TEŞEKKÜRLER KOCAELİ

Mayıs 24, 2015  

Başlıksız-1 kopya

Başbakan Davutoğlu, Kocaeli’nde, Perşembe Pazarı alanında düzenlenen AK Parti mitinginde halka hitap etti.

Davutoğlu konuşmasına, “Bizi böyle güneş altında, saatlerce bekleyen aziz Kocaelililere selam olsun. O kadar muhteşem görünüyordunuz ki emin olun, mümkün olsa her birinizi tek tek kucaklamak istemiştim. Al bayraklarla helikoptere doğru yöneldiğiniz zaman dedim ki Kocaeli küçük bir Türkiye olarak ayaktaysa 7 Haziran şimdiden bellidir” sözleriyle başladı.

Mitinge katılan gençlerin, “Bir şarkısın sen” isimli şarkıyı seslendirmesi üzerine, “siz bizim dudaklarımızdan asırlarca düşmeyecek bir destanın sözcülerisiniz” şeklinde karşılık veren Davutoğlu, “Kocaeli yerinde duramıyor, maşallah” ifadesini kullandı.

“Öyle şevkle karşıladınız ki bu duygu seli içinde sizlerle buluşmaktan daha büyük onur yok” diyen Davutoğlu, miting alanındaki coşkuya işaret ederek,” Kocaeli’nin bu coşkusunu herkes görsün ve duysun. Bakın bu coşkuyu sandığa da yansıtıyor muyuz? Gür bir sesle milli irade diyecek miyiz”  şeklinde konuştu.

Muhasebe yapılacak en iyi yerin, Kocaeli olduğunu dile getiren Davutoğlu, “1999, o acılı günleri hatırlarız, hepimizin yüreği, depremin acılı günlerinde Kocaeli ile Sakarya ile attı ama o günden bugüne devletimizin geldiği yeri görmek için düşünün ki o acılı günlerde Ankara’dan buraya Başbakan, bakanların gelmesi oto yolun açılması, günlerce sürmüştü” dedi.

Davutoğlu, konuşması sırasında alanda ay yıldızlı bayrağın açılması üzerine, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hepimiz bu davanın neferleriyiz. Bu davanın, büyük davanın, yeni Türkiye davasının neferleriyiz. Al bayrağı aşkını Allah daim etsin. Bugün 57. vilayetimizdeyiz. 81 ili dolaşacağız. Kocaeli’ye gelip milliyetçilik taslayanlara sorun, onlar doğu, güneydoğuda yok, bazıları batıda ve İç Anadolu’da yok. Türkiye’nin her yerinde al bayrağı dalgalandıran kim? Orta Asya’nın her yerinde, Orhun Anıtları’ndan Horasan’a kadar al bayrağı dalgalandıran kim? Balkanların her köşesinde, Evlad-ı Fatihan’a sahip çıkan kim? Bu al bayrağı dalgalandıran kim?”

Davutoğlu, tarih yazmaya kararlı olduklarını ifade ederek, hazırlanan bütün projelerin dünyanın en büyük projeleri olduğuna dikkati çekti.

İzmit Körfez Geçişi’nin uzunluğu itibarıyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olduğunu dile getiren Davutoğlu, “Buraya, 17 Ağustos depreminde gelemeyenlerin Türkiye’sinden, İzmit Körfezi’ne dünyanın en büyük köprülerinden birini yapan Türkiye’ye kim getirdi?” diye konuştu.

