TÜRK-ALMAN BİLİM YILI’NIN AÇILIŞI YAPILDI

Ocak 24, 2014  

IMG_1866 

IMG_1782IMG_1735Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

”Biz Türk-Alman Bilim Yılı’nı çok önemsiyoruz. Bu bilim yılı, etkinlikler sonucunda hem Türkiye’nin hem de Almanya’nın çok ciddi kazanımlar elde edeceğine, ama kazanımların sadece Türkiye ve Almanya arasında kalmayacağını tüm bölge ve dünya bilim ve teknolojisi için de ciddi kazançlar sağlayacağını düşünüyoruz”

Bilim alanında Türkiye ile Almanya arasında işbirliğine vurgu yapmayı ve işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan Türk-Alman Bilim Yılı’nın açılışı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka’nın katılımıyla yapıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de E-Werk adlı salonda düzenlenen törene, iki bakanın yanı sıra Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Ebehard Pohl, çok sayıda bilim ve iş adamı ile davetli katıldı.

Törende Bakan Işık ile Alman Bakan Wanka, iki ülke arasında işbirliğinin teşvik edilmesi amacını taşıyan ortak niyet beyanına imza attı.

Öte yandan kurumlar arasında işbirliklerinin artırılarak geliştirmesi amacıyla Alman Araştırma Kurumu Başkanı Peter Strohschneider ile TÜBİTAK Başkanı Yücel Altınbaş ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD) Başkanı Margret Wintermantel ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya tarafından ayrı ayrı sözleşmelere imzalar atıldı.

Bakan Işık, Türk-Alman Bilim Yılı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ve Almanya arasında çok güçlü ilişkilerin tarihi boyutuna dikkati çekerek, bunun iki ülke ilişkilerinde önemli bir temel oluşturduğunu belirtti.

Işık, ‘’Bu güçlü ilişkiler bugün birlikte atacağımız bu adımlarla geleceğe yönelik çok önemli kazanımları, önemli ilişkileri beraberinde getirecek. Bu açıdan biz Türk-Alman Bilim Yılı’nı çok önemsiyoruz. Bu bilim yılı, etkinlikler sonucunda hem Türkiye’nin hem de Almanya’nın çok ciddi kazanımlar elde edeceğine, ama kazanımların sadece Türkiye ve Almanya arasında kalmayacağını tüm bölge ve dünya bilim ve teknolojisi için de ciddi kazançlar sağlayacağını düşünüyoruz. Buna inanıyoruz’’ diye konuştu.

Türk-Alman Üniversitesi

Bakan Işık, bu noktada atılacak her türlü adımı Almanya ile birlikte atma gayreti içinde olacaklarını ifade etti. Bu etkinlikler vesilesiyle pek çok öğrenci değişim programının gerçekleşeceğine işaret eden Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘’Akademisyenler arasında çok daha güçlü işbirliği imkanı sağlayacağız. Üniversitelerimizi birbiriyle çok daha fazla yakınlaştıracağız. Var olan ilişkileri hem nicelik hem de nitelik olarak artırarak sürdüreceğiz. Araştırma merkezlerimizi birbirine daha yakın temas kurmalarını birlikte sağlayacağız. Bu noktada gerek bizim bilimsel araştırma kurumlarımızı gerek Almanya’nın ilgili kurumları proje bazında da pek çok çalışmaya imza atacaklar.’’

Işık, Türkiye’de kurulacak Türk-Alman Üniversitesinin bu yıl açılacağını belirterek, ‘’Türk-Alman Üniversitesi bu yıl haziran ayına kadar açılışını inşallah yapmayı arzu ediyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı da yapacağız. İnanıyorum ki çok etkin, çok verimli bir yılı Türkiye ve Almanya arasında yaşamış olacağız’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Almanya arasında sürdürülen güçlü diplomatik ilişkililerin, diğer alanlardaki ilişkiler ile bilim ve teknoloji alanındaki ilişkileri daha da yukarıya taşımak istediklerini vurgulayan Işık, Türkiye olarak Bilim Ataşesi atayacakları ilk ülkelerden birisinin Almanya olacağını, böylelikle Almanya ile Türkiye arasında bilim ve teknoloji alanında ilişkilerin çok daha güçlü ve sağlıklı olmasının sağlanacağını kaydetti.

Teknoloji transferi

Türkiye ile Almanya arasında özellikle Almanya’dan teknoloji transfer sürecinin devam ettiğini belirten Bakan Işık, Türkiye’de 5 bin 500’ün üzerinde Alman menşeili şirketin bulunduğunu, bu şirketlerin bir kısmının da Ar-Ge merkezlerine sahip olduklarına işaret etti.

Bu konuda Türkiye ve Almanya arasında ilişkilerin iyi olduğuna işaret eden Işık, teknoloji transferinin hızlanması konusunda bilim yılı etkinliklerinin önemli bir işlev üstleneceğini ve süreci biraz daha hızlandıracağını ifade etti.

Bilim yılında Türkiye’den Almanya’ya gelecek öğrencilere vize uygulamasıyla ilgili bir soruya karşılık da Işık, ‘’Öğrencilerin karşılıklı özellikle Almanya’ya gelmesi noktasında vizede kolaylık gösterilmesini her zaman doğrusu arzu ediyoruz. Bu yıl özellikle daha fazla öğrenci değişimi olacağı için arzumuz bu vize işlemlerindeki prosedürün azaltılması ve işlemlerin kolaylaştırılması. Bu zaten Türkiye’nin her zamanki talebi. Bu bilim yılı vesilesiyle özellikle bu alanda çalışacak gerek akademisyenlerin gerek öğrencilerimizin daha fazla kolaylıkla karşılaşması’’ yanıtını verdi.

‘’Teknoloji transferinin fikirden ürüne kadar desteklenmesi noktasında aslında cömert bir ülkeyiz’’ diyen Işık, küçük, orta ve az da olsa büyük ölçekli işletmelere destek programlarının bulunduğuna dikkati çekti.

Bakan Işık, şunları kaydetti:

‘’Yeter ki bir teknolojik ürünün ticarileşmesi noktasında yatırım yapan KOBİ bu noktada gayretli olsun. Türkiye olarak başka programlarla da destekliyoruz. Bu konuda Türkiye cömert bir ülke. Bizim arzumuz teknoloji transferinin yoğunlaşması ve teknolojik ürün üretmek isteyen insanlarımızın Türkiye’de devletini kendi arkasında hissetmesi, bunu destek mekanizmalarımızla gösteriyoruz.’’