TOPRAĞA DÜŞEN HER CAN BİZİ DERİNDEN YARALIYOR

Mart 13, 2014  

 

IMG_0125IMG_0171

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “İster polis ister sivil vatandaş, asker olsun isterse sokaktaki sade vatandaşımız olsun, toprağa düşen her can bizi derinden yaralıyor” dedi.

Işık, Vali Ahmet Turhan’ı makamında ziyaretinde, Balıkesir’in yeraltı zenginliklerinin daha fazla değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, özellikle bor madeninde merkez olmasını istediklerini söyledi.

Balıkesir Üniversitesinde Teknokent kararının Bakanlar Kurulu’ndan çıktığını dile getiren Işık, “Başbakanımızın imzasıyla, Cumhurbaşkanının imzasına sunuldu. Ümit ederim, kısa sürede oradan da çıkar ve Balıkesir, Teknopark’a kavuşur. Teknopark’ı önemsiyoruz. Balıkesir’de sadece bir araştırma merkezi var. Daha fazla araştırma merkezinin kurulmasını, daha fazla çalışma yapılmasını arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Gezi Parkı odaklı eylemlerde yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Berkin Elvan için Tunceli’de düzenlenen gösteriler sırasında, bir polis memurunun kalp krizi geçirerek şehit olmasının hatırlatılması üzerine Bakan Işık, şöyle konuştu:

“Ülkemizde hiç kimsenin hayatını kaybetmesini istemiyoruz, kim olursa olsun. Bu ülkede bir tek canın toprağa düşmesini istemiyoruz. Berkin kardeşimize ve polisimize Allah’tan rahmet diliyorum. Türkiye’nin istikrar yakaladığı dönemde alınan mesafeyi hepimiz biliyoruz. Türkiye’yi istikrarsızlaştırma girişimlerine hepimizin dikkatli olması gerekir. Türkiye, yoluna demokrasi içinde devam edecektir. Demokrasinin standartlarının yükseltilmesi için adım üzerine adım atıyoruz. Son birkaç ay içinde kaç tane demokratikleşme adımını hayata geçirdik. Biz istiyoruz ki, Türkiye’de herkes, kendisini birinci sınıf vatandaş görsün, kendini o noktada büyük özgüvenle yarına hazırlasın.”

Işık, her can kaybının kendilerini derinden yaraladığını belirterek, “İster polis ister sivil vatandaş, asker olsun isterse sokaktaki sade vatandaşımız olsun, toprağa düşen her can bizi derinden yaralıyor. Bu noktada herkesin dikkatli olması gerekir. Elbette demokratik sınırlar içinde hareket edeceğiz, elbette insanlar haklarını kullanacaklar ama bunun bir başkasının hak gasbına, kaybına neden olmayacak tarzda yürütülmesi çok önem kazanıyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Turhan, Bakan Işık’a ”Yağcıbedir halısı” hediye etti.

Bakan Işık, Balıkesir Bilim Sanayi ve Teknoloji  İl Müdürlüğü’nü de ziyaret etti.