TÜBİTAK “ENDÜSTRİ 4.0″A HAZIR

Nisan 17, 2016  

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Türkiye’nin, Endüstri 4.0’e adapte olabilmesi için gereken altyapı çalışmalarını yürütüyoruz. “Endüstri· 4.0’e yöneik, var olan 3 TÜBİTAK TEYDEB çağrı programının yanında, gelecekte 5 yeni çağrıya daha çıkacağız”

tubitak-endustri-4-1742016121949

Bakan Işık,  Endüstri· 4.0’e yöneli·k TÜBİTAK, TEYDEB çağrılarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Endüstri 4.0 ya da bir başka deyişle Sanayi Devrimi teriminin gelişimi hakkında bilgi veren Işık, Türkiye’nin bu devrime adapte olabilmesi için gereken altyapı çalışmalarını yürüttüklerini söyledi. Söz konusu devrim ile yazılım ve donanımın hayatın bir parçası haline geldiğine dikkati çeken Işık, ayrıca nesnelerin interneti yoluyla tüm cihazlar arasındaki bağlantı ve otomasyondaki artışın önemine işaret etti. Türkiye’nin bu devrime, Ar-Ge ve inovasyonla hazırlanması gerektiğinin altını çizen Işık, “Sanayi 4.0 kavramında da diğer teknolojik alanlarda olduğunu gibi, düşük becerili insan gücünün önemi azalırken, çok yüksek becerili, yüksek nitelik gerektiren insan gücüne talep arttı.” diye konuştu.

Işık, bu noktada Türkiye’nin şu anda en fazla öncelik vermesi gereken konunun, nitelikli insan gücü olduğunu vurguladı. Bu kapsamda TÜBİTAK olarak TEYDEB çağrılarına çıktıklarını anlatan Işık, “Geçen yıl, ölçüm sonucunda otomatik raporlama ve gerçek zamanlı üretim prosesiyle iyileştirme sağlayan yazılım ve donanımların geliştirilmesini hedefleyen ‘Gerçek Zamanlı Ölçüm Sistemleri’ programına 37 başvuru geldi ve değerlendirme süreci başladı. ‘Sektörel Robotik Uygulamalar-İnşaat ve Madencilik Sektörü’ programına 6, ‘Endüstriyel Robotlar’ çağrısına ise 16 başvuru alındı ve değerlendirme süreci başladı.” ifadesini kullandı.

 “5 yeni çağrıya çıkacağız”

Endüstri· 4.0’e yöneli·k, var olan 3 çağrı programının yanında, gelecekte 5 yeni çağrıya daha çıkacaklarına değinen Işık, programların kapsamları ve hedeflerine ilişkin bilgi verdi. “Fabrika Otomasyon Teknolojileri-Güvenli İmalat Hatları” çağrısı ile üretim hatlarında çok amaçlı, işçi-makine-robot etkileşiminin standartlara uygun olarak sağlandığı otomasyon sistemlerinin geliştirilmesini hedeflediklerini belirten Işık, “İmalat Teknolojileri-Esnek ve Akıllı İmalat Sistemleri” programı ile de pazar taleplerine göre farklı ürünlerin üretimi için kullanılabilecek, maliyet etkin, esnek ve otomatik olarak yeniden yapılandırılabilir makineler ve ekipmanlarla imalat sistemlerini geliştirmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Işık, “İmalat Teknolojileri-Çok Modüllü İmalat Sistemleri” çağrısı ile farklı imalat modülleri arasında haberleşme sistemlerinin pilot uygulamaları, imalat hatlarında insan-makine, makine-makine etkileşimine yönelik yenilikçi teknolojiler oluşturmak istediklerini kaydederek, şöyle devam etti:

“Fabrika Otomasyon Teknolojileri-Akıllı Depolama ve Taşıma Sistemleri programı ile fabrikalarda depolama ve taşıma bölümlerinde, verimliliği artırmaya yönelik kullanılmak üzere ‘Otomatik Yönlendirmeli Araçların’ ve akıllı otomatik depolama/taşıma sistemlerinin geliştirilmesini hedefliyoruz. Robotik ve Mekatronik-insansı Robotlar çağrımız ile de imalat, inşaat, tarım, sağlık, taşımacılık sektörlerinde kullanılmak üzere hizmet robotlarının prototiplerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.”