“TOKİ 700 BİN KONUT YAPTI”

Mayıs 15, 2015  

TOKİİİİİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TOKİ tarafından yapılan konut sayısının 700 bine vardığını söyledi.

Bakan Işık, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince Doğukent bölgesinde 82 bin metrekare alan üzerinde 37 bloktan oluşan bin 480 konutun teme atma töreninde yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın Kurtuluş Savaşı’nın sembol şehirlerinden biri olduğunu belirtti.

Yapılan binalara ruh verilmesi gerektiğini dile getiren Işık, sadece bina yapmakla kalınmaması, o binaların içerisinde “evet burası bu medeniyetin şehridir” görüntüsünün ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetti.

“Dünyada mekan ahirette iman” sözünü hatırlatan Işık, dünyada mekanı önemsendiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz AK Parti olarak 2002’de seçimlere girerken 500 bin konut yapacağız dedik TOKİ olarak. İnanmadılar. Tıpkı 15 bin kilometre duble yol yapacağız dediğimizde inanmadıkları gibi. Ama Allah’a şükürler olsun bugün TOKİ tarafından yapılan konut sayısı 700 bine vardı. Artık belediyelerimiz de bu konuda çok yoğun gayret gösteriyor. Artık her belediyemiz, insanlarımızı ev sahibi yapma konusunda önemli gayretler sarf ediyor. Artık Maraş kültürün simge şehirlerinden biri değil artık Anadolu da üretimin de merkezlerinden biri haline geliyor. Bu üretimin artması demek, üretimde çalışan insanımızın artması demektir. O da konut ihtiyacının ortaya çıkması demektir.”

Türkiye’nin değerlerinin konutlara da yanmasını arzu ettiğini vurgulayan Işık, bundan sonra Maraş’ın kendi özgün mimarisini de oluşturması, bu noktada yapılan bütün projelerin Maraş’ı kent kültürüyle ve evrensel değerlerle birleştiren bir anlayışla hayata geçmesi gerektiğini kaydetti.

Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’a konut yapımından dolayı teşekkür ettiğini, konutlarda oturacak ailelere de evlerinin hayırlı olmasını diledi.