaşmayı ve bu harcamaların da 3’te 2’sinin özel sektör tarafından yapılmasını hedefliyoruz. Biraz geç başladık ama hızlı gidiyoruz. Türkiye’nin bu alandaki yatırımlarının çok hızlı sonuca dönüştüğünü sergimiz ortaya koyuyor.”
Kriz dönemlerinde bazı AB ülkelerinin Ar-Ge ve inovasyona ayırdıkları payı azalttığını, Türkiye’nin ise arttırarak devam ettirdiğini dile getiren Işık, bunun, ülkenin bu alanda ne kadar kararlı adımlar attığının göstergesi olduğunu söyledi.
Hükümet olarak bilim, teknoloji ve yenilik politikalarının oluşturulmasına ve bunların hayata geçirilmesine büyük önem verdiklerini bildiren Işık, “Türkiye yeni bir dönüm noktasında. Mevcut yolu takip edersek, orta gelirli bir ülke olacağız, ancak üretim yapımızda katma değeri arttıracak etkinlikler yaparak yeni yola yönelirsek 2023 hedeflerimize ulaşabileceğiz ve gelişmiş ülkeler arasında yer alabileceğiz” dedi.
Bugün itibariyle teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısının 59’a, özel sektör Ar-Ge merkezlerinin sayısının ise 164’e ulaştığını ifade eden Işık, bu merkezlerde yapılan çalışmalar sonucu tescil edilen ulusal patent sayısının 663, uluslararası patent sayısının ise 1.299 olduğunu, bu rakamların önümüzdeki yıllarda artacağını söyledi.
AK Parti hükümetlerinin temel politikasının, daima özel sektör ağırlıklı büyüme üzerine kurulduğunu anlatan Işık, “Bu nedenle kamunun yanı sıra özel sektörün de Ar-Ge yatırımlarını mutlaka artırması gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde yüzde 65-70 olan özel sektörün Ar-Ge harcamalarındaki payı, ülkemizde yüzde 47,5 seviyesinde. Öncelikle, Ar-Ge’nin verimsiz bir yatırım olduğu ve Ar-Ge’ye ayrılan kaynağın boşa gideceği düşüncesini terk etmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Bilişim sektöründe ülkeyi Ar-Ge ve inovasyon üssü haline getirecek Bilişim Vadisi Projesinde önemli ilerlemeler kaydettiklerini anlatan Işık, yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerine kurulacak bölgenin inşaatına başladıklarını söyledi.
-Performans Endeksi Genel sıralamada birinci Aselsan oldu
Işık, Ar-Ge merkezlerinin genel sıralamasında ilk 3’te yer alan firmaları ve sektörel sıralamayı şöyle açıkladı:
“2013 yılı Performans Endeksi Genel sıralamada birinci Aselsan AŞ, ikinci Roketsan AŞ, üçüncü Zentiva Sağlık Ürünleri AŞ oldu. Sektörel sıralama birincileri isebankacılık ve finans sektöründe Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ, bilgisayar ve iletişim teknolojileri sektöründe AirTies Kablosuz İletişim AŞ, cam ve seramik sektöründe Eczacıbaşı Yapı Gereçleri AŞ, dayanıklı tüketim malları sektöründe Vestel Beyaz Eşya AŞ, elektronik sektöründe Vestel AŞ, havacılık sektöründe TEI (Tusaş Motor Sanayi), iklimlendirme sektöründe Arçelik-LG AŞ, ilaç sektöründe Zentiva Sağlık Ürünleri AŞ, kimya sektöründe Dyo Boya AŞ, makine ve teçhizat imalatı sektöründe; Bosch Termoteknik AŞ, otomotiv sektöründe Türk Traktör AŞ, otomotiv yan sanayi sektöründe Teklas Kauçuk AŞ, petrol ve petrol ürünleri sektöründe TÜPRAŞ (Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ), savunma sanayi sektöründe Aselsan AŞ, tekstil sektöründe Kordsa Global AŞ, telekomünikasyon sektöründe Netaş AŞ, yazılım sektöründe Triodor Ltd. Şti. oldu.”
Bakan Işık, konuşmasının ardından Ar-Ge Merkezi Performans Endeksi sıralamasına girenlere ödüllerini ve Ar-Ge Merkezi belgesi almaya hak kazanan firmalara belgelerini verdi.
Daha sonra stantları gezen Işık, kurum ve firma temsilcilerinden projeler hakkında bilgi aldı.