TSE 53. GENEL KURULU

Mayıs 14, 2014  

 

10313669_490931901007911_899294552908238101_n10310957_490931884341246_4162765205583029911_n

Bilim. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Standartları Enstitüsü 53. Genel Kurulu’nun açılışına katıldı.

Fikri Işık, burada yaptığı konuşmada, Soma’daki maden ocağında meydana gelen faciayı hatırlatarak, ülkenin bir daha böyle bir kaza yaşamamasını diledi.

Bu noktada Başbakanlığın ülke genelinde 3 günlük yas ilan ettiğini belirten Işık, “Ümit ediyorum bu kazadan en önemli sonuçları hep birlikte çıkarırız. Belki madencilikteki standartların bile tekrar gözden geçirilmesini gündemimiz alır ve bundan sonra böyle kazaların yaşanmaması için hem dua edip ama aynı zamanda her türlü tedbirin tekrar gözden geçirilmesi noktasında gayretimizi artırırız” diye konuştu.

Artık dünyanın kalite ekseninde döndüğüne işaret eden Işık, kaliteli ürün üretenlerin bunu satabildiğini, kalitesiz ürün üretenlerin ise fiyatı ne olursa olsun satışlarını sürdürülebilir bir şekilde yapamadığını ifade etti.

Kalitenin de en önemli göstergesinin standart ve belgelendirme olduğunu vurgulayan Işık, bu açıdan TSE’nin Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olduğunu söyledi.

Bakan Işık, bu konuda Türkiye’de son dönemde ciddi bir bilinç oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Artık rekabet sadece üründe olmuyor. Koyduğunuz standartlar sizin rekabet gücünüzü de ortaya koyuyor. Eğer bir alanda standardı siz belirliyorsanız, bilin ki o alanda en iyi satış yapma hakkına veya potansiyeline siz sahipsiniz. Bugün bazı ülkelerin, belli pazarı olan ülkelerde standardizasyon hizmetini ücretsiz yapması, bunların çok hayırseverliklerinden kaynaklanmıyor. Neden yapılıyor? Standardı ben belirlersem, benim ülkemde üretilen mal satılır. O açıdan TSE’nin son yıllarda bizim aslında kardeş coğrafyamız dediğimiz coğrafyaya yönelik atılımlarını çok önemsiyoruz. Bunları biraz önce Başkanımız detayıyla anlattı, artırılarak devam etmesini istiyoruz. Biz kardeşliğimizi sadece söylemlerimizle pekiştiremeyiz. Hayatımızın her alanında işbirliğimizi güçlendirmek zorundayız.”

“TSE’de artık zorlamayla iş yapma alışkanlığı yok” –

Bu açıdan TSE’ye çok büyük görevler düştüğünü belirten Işık, TSE’nin görevinin bilinci olmasından dolayı da memnun olduğunu ifade etti.

Işık, TSE’de artık zorlamayla iş yapma alışkanlığının olmadığına dikkati çekerek, “Bakanlık görevini devralır almaz TSE ile ilgili iki konu önümüze geldi. Birincisi yurt dışı faaliyetlerdi. Bir şirketin kurulması konusu. Biz Balkanlarda, Orta Asya’da, Kafkaslarda, Orta Doğu’da, Kuzey Afrika’da var olacaksak, oralarda çok ciddi standardizasyon ve kalite uygunluk belgesi hizmeti vermek durumundayız ama bunu da bizim iç mevzuatımızla yapmamız çok mümkün değil. Hemen çalışmaya başladık, gerekli arkadaşlarımıza talimatları verdik ve kısa süre içinde Bakanlar Kuruluna sevk ettik. Bir kaç gün içinde ümit ediyorum, Sayın Başbakanımızın imzasına hazır hale gelecek. Bunu çok önemsiyoruz” diye konuştu.