TSE MARKALI ÜRÜNLER ALIN

Ağustos 25, 2014  

image

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı  Türk Standardları Enstitüsü’den okul alışverişi yapan velilere önemli uyarı ve hatırlatmalar geldi.

Enstitü, güvenlik standardlarına uygun olarak üretilmeyen ürünlerin, kullanıcılar için hijyen başta olmak üzere, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek riskler taşıdığını duyurdu. Ağır metallerden kaynaklanan sinir sistemi rahatsızlıkları, organik kimyasallardan kaynaklanan bağışıklık sistemi sorunları ve zararlı kimyasalların neden olabileceği kanser başta olmak üzere pek çok hastalık bu riskler arasında sayılıyor.
Velilerin bu tehlikelere karşı çocuklarını korumaları için okul alışverişi yaparken dikkat etmeleri gereken basit ancak etkili yöntemler bulunduğu hatırlatılırken, ürünün ilgili standarda uygun üretilip üretilmediğinin çok önemli olduğu vurgulandı.
Okul ürünlerinin sağlığa zararlı maddeler içerip içermediği, ancak laboratuvar ortamında yapılan testlerle tespit edilebilirken, standartlara uygun olduğu, üzerinde taşıdığı işaret ve markalarla belgeleniyor.

Okul alışverişlerinde tüketicilerin özellikle dikkat etmesi gereken marka TSE Markası’dır.

Üzerinde TSE Markası bulunması, ürünün üretim yerinde tetkikler yapıldığını, ürünün TSE laboratuvarlarında test ve muayenelerden geçtiğini gösteriyor. Tüm tetkikler sonunda standarda uygunluğu tespit edilen ürünler TSE Markası kullanmaya hak kazanıyor. Dolayısıyla TSE Markası, hem ürünlerin ilgili standarda uygunluğunun hem de sağlıklı, güvenli ve kaliteli olduğunun tescili anlamına geliyor.

Tüketicilerin okul alışverişlerinde araması gereken bir başka marka ise CE İşareti.

CE İşareti; üzerine iliştirildiği ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren ve Avrupa Birliği ülkelerinde her türlü malda bulunması zorunlu olan bir işaret. Ancak CE işareti ürünün nicelik ve nitelik açısından kalite kriterlerine uygunluğunu göstermiyor. Avrupa Birliği ülkelerinde firmalar ürünlerinin güvenli ve kaliteli olduğunu CE işaretinin yanı sıra aldıkları farklı belgelerle tescilleniyor. Yani, CE işareti ürün belgelendirmesine bir alternatif olarak görülmemeli, alışverişlerde CE işaretiyle birlikte, ürünlerin standartlarda öngörülen güvenlik şartlarına ve performans ve kalite kriterlerine uygunluğunu da belgeleyen TSE Markası aranmalıdır.

Sahte CE kullanımına dikkat…

Tüketicilerin ürün alırken tek kriter olarak CE işaretini esas almamaları için bir başka nedense uluslararası ticarette tüm ülkeler için sorun yaratan, hatta AB’nin ilgili mahkemelerinde dava konusu olan “sahte CE İşareti” kullanımı.

Bu iki temel işaretin dışında velilerin aldıkları ürünlerin üzerinde, ürünün mekanik ve fiziksel özelliklerinin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-1, yanmazlık özelliğine ilişkin standartlara uygunluğunu gösteren EN71-2, ağır metallerin belirlenen sınırlar dâhilinde kullanıldığını gösteren EN71-3 işaretlerini de aramaları gerekiyor.

Bakan Işık’tan uyarılar…

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yaptığı açıklamada bakanlığa bağlı TSE’nin uyarılarının velilerce özellikle dikkate alınmasını istedi.

Fikri Işık, “Üreticisi bilinmeyen hiçbir ürünü satın almayın” uyarısını yaparken, güvenilir markaları işaret etti.

“Yeni eğitim-öğretim yılına başlarken çocuklarımızın sağlığı için velilerimize TSE Markalı ürünleri tercih etmeleri çağrısında bulunuyorum.” diyen Bakanı Işık, yeni eğitim-öğretim yılında bütün öğrencilere başarılar diledi.

İşte başlıklar halinde TSE uyarıları…

– Kırtasiye malzemesi alırken mutlaka TSE damgalı ve yaş grubuna uygun ürünler tercih edilmelidir.

– Uzakdoğu’dan gelen markasız, boyalı ve plastik baskılı okul ve beslenme çantaları, mataraları tercih edilmemelidir. Özellikle yoğun boya kokusu içeren, plastik baskılı beslenme çantası ve matara alınmamalıdır.

– Ürünlerin üzerinde sağlığa zararlı olmadığını belirtir ibareleri aranmalıdır.

– Solvent içermeyen yapıştırıcıları tercih edilmelidir.

TSE’de Kimya Laboratuvarı Müdürü Mehtap Şahin ise, velilere özel bir uyarı daha yaptı. Şahin, en fazla risk görülen üç ürün, “su mataraları, beslenme çantaları ve ağır metaller içerebilen kalemler” için velilerin dikkatini çekti.