“TÜRK TOPLUMU BİLGİ TOPLUMU OLACAK, TÜRK EKONOMİSİ DE BİLGİ EKONOMİSİ OLACAK”

Mayıs 10, 2015  

Mevlid Kandili kopya

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Türkiye, 2023 hedeflerini bilgi ekonomisi ile yakalayacak. Türk toplumu bilgi toplumu olacak, Türk ekonomisi de bilgi ekonomisi olacak” dedi.

Işık, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD), Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla düzenlediği “25. Kuruluş Yıl Dönümü Özel Kutlama Programı”ndaki konuşmasında, kendisinin de MÜSİAD’ın Gebze kurucularından olduğunu belirterek, o dönemde verilen emeklerin değere ve ürüne dönüşmesinin kendisini ne kadar mutlu ettiğinden bahsetti.

MÜSİAD’ın, Türkiye’nin kalkınmasına verdiği desteğe işaret eden Işık, “MÜSİAD, Anadolu’daki kendi halindeki küçük ve orta işletmeleri, girişimcileri önce bir Türkiye vizyonu ile buluşturdu, sonra da bu girişimcilere bir küresel vizyon kazandırdı” değerlendirmesini yaptı.

İslam dünyasındaki en büyük problemin bölünmüşlük ve parçalanmışlık olduğunu dile getiren Işık, MÜSİAD’ın bunu özellikle kendi içerisindeki birlik, beraberlik, ahenk ve uyumla aştığını, bir yerde birlik ve beraberlik olması durumunda orada başarı ve bereket olduğunu söyledi.

Bakan Işık, Türkiye’nin son 13 yılda çok büyük bir başarı hikayesi yazdığını vurgulayarak, artık Türkiye’nin karanlıklar ülkesi olmadığını, başarı hikayesini yazan aktörlerin başında da MÜSİAD’ın geldiğini ifade etti.

“Bazılarının hazıra alışmış anlayışını MÜSİAD hiç benimsemedi, Türkiye’nin büyümesine en fazla katkı veren sivil toplum örgütlerinin başında da MÜSİAD geliyor” diyen Işık, şunları kaydetti:

“Türkiye MÜSİAD’la, MÜSİAD Türkiye ile beraber büyüdü. Bugün Türkiye orta-yüksek gelir grubu ülkesi. Türkiye tam 50 yıl orta gelir grubunda kaldı, Güney Kore bunu 17 yılda aştı. Şimdi orta-yüksek gelir grubundan yüksek gelir grubuna geçmemiz gerekiyor. Türkiye inşallah önümüzdeki süreçte, 7 Haziran ile başlayacak yeni süreçte yeni başarı hikayesinin altına imza atacak, bundan hiç tereddüt, kuşku duymuyorum.

Bu yeni başarı hikayesinin mimarları, inanıyorum ki MÜSİAD’ın değerlerini benimsemiş, onlarla beraber hareket eden sanayicilerimiz, iş adamlarımız ve girişimcilerimiz olacak.”

Bakan Işık, yeni başarı hikayesi kapsamında katma değerli üretim ve bilgi ekonomisinin önemine dikkati çekerek, “Türkiye, 2023 hedeflerini bilgi ekonomisi ile yakalayacak, Türk toplumu bilgi toplumu olacak, Türk ekonomisi de bilgi ekonomisi olacak” diye konuştu.