Hızlı trenle 3,5 saatte İstanbul’dan Ankara’ya ulaşılabildiğini anlatan Davutoğlu, İstanbul ile Kocaeli’nin neredeyse komşu kapısı olduğunu söyledi. Daha büyük bir projelerinin olduğunu ifade eden Davutoğlu, “İstanbul ile Ankara arası süper hızlı trenle 1,5 saate inecek. Bütün bunların merkezinde Kocaeli var. Kocaeli’nin çalışkan insanları var. Kocaeli, Türkiye’nin özetidir. Türkiye’nin her vilayetinden vatandaşımız burada yaşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kocaeli’nin siyaseten şanslı olduğunu, çok kıymetli siyasetçiler yetiştirdiğine dikkati çeken Davutoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Kurucu il başkanımız Nihat Ergün, yıllarca bakanlığımızı yaptı. İkinci başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, belediye başkanımız oldu. Üçüncü il başkanımız Fikri Işık Bey, şimdi bakanımız. Dördüncü il başkanımız Zeki Aygün, şimdi milletvekilimiz. Beşinci il başkanımız Şemsettin Bey, gençlik kolları başkanımız. İşte siyasi ahlak bu. Kadın kolları kurucu başkanımız Sibel Hanım, şu anda Kadın Kolları Genel Merkez Başkanı. Kocaeli, sen herkese gerçekten siyaset dersi verirsin. Şişli’yi dahi idare edemeyip birbirine düşenler, AK Parti’den ders alsınlar. Kocaeli’den ders alsınlar. Ahlak ve edep dersi alsınlar.”

 Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da mitingde yaptığı konuşmada, Kocaeli’nin, AK Parti’yi kuruluşundan bu yana hiç yalnız bırakmadığını, 2002’den bu yana yapılan tüm seçimlerde partilerine en yüksek desteği veren illerden olduğunu söyledi.

Işık, 13 yıldır muhalefetin sadece konuştuğunu, AK Parti’nin ise iş yaptığını ifade ederek, ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelere dikkati çekti.

Türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini dile getiren Işık, “Kocaeli, her zaman birliğin şehridir. Kocaeli, beraberliğin şehridir, kardeşliğin şehridir. Kocaeli, Anadolu’dur, Rumeli’dir, Türkiye’nin geleceğidir. Bugün şehrimiz üretimin başkenti. 7 Haziran’da vereceğiniz güçlü destekle Türkiye’de bilim ve teknolojinin de başkenti olacak” ifadesini kullandı.

Miting meydanında toplanan kalabalığa da işaret eden Işık, “Bu alanda HDP miting yaptı, bu alanda CHP miting yaptı, bu alanda MHP miting yaptı. Hepsini toplayın, beş ile çarpın ve AK Parti’nin sayısı bulundu” diye konuştu.

Eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün

Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün de çok önemli seçimin arifesinde olduklarını belirterek, “Bu önemli seçim, 15 yıl önce yine bu meydanda, teşkilat binamızda kuruluşumuzu gerçekleştirdiğimiz zamandan sonraki en önemli seçimlerden birisi. O günlerde nasıl millet geleceğine sahip çıkmışsa görüyoruz ki yine bu meydanda milletimiz geleceğine sahip çıkmış görünüyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa çok partili hayata geçtikten sonra bir siyasi parti 4. defa tek başına iktidar dönemini yakalamış ve gerçekleştirmiş olacak. Üçüncü iktidar döneminde oylarını artırarak gerçekleştirdik ve bu da cumhuriyet tarihinde rekordu, şimdi yeni bir rekor arifesindeyiz” diye konuştu.

Türkiye’nin 13 yılda demokraside çok ama çok önemli mesafeler aldığını dile getiren Ergün, “Türkiye fakir ülkeler arasında, az gelişmiş ülkeler arasında yer alamazdı. Bu millete fakirlik yarışmaz, demokrasi dışında, otoriter rejim altında yaşamak yarışmaz düşüncesiyle yola çıktık, milli gelir seviyemizi Allah’a şükür olsun ki fert başına 10 bin doların üzerine çıkardık. Orta gelir seviyesine çıkardık. Şimdi yeni bir sıçrama yapma zamanı. Bu sıçramayı, hamleyi 7 Haziran tarihinde milletimizin vereceği yeni bir güçle gerçekleştirmiş olacağız” ifadesini kullandı.